Zavrieť

Porady

Odpisovanie auta

Ahojte, prosím poradte mi niekto, v našej firme sa odpisovali autá od roku 2007 rovnomerným spôsobom/leasing na 3roky/, obstarávacia cena sa počítala spolu s DPH, napriek tomu , že sme platcami DPH, DPH z leasingu dali na 548. Nový účtovník a od roku 2009 už uplatňoval dph v dph priznaní. Podľa mňa sa to nesmie zmeniť alebo áno? Ja som vedela tak, že sa to má odpisovať celú dobu, tak ako sa zvolilo na začiatku. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ............nesmie meniť z daňového hľadiska.
    Ale ak sa v r. 2007 a 2008 chybne vypočítala OC včítane DPH, aj ked išlo o LZ, tak to treba napraviť.
    Ale nechápem, vyzerá to tak, že ste odpisovali z vyššej OC /včítane DPH/ a súčasne ste dávali DPH na 548?
    Potom vám nemôže sedieť zostatok istiny na 474.

    vistero je offline (nepripojený) vistero

    vistero
    Je v tom riadny bordel, nechcem uraziť dotyčných, snažím sa to opravovať, mám taký dojem, že sa v tom budem motať dosť dlho.
    no zatiaľ, čo som zistila, je to, že pri kúpe /2007 dec/ a 2008 sa neuplatňovala DPH a od 2009 áno. Ako som listovala v jednotlivých mesiacoch, našla som aj také, čo dali len 474/321 a aj také, že 474,562,568/321. čo mám robiť, mne sa zdá, že
    budem musieť opraviť 2009 a 2010 dph priznania, naša firma je platcom mesačnej dph, no môžem sa aj zblázniť...Ďakujem za odpoveď.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nuž je.
    Ale rob si svoje, najskor pri tom LZ aute zisti správnu výšku istiny k 31.12.2010, porovnaj so splatkovým kalendárom, aby si vedela o aký rozdiel sa jedná.
    DPH - je to DPH na vstupe, takže výsledkom dodatočného DP bude nárok na vrátenie. To zn. NIE je povinnosťou podať dodatočné DP DPH, nemusíš ho podávať, vôbec by som sa s tým nezaťažovala bez komunikácie s vedením /napr. ak budú chcieť tie peniaze vrátiť, tak sa dohodnete na nejakej odmene, predsa len ide o naviac prácu aj pre teba/. Over si dátum odkedy sú platiteľmi DPH a či vôbec bol nárok na odpočítanie, čo ked šlo o OA?
    Tiež je tu otázka dodatočného DP DPPO, kedže si neuplatňovali DPH, ale dávali ju do nákladov, znížili zisk a platili nižšiu daň z príjmov. Všetko so všetkým súvisí - daj pozor aby si sa v tom neutopila. A v tomto prípade by si bola povinná podať dodatočné DPPO.
    No a do tretice ak sa chybne neuplatňovala DPH, opravuješ roky 2007,2008, ak sa chybne uplatňovala DPH tak opravuješ 2009,2010. Zo zadania nie je jasné, čo je zle.
    Záverom by som ti odporúčala - nepúšťaj sa bezhlavo do opravy jednej veci, kým nemáš jasno v súvislostiach, čo sa stalo a aké dopady mnou naznačené to bude mať. vyrieši si správne ocenenie LZ predmetov, správne zostatky 474, analyzuj plus aj mínus v ramci DPH, plus aj mínus v rámci nákladov. Ešte vždy sa môže vyskytäť chyba, chyby v inej oblasti, ktoré budú mať práve opačný dopad či už na DPH alebo na daň z príjmu.
    Reálne sa pusti do účtovania opráv, až ked bude jasné, že ti vzniká dodatočná DP DPH, prípadne DPPO. A ak nie, výsledok by bol v prospech firmy=daňovníka, tak sa poraď s majiteľom. By si sa čudovala, koľkí nechcú pristúpiť na riešenie, ak nemusia a radšej oželejú nejaké peniaze.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.