Zavrieť

Porady

Vŕtačka - pomôžte pri výbere úplnému laikovi

AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Uvažujem o kúpe vŕtačky, ktorá, si myslím, nesmie chýbať v žiadnej dielničke. Bohužiaľ, s vŕtačkami nemám žiadne skúsenosti, tým pádom im vôbec nerozumiem. Nepoznám ani rozdiel medzi obyčajnou a príklepovou.

Prosím, vedeli by ste poradiť, akú vŕtačku kúpiť na bežné domáce práce ako sú :
vŕtanie dier do steny napríklad na obrazy
vŕtanie do dreva
a pod.
?

Ďakujem!
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

mrk aj sem : http://www.porada.sk/gsearch.php?do=...2b7eda1337#974
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..no rozdiel je dosť veľký, ale podľa toho, na čo ju potrebuješ...ak chceš vŕtať napríklad do panelu,alebo kovu, potrebuješ príklep- to je sila, ktorá sa do toho tvrdého materiálu dostane,samozrejme s kvalitným, vídiovým vrtákom potrebného rozmeru...ak len na bežné navŕtanie dierok do dreva,stačí obyčajná...značiek je dosť, záleží na sile výkonu, čím vyšší výkon, tým lepšia...ja som za príklepku, s tou môžeš aj do mäkších materiálov...
1 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Chápem tak, že príklepová je univerzálnejšia a použitelnejšia, či?
0 0
firefox firefox

firefox je offline (nepripojený) firefox

AlaNR Pozri príspevok
Uvažujem o kúpe vŕtačky, ktorá, si myslím, nesmie chýbať v žiadnej dielničke. Bohužiaľ, s vŕtačkami nemám žiadne skúsenosti, tým pádom im vôbec nerozumiem. Nepoznám ani rozdiel medzi obyčajnou a príklepovou.

Prosím, vedeli by ste poradiť, akú vŕtačku kúpiť na bežné domáce práce ako sú :
vŕtanie dier do steny napríklad na obrazy
vŕtanie do dreva
a pod.
?

Ďakujem!
Záleží od toho, aká je tá stena. Ak je to panelová, tak obyčajná vŕtačka si s tým neporadí.

Základom vŕtačky je vŕtanie. Bežné vŕtačky majú vretenové uchytenie vrtáka (taký ozubený kľúč a tri čeľustia). Otázne je, do akého priemeru vrtáka je tá ktorá hlava (bežne sú do veľkosti 13 mm, čo je pre domácnosť postačujúce). Ak by to bolo menej než 10 mm, tak pozri radšej iný model.

Niektoré vŕtačky majú aj príklep. Príklep môže byť mechanický, alebo pneumatický. Mechanický je len taký slabý, ale pre tehlové, pórobetónové či iné, ako panelové alebo betónové steny ti mechanický príklep postačí. DO týchto stien budeš potrebovať osobitné vrtáky, tzv. vídiové. Mechanický príklep je dobrý aj pre kachličky či dlažbu (treba ale vŕtať opatrne, aby sa nerozbila kachlička).

Silnejší príklep je ten penumatický. Ale vŕtačky s pneumatický príklepom sú robustnejšie a majú iné uchytenie vrtákov (tzv. SDSplus - viď obrázok vrtákov dole). Ale skoro ku každej vŕtačke je adaptérová hlava (obrázok dole), do ktorej sa dajú uchytiť bežné vrtáky. Je to ale nepraktické, ak chceš príklepovou 4 kilovou vŕtačkou vyvŕtať dve 5 mm dierky do linky.

Preto ja mám doma jednu malú klasickú vŕtačku Bosch s mechanickým príklepom (dole obrázok) a jednu veľkú vŕtačku (z Baumaxu za 1200 SKK,dole obrázok) s pneumatickým príklepom.

U tej malej je niekedy dobré, aby mala regulovateľné otáčky, ale to asi majú už dnes bežne skoro všetky.

Potom sú rôzne modely medzi tým. Treba si skúsiť do ruky a vybrať podľa potreby. Nedá sa univerzálne určiť jeden model na všetky účely.
SDSplus.jpg  
SDS-adapter-150x150.jpg  
bosch-PSB500RE.jpg  
Pneumatická vŕtačka.jpg  
1/1
4 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

pepsikova Pozri príspevok
..no rozdiel je dosť veľký, ale podľa toho, na čo ju potrebuješ...ak chceš vŕtať napríklad do panelu,alebo kovu, potrebuješ príklep- to je sila, ktorá sa do toho tvrdého materiálu dostane,samozrejme s kvalitným, vídiovým vrtákom potrebného rozmeru...ak len na bežné navŕtanie dierok do dreva,stačí obyčajná...značiek je dosť, záleží na sile výkonu, čím vyšší výkon, tým lepšia...ja som za príklepku, s tou môžeš aj do mäkších materiálov...
Myslím, že si mu pradila trocha špatne. Príklep sa používa iba do betónu a iného muriva. Do kovu nie! Záleží na tom ako veľmi budeš vrtačku využívať. Pokiaľ to bude parkrát do roka je zbytočne veľká investicia. Na bežné práce v domácnosti stačí 850-900 W vrtačka, ale je dobré aby mala kovovú " hlavičku". Čo sa týka vrtakov určite ti poradia v predajni. Nekupuj vrtaky v supermarketoch. Je to odpad.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Ďakujem, do supermarketu nepôjdem ani pozerať, pretože sme tak raz kúpili strunovú kosačku a nebolo toho, kto by poradil, ako tam namotať lanko... škoda hovoriť.
Nechcem sa dovaliť do predajne s tým, že nebudem vedieť nič, lebo aj tam niekedy predajú človeku aj vzdušný balón, len aby sa ho zbavili. Hlavne keď zbadajú, že ženská tomu moc nerozumie.
Takže si idem naštudovať, čo mám pozerať a vyrážam na nákupy.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AlaNR Pozri príspevok
Ďakujem, do supermarketu nepôjdem ani pozerať, pretože sme tak raz kúpili strunovú kosačku a nebolo toho, kto by poradil, ako tam namotať lanko... škoda hovoriť.
Nechcem sa dovaliť do predajne s tým, že nebudem vedieť nič, lebo aj tam niekedy predajú človeku aj vzdušný balón, len aby sa ho zbavili. Hlavne keď zbadajú, že ženská tomu moc nerozumie.
Takže si idem naštudovať, čo mám pozerať a vyrážam na nákupy.
Takéto veci sa nekupujú v marketoch, ale v špecializovaných predajniach na to určených. Tam ti aj poradia, čo a ako, nie ako v marketoch, nič sa nás nepýtaj, lebo my nič nevieme, alebo nechceme?
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Tweety Pozri príspevok
Takéto veci sa nekupujú v marketoch, ale v špecializovaných predajniach na to určených. Tam ti aj poradia, čo a ako, nie ako v marketoch, nič sa nás nepýtaj, lebo my nič nevieme, alebo nechceme?
Veď to, niekedy vyzerajú, ako leby ani nevedeli, v akom obchode robia, nebyť firemného oblečenia...
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...nájdi si vo svojom okolí certifikovaného predajcu náradia, (napr. v PD je STOBER), a tam si kúp...predavači vedia, čo majú a na čo...
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
ako správna ženská, o obchodoch mám prehľad, akurát som nevedela, čo si mám vypýtať :-))
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Niekedy je rentabilnejšie objednať a zaplatiť si SLUŽBU /vyvrtanie diery/ ako

kupovať STROJ na robenie dier /vrtačku/

Hlavne ak má tato vrtačka byť použitá 1-2 x v roku a po cely zostavajúci čas

niekde ležať na polici v špajzi.

Inak cena za vyvrtanie 1 diery + hmoždinka + skrutka sa neiekedy pohybovala

okolo 12-14 SKK za dieru , dnes by to bolo cca 60-80 centov.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...plus sadzba za prácu, dochádzka,, rovná sa?..
...Indy, kto je fakt ľavoruký a nevie si doma sfuknuť dieru do steny, alebo policu, musí zavolať majstra...len majstri sú dnes artikel!..a ich cena-uf!..moja elvira (vlastné meno mojej vrtačky)síce drieme, ale je po ruke...
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Indeed Pozri príspevok
Niekedy je rentabilnejšie objednať a zaplatiť si SLUŽBU /vyvrtanie diery/ ako

kupovať STROJ na robenie dier /vrtačku/

Hlavne ak má tato vrtačka byť použitá 1-2 x v roku a po cely zostavajúci čas

niekde ležať na polici v špajzi.

Inak cena za vyvrtanie 1 diery + hmoždinka + skrutka sa neiekedy pohybovala

okolo 12-14 SKK za dieru , dnes by to bolo cca 60-80 centov.
No neviem, či by si vošla do tej ceny? Pre jednu hmoždinku ti žiadny majster domov nepríde. Mať doma vrtačku po ruke nie je zlá investicia.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

..niekedy pomože aj šikovný a ochotný sused ...
1 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Indeed Pozri príspevok
..niekedy pomože aj šikovný a ochotný sused ...
Podľa toho načo je šikula.
0 0
newmi newmi

newmi je offline (nepripojený) newmi

ja som nabehol do Baumaxu, vybral si naku lacnu Skill v akcii aj s vrtakmi, a hotovo, uz ju mam 2 roky a pohoda. Predtym som mal tie sunky OKI (naka znacka Baumaxu), furt sa kazili, tak som si vypytal peniaze a kupil tu Skill, na moje potreby (obcasne vrtanie do steny, sem tam do zeleza som vrtal a tak) BOHATE staci ;-)
Naposledy upravil newmi : 19.07.11 at 12:58
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Sused je iná generácia ako ja, takže pomoc e-e... :-)

Idem sa pozrieť poobede do obchodov, zajtra napíšem, či som niečo kúpila.
A ĎAKUJEM za rady!
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Takže:

http://www.bosch-professional.com/sk...cky/gsb-13-re/

toto je tá moja nová kráska.

Pán v obchode mi najskôr ponúkol na výber x kusov, ale nakoniec sme sa presnými otázkami dostali práve k tejto.
1 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

AlaNR Pozri príspevok
Takže:

http://www.bosch-professional.com/sk...cky/gsb-13-re/

toto je tá moja nová kráska.

Pán v obchode mi najskôr ponúkol na výber x kusov, ale nakoniec sme sa presnými otázkami dostali práve k tejto.
Dobrá voľba. Budeš naozaj spokojná. Ja by som volil "halvičku" na kľúč, ale inák hovorím dobrá voľba.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Na "hlavičku na kľúč" som sa spýtať nevedela, iba ten mechanický príklep, kovová hlava...
Uff toľko informácií som tam dostala, že som rada, že som odtiaľ odišla zdravá :-))

Teraz mám ďaľšiu dilemu - vrtáky...
Prečo som si myslela, že to bude v balení??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať