Zavrieť

Porady

ako urychlit kontrolu DPH?

Spoločnost XY sa zaobera nakupom novych aut od slovenskeho predajcu a predava potom auta do nemecka, nemecky odberatel si na vlasten naklady prepravuje auta k sebe na skald do nemecka o com su CMR. Spolocnost je tymto padom kazdy mesiac v nadmernom odpocte.
Nadmerny odpocet za 12/2010 bol vrateny,
nadmerny odpocet 01/2011 kontrola DPH zahajena 21.4.2011, kopec otazok odpovedi kopec listov, medzinarodne doziadanie, prerusenie kontroly, dalsie ukony kontrolorov pocas doby prerusenia kontroly (poslali upovedomenia o vypocuti svedkov – majitelov nehnutelnoszi kde je sidlo spolocnosti na 6.9.2011 a ine), stale bezi prerusenie kontroly
nadmerny odpocet 02/2011 bol vrateny
nadmerny odpocet 03/2011 bola zacata kontrola 23.6.2011 a doklady ma doniest 19.7.2011
nadmerny odpocet 04/2011 je upovedomenie o zacati kontroly na 22.7.2011 a doniest doklady ma spolocnost 17.8.2011

ak otvoria kontrolu za 05/2011 a 06/2011 co je realne bude to cca 200 tis eur
neviem ako mam vnimat ukony DU ale mam podozrenie ze je to umele natahovanie casu len aby nemuseli vratit nadmerne odpocty a zaroven mi prosim poradte ako mam urychlit tieto kontroly, nejde o male peniaze co stat cize DU blokuje za tieto 3 mesiace co je otvorena alebo bude otvorena kontrola je to cca 120 tis eur. Ako im este okrem CMR preukazat ze naozaj tie auta boli vyvezene, mam ich nalozit do auta a nech si idu realne zistit k odberatelovi ze tie auta mu naozaj boli dodane? firma je v koncoch a je dost mozne ze by to mohlo skoncit likvidaciou spolocnosti alebo stratou kontraktu, ale to asi bude mat uz sudnu dohru, to je posledna instancia.

Dna 19.7.2011 firma XY dolozila doklady ku otvorenej kontrole za marec 2011, t.j. dosle, vysle FA, bankove vypisy a CMR ako doklad o vyvoze aut do nemecka odberatelovi.
pocas rozhovoru vysvytlo ze oni stale neveria ze dany obchod sa realizuje to znamana ze spochybnili ze spolocnost vykonava nejaku ekonomicku cinnost, ked sa ich konatel opytal ze aky doklad potrebuju aby ich presvedcil o tom ze ta cinnost sa vykonava a ze to nie je ziadna fikcia boli ticho, potom z nich vyliezlo ze najrevantnejsi dokaz bude ked nemecky financny urad potvrdi ze odberatel tie auta naozaj doviezol.
Pre urychlenie spolocnost im navrhla ze na vlastne naklady ich odvezie do nemecka k nemeckemu odberatelovi a tam nech si skontroluju ze tie auta tam boli dovezene, ich reakcia ze nie su kompetentne o tom rozhodnut ze to ma spolocnost poslat poziadavku na Danove riaditelstvo BA, poradte aky dokald okrem CMR je revantny doklad o vyvoze??? kazdy mesiac sa podavaju suhrnne vykazy a aj hlasenia na colny urad
Naposledy upravil gulas : 20.07.11 at 05:16
Usporiadat
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

budem tu dopisovat postune proces kontroly aby ste aj vy videli ako DU a stat "podporuje podnikanie" alebo skor vedie spolocnosti ku strate obchodu alebo aj k krachu spolocnosti
0 0
anelly anelly

anelly je offline (nepripojený) anelly

V podobnej situácii som bola pred rokmi, ale v opačnom garde. Okrem uvedených dokladov, ktoré nestačili ku kontrole, mi museli z Nemecka poslať svoje daň.priznanie DPH, zoznam dokladov vstupujúcich do DPH, registráciu DPH. Potom sa to ukončilo
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

dnes t.j. 20.7.2011 bola napisana konecna verzia namietky na konanie kontrolorok z DU, v pripade zaujmu ju viem poskytnut k nahladnutiu samozrejme vzor
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vraj výsledok každej kontroly musia hlásiť na DRSR - čítala som to v inej téme. Resp. musia zdôvodniť každé vrátenie NO. Takže sa isto boja urobiť záver, aby náhodou neurobili chybu. Že likvidujú firmu, im zrejme nedochádza.
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

dnes t.j. 16.08.2011 spolocnost obdrzala z DUI upovedomenie o zacati kontroly DPH na mesiac 05/2011, zaciatok 22.08.2011 a doniest doklady na kontrolu 13.9.2011
k dnesnemu dnu DUI zadrzuje spolocnosti na DPH za 01,03,04,05/2011 dohromady 152 tis eur
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

pamätám podobnú situáciu - preverovanie, otvaranie dalších kontrol. Celkovo bola zadržiavana suma vyššia ako tu uvádzaná.

Skúšali ste návštevu riaditeľa DU? Osobne?
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

bola pisana namietka na DUI, DR BA, DRSR BB tak by to mali mat u seba a aj riaditel o tom musi vediet
zajtra sa idu odovzdat doklady k 04/2011 na kontrolu tak sa bud hned alebo sa ohlasi audiencia u riaditela
ide sa urcite napadnut prerusenie kontroly za 01/2011 a ukony kontrolorok pocas prerusenia kontroly a samozrejme zajtra sa ide nahliadnut do spisu co tam vlastne je a preco a z akeho dovodu otvaraju kontrolu za kontrolou
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

a mame otvorenu dalsiu kontrolu na dalsie zdanovacie obdobie a to 05/2011, dohromady teda uz kontroluju 4 mesiace dohromady cca 152 tis eur
dnes som mal aj umoznene nahliadnutie do spisov ohladne kontroly za jednotlive obdobia a idem skusit namietat na ich ucelove konanie ohladne otvorenai kontroly za mesiac 03/2011
v kratkosti datumovo:
20.06.2011 poverene kontrolorky na vykonanie kontroly
20.06.2011 napisane upovedomenie o zacati kontorly na 23.6.2011 a odoslane postou 21.06.2011
na poste vyzdvihnute 24.06.2011 cize jeden den po zacati kontroly a presne v den ked mali vratit nadmerak za 03/2011
tuto kontrolu povazujem za cisto ucelovu a porusenie §17 zakona 511/1992 zb. nakolko nebola dodrzana 15 dnova lehota na dorucenie upovedomenia pred zacatim kontroly hoc na poste je odberna lehota 18 dni

otazka na Vas myslite ze uspejem napadnutie uceloveho zadrzania vratky DPH????? lebo podla datumov to je evidentne a cisto ucelove
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

dnes som si bol pre upovedomenie a dalsie listy z DU
dnom 22.9.2011 bola zacata kontrola za obdobie jun 2011 - vratka DPH, podobny postup ako pri kontrole marec co sa týka casoveho sledu 19.9.napisane, 20.9. podane na poste a prevzate 26.9.2011 t.j. štyri dni po začatí kontroly
opat nebola dodrzana lehoda dorucenia 15 dni pred zacatim kontroly
dnom 8.9.2011 bola prerusena kontrola za obdobie marec, april a maj 2011
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ja by som sa chcela opýtať lebo to neviem nájsť v Zákone. Ak kontrola začala 24.9.2010. Bol vydaný dod.pl.výmer - čiže kontrola akoby skončila 20.12.2010 načo sa spoločnosť odvolala. Bolo postúpené na DRSR BB a v lehote 30 dní späť podľa sídla firmy. Kontrola by mala skončiť do roka, len neviem či to je 24.9.2011 resp.20.12.2011 ? Ďakujem.
PS: Tiež išlo o NO z OA.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
súcitím s tebou.... "mojej" firme - klientovi už týmto spôsobom zadržiavajú cez 200tis.€ a vôbec to nevyzerá nádejne...
netuším, čo urobiť, aby sa to urýchlilo... na DU proste neveria, že ten obchod existuje a že sro vykonáva tú ekonomickú činnosť, z ktorej žiada vrátiť DPH (preste ako tento prípad v úvode)
1 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

ja momentalne idem napadnut konanie kontrolorok t.j. doby dorucovania mezi napisanim upovedomenia, podanim na poste, urcenou kontrolou a dnom prevzatia upovedomenia
je zakonom stanovena lehota 15 dni od oznamenia postarom o ulozeni na poste az po termin kontroly urceny v tom upovedomeni
podla viacerych zdrojov ide o porusenie zakona zo strany DU a jej zamestnancov - kontrolorok a riaditela
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
A čo tak podať námietku? Má sa ňou zaoberať najbližšie nadriadený zamestnanec kontrolórkam §15,odst.8 zákon 511/1992. A pozor podľa §15, odst.14. Ak sa kontrolou vykonávy oprávnenosť vrátenia NO, kontrola je začatá 3 !!! deň od doručenia upovedomenia o začatí kontroly. Kontrola môže trvať od 6 do 18 mesiacov, takže Pán Boh poteš!!! Ak kontrola trvá viac ako 6 mesiacov, musia vás o tom písomne upovedomiť. Doporučujem poriadne preštudovať zákon 511/1992, aby ste vedeli na čo máte nárok.
Good luck.
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

v dvoch pripadoch zacali kontrolu skor ako bolo dorucene upovedomenie a to obdobie marec a teraz naposledy jun 2011
jedna namietka bola uz podana ale odpalkovali nas ze postupuju v zmysle zakona a odpovedala nam uz sefka oddelenia
boli sme uz aj za riaditelom a ten nic vsetko presmeroval na sefku oddelenia
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sledujem, držím palce a som zvedavá na výsledok.
0 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

tak a dalsi posun v kontrole, namietka ohladne nedodrzania zakona 511 zo strany DU bola podana, som zvedavy ako na to zareaguje DU BAI
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

gulas Pozri príspevok
v dvoch pripadoch zacali kontrolu skor ako bolo dorucene upovedomenie a to obdobie marec a teraz naposledy jun 2011
jedna namietka bola uz podana ale odpalkovali nas ze postupuju v zmysle zakona a odpovedala nam uz sefka oddelenia
boli sme uz aj za riaditelom a ten nic vsetko presmeroval na sefku oddelenia
Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, 15 dňové ani iné lehoty, ktoré platia pri klasických kontrolách /napr. kontrole dani z príjmu/ neplatia - § 15 ods. 14 zákona o správe daní: "Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 6eb) daňová kontrola je začatá v deň uvedený v upovedomení o vykonaní daňovej kontroly alebo v deň spísania zápisnice o začatí daňovej kontroly" - takže kontrola je v zmysle zákona začatá dňom uvedeným v upovedomení aj keď ste prevzali upovedomenie neskôr; možnosti na "zrýchlenie" kontroly - nechať vykonávať kontrolu u vás vo firme - ak im doklady donesieš na úrad, nemáš istotu, že sa tomu za týždeň venujú čo i len deň; ale keď sú u vás vo firme neostáva im nič iné len kontrolovať, zároveň im máte možnosť hneď predkladať ďalšie doklady/dôkazy keby sa im niečo nezdalo; z tvojich príspevkov je jasné, že to kontroly otvárajú práve preto, aby nemuseli vyplatiť nadmerný odpočet; ťažko povedať, čo ešte spraviť pre zrýchlenie kontroly, ak požiadali o medzinárodnú výmenu informácií môže byť konanie prerušené aj mesiace.... námietky, ktoré podávate asi nepomôžu - o námietkach totiž rozhodujú oni sami a hádam nepôjdu proti sebe, navyše ak podľa všetkého konajú v zmysle zákona, ten im totiž umožňuje otvárať kontrolu na každé zdaňovacie obdobie, každej dane a každú môžu vykonávať 6 mesiacov...
4 0
gulas gulas

gulas je offline (nepripojený) gulas

ano je pravda ze kontrola o zisteni opravnenosti vratenia NO DPH je podla §15 ods 14 ale tak isto § 17 hovori o dorucovani pisomnosti, kde je 15 dni na dorucenie pisomnosti do dna kontroly respektive na 15 den je zacata kontrola v povedomeni podla zakona 511 hoc na poste je odberna lehota az 18 dni, bolo mi jasne vysvetlene ze danovy subjekt ma pravo sa dozvediet o kontrole vcas a to bud pisomne t.j. upovedomenie, telefonicky (kontakt maju) alebo osobne prist na sidlo firmy ale nakolko vsetko riesia pisomne maju dodrzat aj §17 zakona 511 o sprave dani a poplatkov
danovy subjekt musi dodrziavat vsetko, vsetky lehoty ak nedodrzi pokuta alebo nejake ine postihnutie a oni mozu vsetko??
namietka za porusenie dorucovania bola podana na DRSR BA, a ide cez vnutornu kontrolu, keby som ju nemal odkonzultovanu ze nie je opravnena nepodam ju lebo viem ze by bola zbytocna, lebo uz jedna namietka neuspela
momentalne danove urady prepustaju a hladaju kazdu chybicku na zaklade ktorej mozu niekoho prepustit, takze aj kontrolory a spravcovia to maju vseliako nahnute
po vrateni nadmernych odpoctov si idem narokovat uroky z omeskania t.j. za obdobie od 11 dna po dni zakonneho vratenia NO DPH az do terminu realneho vratenia ND DPH
krajny pripad je riesenie cez sud a to predbeznym opatrenim a to podam v pripade ze mi otvoria dalsiu kontrolu
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

zuzi Pozri príspevok
A čo tak podať námietku? Má sa ňou zaoberať najbližšie nadriadený zamestnanec kontrolórkam §15,odst.8 zákon 511/1992. A pozor podľa §15, odst.14. Ak sa kontrolou vykonávy oprávnenosť vrátenia NO, kontrola je začatá 3 !!! deň od doručenia upovedomenia o začatí kontroly. Kontrola môže trvať od 6 do 18 mesiacov, takže Pán Boh poteš!!! Ak kontrola trvá viac ako 6 mesiacov, musia vás o tom písomne upovedomiť. Doporučujem poriadne preštudovať zákon 511/1992, aby ste vedeli na čo máte nárok.
Good luck.
Toto nie je pravda. Platilo do 31.12.2009 Nie je lehota 3 dni.

Kontrola je začatá v deň uvedený v upovedomení , aj keď mi bolo doručené neskôr, alebo je kontrola začatá v deň spísania zápisnice o začatí DK.
3 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

gulas Pozri príspevok
a mame otvorenu dalsiu kontrolu na dalsie zdanovacie obdobie a to 05/2011, dohromady teda uz kontroluju 4 mesiace dohromady cca 152 tis eur
dnes som mal aj umoznene nahliadnutie do spisov ohladne kontroly za jednotlive obdobia a idem skusit namietat na ich ucelove konanie ohladne otvorenai kontroly za mesiac 03/2011
v kratkosti datumovo:
20.06.2011 poverene kontrolorky na vykonanie kontroly
20.06.2011 napisane upovedomenie o zacati kontorly na 23.6.2011 a odoslane postou 21.06.2011
na poste vyzdvihnute 24.06.2011 cize jeden den po zacati kontroly a presne v den ked mali vratit nadmerak za 03/2011
tuto kontrolu povazujem za cisto ucelovu a porusenie §17 zakona 511/1992 zb. nakolko nebola dodrzana 15 dnova lehota na dorucenie upovedomenia pred zacatim kontroly hoc na poste je odberna lehota 18 dni

otazka na Vas myslite ze uspejem napadnutie uceloveho zadrzania vratky DPH????? lebo podla datumov to je evidentne a cisto ucelove
Tie lehoty sú v súlade.

DK je začatá v deň uvedený v upovedomení o vykonaní DK, aj napriek tomu, že sa upovedomenie prevzalo až neskôr.

Správca môže začať DK aj tak, že Vám telefonicky oznámi, že dňa xy sa dostaví do sídla spoločnosti za účelom začatia DK vrátenia NO. A teda začína v tento deň spísaním zápisnice.

Ak by subjekt nebol prítomný v sídle, a teda nie je možné spísať zápisnicu, tak zasiela upovedomenie, v kt. si stanovuje sám deň začatia v upovedomení, aj keď mi je doručené neskôr.
Naposledy upravil betka : 19.10.11 at 17:38
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať