Zavrieť

Porady

stravné lístky

Ahojte Poraďáci.
Potrebovala by som sa s Vami poradiť. Zamestnávateľ vypláca zamestnancom stravné formou stravných lístkov v nomin. hodnote 80,- Sk. Zamestnanci za lístky neplatia nič - celý lístok im prepláca zamestnávateľ. 55% z lístka dá zamestnávateľ priamo do nákladov a zostatok 45% prevedie zo zisku z min. období do soc. fondu. Moja otázka znie: Môže zamestnávateľ zo soc. fondu prispieť 45% na str. lístky? Platí, že v tom prípade zamestnanci neplatia 19% daň? Vopred ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AZuzana
    Ahojte Poraďáci.
    Potrebovala by som sa s Vami poradiť. Zamestnávateľ vypláca zamestnancom stravné formou stravných lístkov v nomin. hodnote 80,- Sk. Zamestnanci za lístky neplatia nič - celý lístok im prepláca zamestnávateľ. 55% z lístka dá zamestnávateľ priamo do nákladov a zostatok 45% prevedie zo zisku z min. období do soc. fondu. Moja otázka znie: Môže zamestnávateľ zo soc. fondu prispieť 45% na str. lístky? Platí, že v tom prípade zamestnanci neplatia 19% daň? Vopred ďakujem za radu.
    Príspevok na stravovanie zo S.F. nepodlieha dani z príjmov ak je v nepeňažnej forme, ak je poskytnutý príspevok v peňažnej forme,tento už podlieha dani z príjmu.
    Naposledy upravil Tweety : 13.01.06 at 07:13

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AZuzana
    Takžeby som im to mal dodaniť v ročnom zúčtovaní?
    Nepochopila si asi moju odpoveď, ak ste prispievali zamestnancom na stravovanie nepeňažnou formou, teda priamo ste im prispeli na stravenku, nemusíš nič zdaňovať, pretože toto plnenie nepodlieha dani.

    AZuzana je offline (nepripojený) AZuzana

    AZuzana
    Tak, to som si vydýchla. Keby som im to mala dodaniť, asi by sa nepotešili.
    Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc. Máš to u mňa.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Tweety
    Nepochopila si asi moju odpoveď, ak ste prispievali zamestnancom na stravovanie nepeňažnou formou, teda priamo ste im prispeli na stravenku, nemusíš nič zdaňovať, pretože toto plnenie nepodlieha dani.
    Dovolím si trochu zapochybovať, že nepeňažná forma príjmu zo SF sa nezdaňuje. Je to podobné ako tie toľko diskutované darčekové poukážky, ktoré tiež sú tiež v nepeňažnej forme a zamestnancom sa dodaňujú.

    Možno sa mýlim, rozsúďte nás niekto.

    Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

    Chvojkova
    Určite bude problém v tom, že stravný lístok je cenina, aj ked to vypadá ako nepenažný príspevok

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Chobot
    Dovolím si trochu zapochybovať, že nepeňažná forma príjmu zo SF sa nezdaňuje. Je to podobné ako tie toľko diskutované darčekové poukážky, ktoré tiež sú tiež v nepeňažnej forme a zamestnancom sa dodaňujú.
    Možno sa mýlim, rozsúďte nás niekto.
    V jej konkrétnom prípade, išlo o príspevok na stravenky a ten nepodlieha dani.
    Nebol to žiaden iný nepeňažný príjem zo S.F.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Tweety
    V jej konkrétnom prípade, išlo o príspevok na stravenky a ten nepodlieha dani.
    Nebol to žiaden iný nepeňažný príjem zo S.F.
    A nie je príspevok na stravné zo SF niečím limitovaný?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Chobot
    A nie je príspevok na stravné zo SF niečím limitovaný?
    Pozri zákon o S.F, je tam najmenej 30% povinného prídelu.

    Roxi je offline (nepripojený) Roxi

    Roxi
    My sme kúpili zamestnancom lístky do divadla, zaplatené boli v decembri, divadlo bolo v januári.
    Priznám sa, že čím viac čítam o príspevkoch zo SF, tým viac som z toho pomotaná.
    Treba to zamestnancom zdaniť ako nepeňažný príjem zo SF alebo nie?

    Veľmi pekne ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Roxi
    My sme kúpili zamestnancom lístky do divadla, zaplatené boli v decembri, divadlo bolo v januári.
    Priznám sa, že čím viac čítam o príspevkoch zo SF, tým viac som z toho pomotaná.
    Treba to zamestnancom zdaniť ako nepeňažný príjem zo SF alebo nie?
    Veľmi pekne ďakujem
    Treba, je to ich nepeňažný príjem.

    michelle je offline (nepripojený) michelle

    michelle
    Tweety
    Treba, je to ich nepeňažný príjem.
    Tweety, ved si písala, že nepeňažný príjem netreba zdaniť (stravné lístky na začiatku tejto debaty), tak ako to teda je?
    michelle

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    michelle
    Tweety, ved si písala, že nepeňažný príjem netreba zdaniť (stravné lístky na začiatku tejto debaty), tak ako to teda je?
    michelle
    Tweety má pravdu. Nepeňažný príjem zo sociálneho fondu je treba zdaniť - § 5 ods. 1 písm. f) zákona o dani z príjmov.
    Stravné lístky alebo príspevok na stravovanie sa nezdaňuje podľa § 5 ods 7 písm b) zákona o dani z príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.