Zavrieť

Porady

rezerva na poveternostné vplyvy

Pozerám sa na nový predpis na teplo a cena neuveriteľné vzrástla. To že cena vzrástla na základe rozhodnutia URSO to chápem, ale navýšenie o 20% - rezerva na poveternostné vplyvy (ktorú do predpisu zahrnulo OSBD), tak tomu už nechápem. Na rok je táto rezerva 10%, ale keďže sme ju mali platiť už od 01.01.2011 a neplatili, tak od 01,07,2011 ju dali na 20%. Počul niekto o takejto rezerve? V predchádzajúcich rokoch sme ju nemali a ani na schôdzach sme nič také neschváli. Je to nejaká nová vyhláška? Je to zvláštne, keď som mal na teple za ostatne roky som vždy preplatok. Na nete som k tomu nič nenašiel. Je to vôbec v súlade so zákonom?
PS? V internej smernici o rozúčtovaní nákladov na ústredné kúrenie (OSBD) je uvedené:
"Výška zálohových platieb je odvedená zo skutočných nákladov za poskytované plnenia za posledné zúčtovacie obdobie a jednotlivé ceny za poskytované plnenia určenej príslušnými inštitúciami pre príslušné zúčtovacie obdobie." Žiadna zmienka o nejakej rezerve.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    To je nejaká somarina. Veď tou rezervou ich dotujete a Vaše finančné prostriedky im ukladáte.
    Nemali ste žiadnu schôdzu pred doručením nových predpisov.
    Bola povinnosť správcu Vás o takom niečom informovať a dať odsúhlasiť.
    Nič také v zákone nie je.

    prudky je offline (nepripojený) prudky

    Vylúčený člen prudky
    doktor01 Pozri príspevok
    Teraz som prišiel zo schôdze. Je to rezerva, ktorá sa vytvorila pretože v roku 2010 bola mierna zima a kúrilo sa málo (nik nevedel zdôvodniť na základe čoho bola vytvorená takáto rezerva). Odpoveď bola len v zmysle, že v tomto roku OSBD podľa svojich výpočtov predpokladá že budeme potrebovať viac tepla. Asi sa im pokazila ich sklenená guľa, keď za posledné 3 roky postupne klesá spotreba tepla v dome. V dome sme nič take neschválili, OSBD to urobilo z vlastnej vôle. Ja osobne som odmietol takýto predpis, nakoľko to považujem za totálnu blbosť.

    Mierna zima / tuhá zima je neistý pojem.


    Mal som vo fabrike na starosti 3 roky plynovú kotolňu.
    Rozdiel v spotrebe za rok bol max 8 %.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    verkaz Pozri príspevok
    To je nejaká somarina. Veď tou rezervou ich dotujete a Vaše finančné prostriedky im ukladáte.
    Nemali ste žiadnu schôdzu pred doručením nových predpisov.
    Bola povinnosť správcu Vás o takom niečom informovať a dať odsúhlasiť.
    Nič také v zákone nie je.
    Teraz som prišiel zo schôdze. Je to rezerva, ktorá sa vytvorila pretože v roku 2010 bola mierna zima a kúrilo sa málo (nik nevedel zdôvodniť na základe čoho bola vytvorená takáto rezerva). Odpoveď bola len v zmysle, že v tomto roku OSBD podľa svojich výpočtov predpokladá že budeme potrebovať viac tepla. Asi sa im pokazila ich sklenená guľa, keď za posledné 3 roky postupne klesá spotreba tepla v dome. V dome sme nič take neschválili, OSBD to urobilo z vlastnej vôle. Ja osobne som odmietol takýto predpis, nakoľko to považujem za totálnu blbosť.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    V tom prípade malo OSBD zvýšiť o niečo preddavky za dodané teplo ale nie ako rezerva. Bez súhlasu vlastníkov to v žiadnom prípade nemali urobiť.
    Ale vyzerá to tak, že si robia čo chcú a nikto sa proti tomu neozýva.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    verkaz Pozri príspevok
    V tom prípade malo OSBD zvýšiť o niečo preddavky za dodané teplo ale nie ako rezerva. Bez súhlasu vlastníkov to v žiadnom prípade nemali urobiť.
    Ale vyzerá to tak, že si robia čo chcú a nikto sa proti tomu neozýva.
    Zvýšiť preddavky sa už nedali nakoľko boli kalkulovane z max. ceny ktorú schválilo URSO. Zrejme preto sa rozhodli, že to uvedú ako rezervu. Máš pravdu všetci šomrú, ale ozývam sa zrejme len ja. Mimochodom písomne som ich o 20 % navýšení informoval, že to neakceptujem, nakoľko to nemá právnu oporu. Viac sa neozvali.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Keď ste si to neschválili, tak im plať podľa starého. a dobre by bolo keby to urobili viacerí.

    rezerva na poveternostné vplyvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.