Zavrieť

Porady

okamžité skončenie pracovného pomeru

LUH LUH

LUH je offline (nepripojený) LUH

Dobrý deň,

vie niekto poradiť ako nakjlepšie postupovať v prípade,že zamestnanec ptrestal chodiť do práce, nie je možné ho zastihnúť telefonicky ani doma, môžeme s ním okamžite skončiť pracovný pomer pre závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo ho najskôr vyzvať k nástupu do práce?
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

LUH Pozri príspevok
Dobrý deň,

vie niekto poradiť ako nakjlepšie postupovať v prípade,že zamestnanec ptrestal chodiť do práce, nie je možné ho zastihnúť telefonicky ani doma, môžeme s ním okamžite skončiť pracovný pomer pre závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo ho najskôr vyzvať k nástupu do práce?
Treba ho písomne vyzvať a zistiť jeho dôvod neprítomnosti v práci, prípadne osobne navštíviť.
0 0
LUH LUH

LUH je offline (nepripojený) LUH

tak ako som písala , doma nie je a nikto z rodiny nevie kde sa nachádza.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Písomne ho vyzvite a uveďte, že na neospravedlnené dni v práci mu udeľujete absenciu s krátením dovolenky a na možnosť okamžitého zrušenia pracovného pomeru z dôvodu hrubého porušovania pracovnej disciplíny.
Skús pozrieť aj tu:
http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...idclanok=97860
0 0
LUH LUH

LUH je offline (nepripojený) LUH

Ďakujem.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, náš zamestnanec min. týždeň štvrtok a piatok bol v práci pod vplyvom alkoholu, ale v takom množstve že ledva stál na nohách. V piatok to už vyústilo do takej situácie, že išiel mlátiť majstrov. Dali sme mu fúkať no odmietol to a podpísali to aj majstri. On to nepodpísal. Z toho dôvodu ho chceme prepustiť môžte mi poradiť ako postupovať? Podľa akého § mu máme dať výpoveď? Ďakujem
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Samozrejme, že nemá čo u vás robiť. Musíte mať dôkazný materiál, že bol opitý - video, zápis vedúceho, fúkanie a pod. Potom mu podľa zákonníka práce napíšte výpoveď a doručte doručenkou na miesto jeho bydliska alebo mu to môžete odovzdať na pracovisku. Tu je paragraf.: 59 zákonníka práce
(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

(3) Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým

a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

(4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, náš zamestnanec min. týždeň štvrtok a piatok bol v práci pod vplyvom alkoholu, ale v takom množstve že ledva stál na nohách. V piatok to už vyústilo do takej situácie, že išiel mlátiť majstrov. Dali sme mu fúkať no odmietol to a podpísali to aj majstri. On to nepodpísal. Z toho dôvodu ho chceme prepustiť môžte mi poradiť ako postupovať? Podľa akého § mu máme dať výpoveď? Ďakujem
§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru


(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>ávoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Takže mu môžem dať do výpovede aj dôvod - alkohol? Nevadí že nemáme od neho podpísaný papier že bol opitý? A môžem mu tú výpoveď dať k pondelkovému dátumu stým že dnes si príde prevziať papiere takže aj dnes mi ich podpíše?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzka2510 Pozri príspevok
Takže mu môžem dať do výpovede aj dôvod - alkohol? Nevadí že nemáme od neho podpísaný papier že bol opitý? A môžem mu tú výpoveď dať k pondelkovému dátumu stým že dnes si príde prevziať papiere takže aj dnes mi ich podpíše?
A máte nejakého svedka, spísali ste záznam?
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Spísali sme záznam, podpísali ho majstri, svedkovia sú zopár zamestnancov ale od nich podpis nemáme. Ak treba zoženieme.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzka2510 Pozri príspevok
Spísali sme záznam, podpísali ho majstri, svedkovia sú zopár zamestnancov ale od nich podpis nemáme. Ak treba zoženieme.
OK, potom môžete postupovať podľa §68 a v ňom napíšte aj dôvod.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Ten zamestnanec si dokonca ešte aj pospal na stavbe, keďže sme stav. firma, takže ešte aj toto zahrnieme do záznamu.
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Neviem, či som mimo témy ale mám jednu otázočku.

Môže dostať zamestnanec výpoveď z dôvodu nadbytočnosti aj s odstupným a výpovednou dobou, ktorá končí k 31.7.2011 + odchodným, išiel žiadať o predčasný dôchodok a následne byť zamestnaný od 1.8. na dohodu o pracovnej činnosti ale na inú pomocnú prácu ako bola činnosť pri pracovnom pomere?

Je to v poriadku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

inges Pozri príspevok
Neviem, či som mimo témy ale mám jednu otázočku.

Môže dostať zamestnanec výpoveď z dôvodu nadbytočnosti aj s odstupným a výpovednou dobou, ktorá končí k 31.7.2011 + odchodným, išiel žiadať o predčasný dôchodok a následne byť zamestnaný od 1.8. na dohodu o pracovnej činnosti ale na inú pomocnú prácu ako bola činnosť pri pracovnom pomere?

Je to v poriadku?
Môže sa takto postupovať.
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Tweety ďakujem veľmi pekne.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ak 08.08.11 donesie zamestnanec žiadosť o rozviazanie prac. pomeru dohodou a zamestnávateľ stým nesúhlasí, pretože zamestnávateľ sním chce skončiť prac. pomer pre alkohol § 68 ZP ods.1.písm.b, čo mu má zamestnávateľ odpísať, aby to bolo správne? Ak dnes piatok sa zamestnávateľ k tejto žiadosti vyjadrí (zamestnávateľ bol na dovolenke) kedy sa vlastne prac. pomer skončí?Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ak 08.08.11 donesie zamestnanec žiadosť o rozviazanie prac. pomeru dohodou a zamestnávateľ stým nesúhlasí, pretože zamestnávateľ sním chce skončiť prac. pomer pre alkohol § 68 ZP ods.1.písm.b, čo mu má zamestnávateľ odpísať, aby to bolo správne? Ak dnes piatok sa zamestnávateľ k tejto žiadosti vyjadrí (zamestnávateľ bol na dovolenke) kedy sa vlastne prac. pomer skončí?Ďakujem
Odpíše mu,že so skončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP nesúhlasí.

Pre ukončenie prac.pomeru v zmysle § 68 musí mať dostatok dôvodov a musí ísť o hrubé porušenie pracovnej disciplíny (záznamy o porušení, výpoveď svedkov). Dôkazy sú na strane zamestnávatela.
1 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Zamestnávateľ má záznam,že mu dal fúkať, ale zamestanec to odmietol podpísať, svedkovia sú zopár zamestnanci a majstri. Oni podpísali záznam. V tom by to malo byť OK. Len ak po niekoľkých dňoch odpíše zamestnávateľ zamestnancovi k žiadosti tak teraz je dilema ku ktorému dňu mu vlastne dať to okamžité skončenie. Ani neviem či to podpíše a vlastne ani šéf tu nie je len nám cez meil dal právomoc to doriešiť, lebo on je na dovolenke a príde až na budúci týždeň. Zamestnanec už nemá ani dovolenku a do práce nechodí.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Keď som bola na školení, tak sa tam rozprávalo o tom že pracovný pomer končí dňom prevzatia výpovede, alebo si to už pletiem. Toto nie je výpoveď ale okamžité skončenie, tak už teraz neviem.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

že by
§ 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru
((1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať