Zavrieť

Porady

Zamestnanie na DoVPC a zdravotný odvod.

c4u c4u

c4u je offline (nepripojený) c4u

Ahojte,
plánujem zamestnať sestru na DoVPC, pričom jej chcem vyplácať 50 € za hodinu, avšak každý mesiac pravdepodobne odpracuje rôzny počet hodín.

Sestra je aktuálne zamestnaná na TPP u iného zamestnávateľa, ktorý za ňu platí všetky odvody. Moja otázka je, že či je moja sestra povinná platiť si ďalší zdravotný odvod z odmeny, ktorú získa na základe DoVPC s mojou spoločnosťou? Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

c4u Pozri príspevok
Ahojte,
plánujem zamestnať sestru na DoVPC, pričom jej chcem vyplácať 50 € za hodinu, avšak každý mesiac pravdepodobne odpracuje rôzny počet hodín.

Sestra je aktuálne zamestnaná na TPP u iného zamestnávateľa, ktorý za ňu platí všetky odvody. Moja otázka je, že či je moja sestra povinná platiť si ďalší zdravotný odvod z odmeny, ktorú získa na základe DoVPC s mojou spoločnosťou? Ďakujem
pokial je zdravotne poistená ako zamestnanec v inej firme, príjem z dohody sa (zatial) nezahrňa do RZZP.
0 0
c4u c4u

c4u je offline (nepripojený) c4u

Takže, ak to dobre chápem, tak zatiaľ nebude si musieť platiť zdravotnú z tejto odmeny. Teda aspoň zatiaľ.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

c4u Pozri príspevok
Ahojte,
plánujem zamestnať sestru na DoVPC, pričom jej chcem vyplácať 50 € za hodinu, avšak každý mesiac pravdepodobne odpracuje rôzny počet hodín.

Sestra je aktuálne zamestnaná na TPP u iného zamestnávateľa, ktorý za ňu platí všetky odvody. Moja otázka je, že či je moja sestra povinná platiť si ďalší zdravotný odvod z odmeny, ktorú získa na základe DoVPC s mojou spoločnosťou? Ďakujem
môžeš ju zamestnať na DoVP (dohodu o vykonaní práce) alebo na DoPČ (dohodu o pracovnej činnosti), záleží od toho, akú činnosť bude vykonávať

na DoPČ môže odpracovať max. 10 hodín týždenne podľa Zákonníka práce

na DoVP môže odpracovať max. 350 hodín ročne

z obidvoch dohôd sa platí iba úrazové a garančné poistenie a platí ho zamestnávateľ z vyplatenej odmeny (nie zamestnanec) do Sociálnej poisťovne

zdravotné odvody sa z odmien z dohôd neplatia zatiaľ

viac §§ 226 a 228a Zákonníka práce
1 0
c4u c4u

c4u je offline (nepripojený) c4u

Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Tvoja sestra môže pre teba vykonávať prácu aj bez nejakej dohody.

V tomto prípade nejde o nelegálnu prácu. Viď
ZÁKON

. 82/2005 Z. z.

o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov



§ 2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikate
om,1)

vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberate
om dôchodku poda osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je
podnikate
om,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberate
om dôchodku poda osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo

študentom do 26 rokov veku.

Keďže tvoja sestra je u iného zamestnávateľa zamestnaná na TPP, je dôchodkovo poistená.

Toto platí v tom prípade, ak si SZČO.
3 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Prosím Vás, kto platí zdravotné poistenie za evidovaného nezamestnaného pokiaľ má zmluvu o pracovnej činnosti, avšak nemal z nej žiadny príjem? Zmluvu riadne odovzdal na ÚP, tiež dával potvrdenia, že jeho príjem bol v mesiacoch nulový. Ďakujem...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adam Pozri príspevok
Prosím Vás, kto platí zdravotné poistenie za evidovaného nezamestnaného pokiaľ má zmluvu o pracovnej činnosti, avšak nemal z nej žiadny príjem? Zmluvu riadne odovzdal na ÚP, tiež dával potvrdenia, že jeho príjem bol v mesiacoch nulový. Ďakujem...
ÚP. Z dohôd sa neplatí ZP, takže je jedno, či bol, alebo nebol príjem.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Tweety Pozri príspevok
ÚP. Z dohôd sa neplatí ZP, takže je jedno, či bol, alebo nebol príjem.
Ďakujem za odpoveď. Na Úp ju chcú vyradiť a chcú od nej, aby si sama spätne doplatila ZP. Takže preto bola moja otázka, kto platí za evidovaného nezam. do ZP odvody. Zatiaľ nemá doručené vyradenie, takže neviem presne na základe čoho ju vyradili.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adam Pozri príspevok
Prosím Vás, kto platí zdravotné poistenie za evidovaného nezamestnaného pokiaľ má zmluvu o pracovnej činnosti, avšak nemal z nej žiadny príjem? Zmluvu riadne odovzdal na ÚP, tiež dával potvrdenia, že jeho príjem bol v mesiacoch nulový. Ďakujem...
Od kedy má dohodu ? Odovzdal ju na UP pred začiatkom výkonu práce ?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

veronikasad Pozri príspevok
Od kedy má dohodu ? Odovzdal ju na UP pred začiatkom výkonu práce ?
Dohodu má od 16.2.2011. Hneď ju zaniesol na ÚP, každý mesiac som mu potvrdzovala nulový príjem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adam Pozri príspevok
Dohodu má od 16.2.2011. Hneď ju zaniesol na ÚP, každý mesiac som mu potvrdzovala nulový príjem.
hneď je kedy ? Po 16.2.2011?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Pred 16.2.2011.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Odniesol.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adam Pozri príspevok
Pred 16.2.2011.
Dostal písomné rozhodnutie o vyradení z evidencie ? Ak ano, aký dôvod uviedli.

(pred pár dňami som riešila vyradenie z dôvodu, že dohodár mal uplatnenú NČZD ...) Nie je to náhodou ten istý UP ?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

veronikasad Pozri príspevok
Dostal písomné rozhodnutie o vyradení z evidencie ? Ak ano, aký dôvod uviedli.

(pred pár dňami som riešila vyradenie z dôvodu, že dohodár mal uplatnenú NČZD ...) Nie je to náhodou ten istý UP ?
Zatiaľ nemá rozhodnutie, takže presný dôvod neviem. Ja by som potrebovala vedieť, či môžu žiadať zaplatenie zdravotných odvodov od neho spätne od toho 16.2.2011 až do dnes. Vyradiť ho môžu aj k 16.2.2011, teda toľko mesiacov spätne? Lebo ZP, keď mal nulový príjem, mal platiť ÚP, nie? A aj keď má príjem ZP tiež platí ÚP ( myslím si )Vyhlásenie na NZČD nebolo uplatňované, keďže nemal žiaden príjem. Ale pokiaľ viem u dohodárov sa NZČD môže uplatňovať, či už to neplatí?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
(pred pár dňami som riešila vyradenie z dôvodu, že dohodár mal uplatnenú NČZD ...) Nie je to náhodou ten istý UP ?
To je čo za nezmysel z ÚP?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

adam Pozri príspevok
Zatiaľ nemá rozhodnutie, takže presný dôvod neviem. Ja by som potrebovala vedieť, či môžu žiadať zaplatenie zdravotných odvodov od neho spätne od toho 16.2.2011 až do dnes. Vyradiť ho môžu aj k 16.2.2011, teda toľko mesiacov spätne? Lebo ZP, keď mal nulový príjem, mal platiť ÚP, nie? A aj keď má príjem ZP tiež platí ÚP ( myslím si )Vyhlásenie na NZČD nebolo uplatňované, keďže nemal žiaden príjem. Ale pokiaľ viem u dohodárov sa NZČD môže uplatňovať, či už to neplatí?
Ak ho vyradia - môžu spätne, ale ak si dodržala všetky podmienky dohodárov - nemajú na to dôvod. Trvaj na písomnom rozhodnutí a odvolaj sa ...

Ak má príjem do stanovenej sumy (od 1.7. 139,91€ mesačne) , je naďalej uchádzačom o zamestnanie a preddavky na ZP platí štát.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tweety Pozri príspevok
To je čo za nezmysel z ÚP?
opýtaj sa andyky - takíto kvalitní pracovníci zostali na UP (ktorí nevedia ani čo je NČZD). Pracovníčke vadilo, že hrubá odmena = čistá = 136 €
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Ďakuje Vám za pomoc...
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Tak zistila som dôvod vyradenia. SP nahrala dohodu o PČ ako TPP. I keď to už opravili, dohodára vyradili. Teraz bude musieť po podaní odvolania absolvovať všetky peripetia prihlásenie na ÚP, alebo ďalej bude evidovaný bez predkladania ďalších potvrdení a pod.?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať