Zavrieť

Porady

príjem z celoročného prenájmu - par. 6 alebo 8?

Ahojte,
keď som po celý rok mala príjem z prenájmu bytu (ako súkromná osoba), mala som to dať do daňového priznania do par. 6 alebo par. 8?
Ja som to dala do par. 6 a zdravotná poisťovňa teraz vyrubila odvod ako z príjmu zo živnosti, lebo DU im uviedol, že boli príjmu podľa par. 6.
Ďakujem za rýchlu pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    danielaz Pozri príspevok
    ... Lenže z prenájmu sa odvody do ZP neplatia, tak preto rozmýšľam, či som to mala správne uviesť do par. 8.
    správne je to zaradené v § 6 ods. 3; prever si na zdravotnej, prečo ti vyrubili odvod, prípadne, či si nemala povinnosť podať RZZP z iného dôvodu

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    rodina1 Pozri príspevok
    Keďže nie si SZČO, príjem z prenájmu mal byť uvedený v § 8. Treba podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmu.
    a čo § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmu? príjem z prenájmu bytu je príjmom podľa § 6 ods. 3, nie podľa § 8
    Katarína Cigánová
    rodina1 Pozri príspevok
    Keďže nie si SZČO, príjem z prenájmu mal byť uvedený v § 8. Treba podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmu.
    podla môjho názoru je to tiež príjem podla §6 odst3 , iba v prípade ,ak dotyčná osoba má v predmete podnikania prenájom tak ho zaraduje do §6odst.1

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    no ja som presne postupovala podľa par. 6, odst3, dávala som to do daňového priznania odd. VI, r. 10. Prenájom je výlučne na súkromnú osobu, bez podnikania, som zaregistrovaná na DU a mám pridelené DIČ z titulu príjmu z prenájmu. Lenže, nakoľko som nepodala RZZP, daňový úrad nahlásil do zdravotnej poisťovne, že som mala vykázaný príjem podľa par. 6, a ZP mi vyrubila odvod. Lenže z prenájmu sa odvody do ZP neplatia, tak preto rozmýšľam, či som to mala správne uviesť do par. 8.
    Naposledy upravil danielaz : 18.07.11 at 12:47

    príjem z celoročného prenájmu - par. 6 alebo 8?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.