Zavrieť

Porady

Slobodný umelec - pár otázočiek

Dobrý deň,

chcela by som sa registrovať ako slobodný umelec-dizajnér, ale ešte predtým ako sa vyberiem na úrady, chcela by som si pozisťovať nejaké informácie a myslím, že toto je to pravé miesto

1. Môžem takúto činnosť vykonávať popri dennom štúdiu na vysokej škole?
2. Budem platcom zdravotej poisťovne, ak som študent a teda by toto mal za mňa vykonávať štát?
3. Môže prevádzkovať občasný predaj na miestach na to určených iba s prideleným DIČom? Budem potrebovať registračnú pokladňu? + povolenie od mesta
4. Treba vydávať príjmový pokladničný doklad alebo niečo podobné?
5. Dá sa takáto činnosť pozastaviť alebo zrušiť ako živnosť?

Za odpovede ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Anik Pozri príspevok
    Milka jedná sa mi o to, že ten môj umelec nemá ani jednu Fa má len tie zmluvy a má asi 2-3 príjmové doklady Fa k tomu nemusí byť vystavená ?
    ani ten môj nemá.....
    sem-tam nejakú vystavil, ale má dohody...
    ja to beriem tak, že aj dohoda je daňový doklad, teda naúčtovala som príjem, a z neho 40 % paušálne výdavky.....
    až od 01 07 2013 začína platiť SP, i napriek tomu, že už v roku 2010 prekročil príjem, t.j. 12 nás. min. VZ
    Anik Milka ďakujem, že si mi venovala svoj čas

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    2. zdravotné štát platí iba na zš od SŠ si to máš platiť ty sama. štát platí na teba iba sociálne

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    slobodný umelec registrovaný na DÚ akým spôsobom priznáva príjem
    Tie príjmy viem , že sa delia na aktívne a pasívne , § 6 ods. 2 a §6 ods. 4.,
    jedná sa mi o účtovanie čo všetko tie doklady musia splňať, každá tá činnosť je iná
    - má sprostredkovateľskú zmluvy - práca vykonaná bezodplatne- príjmový doklad preplatenie ubytovania - ak by som mu to rátala do príjmu mal by mať aj výdavky k tomu prislúchajúce-orginály, tie mu však zobral ten čo mu výdavky preplácal.
    Potom má mandátne zmluvy -vlastné príjmové a od mandáta výdavkové - nemusí byť k tomu faktúra postačuje to takto?
    myslím že by sa dal použiť aj § 8 príležitostná činnosťna tých 500 eur
    Nikdy doteraz som nerobila DP slobodného umelca každú radu veľmi uvítam a ďakujem

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012...-od-1-1-2013/7
    Od 1.1.2013 zamestnanci pracujúci na dohodu budú považovaní za zamestnancov na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a zdravotného poistenia – okrem študentov a poberateľov starobných dôchodkov, invalidných dôchodkov, invalidných výsluhových dôchodkov a aj poberateľov výsluhových dôchodkov, ktorí dovŕšili dôchodkový vek.
    Študenti a poberatelia starobných dôchodkov, invalidných dôchodkov, invalidných výsluhových dôchodkov a poberateľov výsluhových dôchodkov, ktorí dovŕšili dôchodkový vek budú považovaní za zamestnancov – ale len na účely dôchodkového poistenia. Znamená to, že okrem doterajšieho úrazového a garančného poistenia budú spolu so zamestnávateľom platiť aj poistné na starobné poistenie (a starobné dôchodkové sporenie), invalidné poistenie (pozor výnimku pozrite ďalej) a do rezervného fondu. Nebude sa ich týkať nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti ani zdravotné poistenie.
    Nové” odvody z dohôd sa však nebudú týkať žiakov strednej školy do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕšia 18 rokov veku, za podmienky, že mesačný príjem z dohody nepresiahne sumu 66 eur. Za takýchto zamestnancov bude aj po 1.1.2013 zamestnávateľ odvádzať len úrazové a garančné poistenie.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Anik Pozri príspevok
    slobodný umelec registrovaný na DÚ akým spôsobom priznáva príjem
    Tie príjmy viem , že sa delia na aktívne a pasívne , § 6 ods. 2 a §6 ods. 4.,
    jedná sa mi o účtovanie čo všetko tie doklady musia splňať, každá tá činnosť je iná
    - má sprostredkovateľskú zmluvy - práca vykonaná bezodplatne- príjmový doklad preplatenie ubytovania - ak by som mu to rátala do príjmu mal by mať aj výdavky k tomu prislúchajúce-orginály, tie mu však zobral ten čo mu výdavky preplácal.
    Potom má mandátne zmluvy -vlastné príjmové a od mandáta výdavkové - nemusí byť k tomu faktúra postačuje to takto?
    myslím že by sa dal použiť aj § 8 príležitostná činnosťna tých 500 eur
    Nikdy doteraz som nerobila DP slobodného umelca každú radu veľmi uvítam a ďakujem
    ja účtujem fotografa.....
    ale u neho mám iba aktívne príjmy.....

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Milka jedná sa mi o to, že ten môj umelec nemá ani jednu Fa má len tie zmluvy a má asi 2-3 príjmové doklady Fa k tomu nemusí byť vystavená ?

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Mila123 Pozri príspevok
    ja účtujem fotografa.....
    ale u neho mám iba aktívne príjmy.....
    ešte ma napadlo, či má aj registračnú pokladňu , alebo má len zmluvy ?
    74.20 - Fotografické činnosti - vzťahuje sa na nich povinnosť evidencie tržieb v RP

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Anik Pozri príspevok
    ešte ma napadlo, či má aj registračnú pokladňu , alebo má len zmluvy ?
    74.20 - Fotografické činnosti - vzťahuje sa na nich povinnosť evidencie tržieb v RP
    nie ERP nemá.....
    pretože nepredáva fotografie, môj mgr. art. robí najmä pre divadlá scény, fotí do kníh, publikácií a pod.
    príjem má iba na b.ú. v hotovosti nič (to tvrdí)
    Anik to nebola kontrola, len viem že raz bol za mnou jeden ml. muž s tým, že chce fotiť svadby a tak rod.príležitosti tak som mu hovorila, že potrebuje RP

    zlatka.b je offline (nepripojený) zlatka.b

    zlatka.b
    Dobrý deň, zaujíma ma rozdelenie príjmov na aktívne a pasívne. K aktívnym príjmom si umelec účtuje skutočné výdavky. v roku 2012 dostal cca 2000 eur z LITY /pasívne príjmy/. Je možné tu kombinovať
    skutočné výdavky k príjmom §6 ods. 2 a paušálne výdavky k príjmom §6 ods. 4 ?
    Lebo v zásade k prijmom z LITY žiadne výdavky nemá.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.