Zavrieť

Porady

okamžité skončenie pracovného pomeru

LUH LUH

LUH je offline (nepripojený) LUH

Dobrý deň,

vie niekto poradiť ako nakjlepšie postupovať v prípade,že zamestnanec ptrestal chodiť do práce, nie je možné ho zastihnúť telefonicky ani doma, môžeme s ním okamžite skončiť pracovný pomer pre závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo ho najskôr vyzvať k nástupu do práce?
Usporiadat
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Zuzka2510 Pozri príspevok
Keď som bola na školení, tak sa tam rozprávalo o tom že pracovný pomer končí dňom prevzatia výpovede, alebo si to už pletiem. Toto nie je výpoveď ale okamžité skončenie, tak už teraz neviem.
Pokiaľ výpoveď neprevezme osobne, alebo ju odmietne prevziať osobne pred svedkami a pošleš ju poštou, tak tam je termín ukončenia PP dňom doručenia - prevzatia.
1 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

§ 38 ZP
Doručovanie

(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
3 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Poštou mu to nemám poslať, pretože šéf sa rozhodol, že ak neprevezme výpoveď tak on to dorieši keď príde ( čo je na budúci týždeň vo štvrtok) zas sa bude posúvať čas a ja mzdárka už by som to chcela mať čím skôr za sebou, lebo sa to stále mení. Takže ak tam dám dátum že prac. pomer končí 08.08.2011 a papiere podpíše 12.08.11 tak sa to končí 08.08.11? Prepáčte že sa takto stále blbo pýtam dookola to isté, ale chcem to spraviť správne. Ešte som takýto prípad neriešila, doteraz sme to ešte nemali.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Ešte jedna otázočka musí byť uvedené v okamžitom skončení PP aj veta že - V súlade s § 74 ZP bola vaša výpoveď prerokovaná príslušnou zamestnaneckou radou zo dňa ....
Je nutné, aby to tam bolo?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzka2510 Pozri príspevok
Poštou mu to nemám poslať, pretože šéf sa rozhodol, že ak neprevezme výpoveď tak on to dorieši keď príde ( čo je na budúci týždeň vo štvrtok) zas sa bude posúvať čas a ja mzdárka už by som to chcela mať čím skôr za sebou, lebo sa to stále mení. Takže ak tam dám dátum že prac. pomer končí 08.08.2011 a papiere podpíše 12.08.11 tak sa to končí 08.08.11? Prepáčte že sa takto stále blbo pýtam dookola to isté, ale chcem to spraviť správne. Ešte som takýto prípad neriešila, doteraz sme to ešte nemali.
Nedodržíš termín oznamovacej povinnosti voči SP
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Spravila som to k dnešnému dňu a ak to nepodpíše tak potom keď príde šéf ukončí sa to k tomu dátumu keď to doriešia oni dvaja. Môže to takto ostať?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zuzka2510 Pozri príspevok
Spravila som to k dnešnému dňu a ak to nepodpíše tak potom keď príde šéf ukončí sa to k tomu dátumu keď to doriešia oni dvaja. Môže to takto ostať?
zamestnaca odhlasuješ v SP najneskôr nasledujúci deň po skončení prac.pomeru - to som myslela tou ozn.povinnosťou.

A pokuty už môže dávať nielen SP, ale aj Inšpekcia práce ...
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Môžte mi prosím niekto poradiť k mojmu príspevku č.25? Ďakujem
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Zuzka2510 Pozri príspevok
Ešte jedna otázočka musí byť uvedené v okamžitom skončení PP aj veta že - V súlade s § 74 ZP bola vaša výpoveď prerokovaná príslušnou zamestnaneckou radou zo dňa ....
Je nutné, aby to tam bolo?
U nás vo firme to tam neuvádzam, ale mám v zložke zamestnanca založený zápis z prerokovania výpovede zástupcami zamestnancov.
1 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Zuzka2510 Pozri príspevok
Keď som bola na školení, tak sa tam rozprávalo o tom že pracovný pomer končí dňom prevzatia výpovede, alebo si to už pletiem. Toto nie je výpoveď ale okamžité skončenie, tak už teraz neviem.
Ešte sa vraciam k tvojmu príspevku č. 20 a našla som nasledovné
Okamžité skončenie pracovného pomeru
Ďalším jednostranným právnym úkonom, ktorým je možné ukončiť pracovný pomer či už zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa je okamžité skončenie pracovného pomeru. Konštrukcia právnej úpra­vy je obdobná právnej úprave výpovede s tým, že v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru je istým spôsobom chránený aj zamestnávateľ, čo sa prejavuje najmä v obmedzení možností zamestnanca ukončiť pracovný pomer okamžite len z dôvodov taxatívne ustanovených v zákone (§ 69 ods. 1, 2 Zákonníka práce).
Pre okamžité skončenie, ako už vyplýva z názvu, je charakteristické, že skončenie pracovného pomeru sa neviaže na žiadnu osobitnú lehotu, ale nastáva okamihom doručenia prejavu vôle spĺňajúceho všetky zákonom predpísané náležitosti druhému účastníkovi (o pravidlách doručenia platí uvedené vyššie).
Celý text viď http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...idclanok=63090
2 0
Ivík32 Ivík32

Ivík32 je offline (nepripojený) Ivík32

My pri okamžitom skončení pracovného pomeru do toho okamžitého skončenia píšeme: " Pracovný pomer končí dňom doručenia okamžitého skončenia pracovného pomeru."
Deň, kedy vystavuješ okamžité skončenie zvyčajne nie je totožný s dňom doručenia, tak aby sme nemali problém,....
1 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Ďakujem veľmi pekne všetkým za vaše príspevky.
0 0
suzliky suzliky

suzliky je offline (nepripojený) suzliky

Ivík32 Pozri príspevok
My pri okamžitom skončení pracovného pomeru do toho okamžitého skončenia píšeme: " Pracovný pomer končí dňom doručenia okamžitého skončenia pracovného pomeru."
Deň, kedy vystavuješ okamžité skončenie zvyčajne nie je totožný s dňom doručenia, tak aby sme nemali problém,....
V tomto vidím ale jeden problém. Ak zamestnaca nezastihnem na pracovisku ani doma osobne, pošlem mu to poštou doporučene do vlastných rúk a s doručenkou. Zamestnanec to prevezme (alebo odmietne prevziať) k danému dátumu, ku ktorému by mal skončiť PP. Mne ale doručenku pošta vráti (ak vôbec vráti - aj také sa mi stalo) o dva týždne. Potom som ale nespravila odhlášku na SP a ZP v danom termíne, prípadne ak to je koncom mesiaca, tak mám problém aj s celkovou uzávierkou miezd. Veď pošta dáva odbernú lehotu 18 dní, tak sa mi to môže pekne natiahnuť...
Podľa mňa sa veta v paragrafe 70 "a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi" vzťahuje na paragraf 68 ods. 2, nie na to, že účinok okamžitého skončenia je platný až po doručení.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať