Zavrieť

Porady

Ako zamestnať študenta?

Prosím, ako možem zamestnať budúceho študenta SŠ /v novembri bude mať 16 rokov/.
Je lepšia DoBPŠ alebo DoVP, sú tam nejaké obmedzenia týkajúce sa odprac. času?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    zuza 74 Pozri príspevok
    Prosím, ako možem zamestnať budúceho študenta SŠ /v novembri bude mať 16 rokov/.
    Je lepšia DoBPŠ alebo DoVP, sú tam nejaké obmedzenia týkajúce sa odprac. času?

    Ďakujem
    DOVP max. 350 odprac. hodín v kalend. roku, DOPČ max. 10 hodín týždenne, na DoBPŠ nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.

    Na opakujúcu sa činnosť nie je vhodná DOVP.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuza 74 Pozri príspevok
    Prosím, ako možem zamestnať budúceho študenta SŠ /v novembri bude mať 16 rokov/.
    Je lepšia DoBPŠ alebo DoVP, sú tam nejaké obmedzenia týkajúce sa odprac. času?

    Ďakujem
    Kedže nemá štatút študenta, DoBPŠ nie je možná. DoVP-len na činnosť, ktorá nie je opakovaná.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    § 22
    Skončenie plnenia povinnej školskej dochádzky
    (1) Žiak skon
    čil plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v školách podľa tohto zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.

    zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

    zuza 74
    Takže keby som mu do DoVP dala prácu " vykosenie hosp. dvora" je to v poriadku, može odpracovať aj 350 hodín ročne, nemusím dávať pozor napr, na polovicu prac. času, môže podpísať vyhlásenie a nebude platiť daň. Tiež sa chcem opýtať, či bude plati do ZP ak prekročí nejakú hranicu príjmu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zuza 74 Pozri príspevok
    Takže keby som mu do DoVP dala prácu " vykosenie hosp. dvora" je to v poriadku, može odpracovať aj 350 hodín ročne, nemusím dávať pozor napr, na polovicu prac. času, môže podpísať vyhlásenie a nebude platiť daň. Tiež sa chcem opýtať, či bude plati do ZP ak prekročí nejakú hranicu príjmu?
    Ak bude 350 hodín ročne kosiť dvor, bude to už opakovaná činnosť, a v tomto prípade tento druh dohody nie je možný. Už som to uviedla vyššie, schodná je len DoPČ.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    zuza 74 Pozri príspevok
    Takže keby som mu do DoVP dala prácu " vykosenie hosp. dvora" je to v poriadku, može odpracovať aj 350 hodín ročne, nemusím dávať pozor napr, na polovicu prac. času, môže podpísať vyhlásenie a nebude platiť daň. Áno, daň nebude platiť, ak mesačná odmena nepresiahne 296,60 €.Tiež sa chcem opýtať, či bude plati do ZP ak prekročí nejakú hranicu príjmu?
    Z dohôd sa neplatí ZP-sú vyňaté.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zuza 74 Pozri príspevok
    Prosím, ako možem zamestnať budúceho študenta SŠ /v novembri bude mať 16 rokov/.
    Je lepšia DoBPŠ alebo DoVP, sú tam nejaké obmedzenia týkajúce sa odprac. času?

    Ďakujem
    budúci študent nemá ešte ukončenú povinnú školskú dochádzku.

    Pozri § 11 odst. 4 ZP, ktorý (si myslím) sa vzťahuje aj na dohodárov

    § 11
    Zamestnanec

    Na začiatok

    (4) <ACRONYM title="Google Page Ranking">Pr</ACRONYM>áca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>áca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>áce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

    a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

    b) športových podujatiach,

    c) reklamných činnostiach.

    (5) Výkon ľahkých <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>ác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>íslušný inšpektorát <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>áce po dohode s <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>íslušným orgánom verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>áce môžu vykonávať. <ACRONYM title="Google Page Ranking">Pr</ACRONYM>íslušný inšpektorát <ACRONYM title="Google Page Ranking">pr</ACRONYM>áce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, nastúpil k nám na brigádu 15 ročný chlapec a bude vykonávať úplné jednoduché práce - ako upratovanie na stavbách, upratovanie v sklade atď. Akú dohodu mu môžem spraviť? Musím to niekde hlásiť okrem sociálky? ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, nastúpil k nám na brigádu 15 ročný chlapec a bude vykonávať úplné jednoduché práce - ako upratovanie na stavbách, upratovanie v sklade atď. Akú dohodu mu môžem spraviť? Musím to niekde hlásiť okrem sociálky? ďakujem
    DoPČ, prihlásiť ho (pred začiatkom prác) do SP. ZP nie je. Pozri aj prísp. 7, či nie je ešte žiakom a má, nemá ukončenú Povinú školskú dochádzku.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, nastúpil k nám na brigádu 15 ročný chlapec a bude vykonávať úplné jednoduché práce - ako upratovanie na stavbách, upratovanie v sklade atď. Akú dohodu mu môžem spraviť? Musím to niekde hlásiť okrem sociálky? ďakujem
    Myslím,, že odpoveď máš v príspevku 7 od Veroniky.

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Telefonovala som na inšpektorát práce ohľadom povolenia ľahkých prác pre brigádnikov vo veku 15 rokov, ktorý teraz skončili povinnú školskú dochádzku a bolo mi povedané, že potrebujeme len súhlas rodičov. Tak sa chcem spýtať či sa počas letných prázdnin § 11 zák.práce ods.5 na takýto prípad netýka? Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Telefonovala som na inšpektorát práce ohľadom povolenia ľahkých prác pre brigádnikov vo veku 15 rokov, ktorý teraz skončili povinnú školskú dochádzku a bolo mi povedané, že potrebujeme len súhlas rodičov. Tak sa chcem spýtať či sa počas letných prázdnin § 11 zák.práce ods.5 na takýto prípad netýka? Ďakujem
    Treba čítať pozorne. § 11 sa týka len tých, ktorí ešte neukončili povinnú školskú dochádzku.

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Takže prázdniny už do tejto doby nespadajú? Prepáčte za také blbé otázky ale radšej sa opýtam ako niečo zle pochopím a bude problém. ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Takže prázdniny už do tejto doby nespadajú? Prepáčte za také blbé otázky ale radšej sa opýtam ako niečo zle pochopím a bude problém. ďakujem
    Veď už školu dokončil, nie? Prázdniny s tým nijako nesúvisia.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuzka2510 Pozri príspevok
    Telefonovala som na inšpektorát práce ohľadom povolenia ľahkých prác pre brigádnikov vo veku 15 rokov, ktorý teraz skončili povinnú školskú dochádzku a bolo mi povedané, že potrebujeme len súhlas rodičov. Tak sa chcem spýtať či sa počas letných prázdnin § 11 zák.práce ods.5 na takýto prípad netýka? Ďakujem
    Zuzka, povinná školská dochádzka je 10-ročná. Teda nesúvisí s ukončením základnej školy.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Veru neviem ani odkiaľ inšpektorát práce tvrdí, že stačí súhlas rodičov.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.