Zavrieť

Porady

Vŕtačka - pomôžte pri výbere úplnému laikovi

AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Uvažujem o kúpe vŕtačky, ktorá, si myslím, nesmie chýbať v žiadnej dielničke. Bohužiaľ, s vŕtačkami nemám žiadne skúsenosti, tým pádom im vôbec nerozumiem. Nepoznám ani rozdiel medzi obyčajnou a príklepovou.

Prosím, vedeli by ste poradiť, akú vŕtačku kúpiť na bežné domáce práce ako sú :
vŕtanie dier do steny napríklad na obrazy
vŕtanie do dreva
a pod.
?

Ďakujem!
Usporiadat
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

S tým si nerob starosti. Do panelu ti budú stačiť dva priemery. Na odrázky ja používam priemer 6mm a na ine veci /luster, prahy/ 8 mm. Kvalitný vrtak kúpiš aj v domacích potrebach za 2,5 €. Stačí povedať, že potrebuješ vrtak do panelu a predavač ti ho ponúkne bez problémov aj s hmoždinkami a vrutmi do nich.
2 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

AlaNR Pozri príspevok
Takže:

http://www.bosch-professional.com/sk...cky/gsb-13-re/

toto je tá moja nová kráska.

Pán v obchode mi najskôr ponúkol na výber x kusov, ale nakoniec sme sa presnými otázkami dostali práve k tejto.
Vŕtačka dobrá, len trochu drahá. Vyššie som písal, že modrá rada je pre profesionálov, na každodenné a časté používanie. Tebe by bola stačila vŕtačka zo zelenej rady - pre amatérov (tzn. domáce použitie) - vyšla by. Ale inak to nevadí, je dobrá.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Z rady Hobby nemali, resp. mali, ale oveľa drahšiu.
S prižmúrením oka som ju dostala za 80,- Eur.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Ja som kedysi kupil v hypermarkete vrtačku za akcivu cenu 450 SKK

a tiež spokojnosť.....
0 0
newmi newmi

newmi je offline (nepripojený) newmi

pekna pekna, boschky su trochu drahsie ale dobre
0 0
PotPalo PotPalo

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu
Ľubomír Pozri príspevok
... Do panelu ti budú stačiť dva priemery. Na odrázky ja používam priemer 6mm a na ine veci /luster, prahy/ 8 mm. ...
Ak chceš zavesiť maličký obraz, dajme tomu 15x15cm, tiež vŕtaš šestku dieru? Ja vtedy navŕtam dierku 3mm vrtákom (áno, 3mm do panelu), do nej zatlčiem špajdlu, prebytok odrežem, ešte ťuknem krížovým šróbovákom do jej stredu aby sa rozštiepil koniec, a môžem našróbovať šrób. Inak polica na ktorej mám asi 10 kg mi tu už veľa rokov drží na dvoch 6mm dierach. Ono dosť záleží aj na hmoždinkách a šróboch.

Doporučujem kúpiť si sadu vrtákov od 1mm do 10mm HSS (do železa), vždy sa zídu. Dá sa s nimi vŕtať aj do plastu, aj do dreva (aj keď do dreva sú iné vrtáky). Potom tiež niekoľko vrtákov do panelu, napr. 3mm, 6mm, 8mm. Vraj sú 3 typy, podľa zafarbenia konca: modrý, žltý, červený, to podľa tvrdosti materiálu, ale už si nepamätám ktorý je najtvrdší (viem iba že červený je tak na vŕtanie do tehly). Ale to platilo zrejme len pre staré vrtáky.

Tá samoupínacia hlavička je lepšia, kľúčik by sa mohol niekde zabudnúť.
Naposledy upravil PotPalo : 20.07.11 at 23:32
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
AlaNR Včera, 08:29 AM
Na "hlavičku na kľúč" som sa spýtať nevedela, iba ten mechanický príklep, kovová hlava...
Uff toľko informácií som tam dostala, že som rada, že som odtiaľ odišla zdravá :-))

Teraz mám ďaľšiu dilemu - vrtáky...
Prečo som si myslela, že to bude v balení??


...len aby si pre novú lásku nezabudla na nás...dobre si si vybrala,neboj,ešte si kúp dobrú brúsku,pílku a si komplet ako ja...lebo fakt zháňať po susedoch, kto ti vrtne dieru či prebrúsi kus dosky na policu, (ktorá musí byť najneskôr do večera zavesená)-a nikdy to nie je tak, ako ty chceš a kedy chceš...držím palčoky v práci...
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

PotPalo Pozri príspevok
Ak chceš zavesiť maličký obraz, dajme tomu 15x15cm, tiež vŕtaš šestku dieru? Ja vtedy navŕtam dierku 3mm vrtákom (áno, 3mm do panelu), do nej zatlčiem špajdlu, prebytok odrežem, ešte ťuknem krížovým šróbovákom do jej stredu aby sa rozštiepil koniec, a môžem našróbovať šrób. Inak polica na ktorej mám asi 10 kg mi tu už veľa rokov drží na dvoch 6mm dierach. Ono dosť záleží aj na hmoždinkách a šróboch.

Doporučujem kúpiť si sadu vrtákov od 1mm do 10mm HSS (do železa), vždy sa zídu. Dá sa s nimi vŕtať aj do plastu, aj do dreva (aj keď do dreva sú iné vrtáky). Potom tiež niekoľko vrtákov do panelu, napr. 3mm, 6mm, 8mm. Vraj sú 3 typy, podľa zafarbenia konca: modrý, žltý, červený, to podľa tvrdosti materiálu, ale už si nepamätám ktorý je najtvrdší (viem iba že červený je tak na vŕtanie do tehly). Ale to platilo zrejme len pre staré vrtáky.

Tá samoupínacia hlavička je lepšia, kľúčik by sa mohol niekde zabudnúť.
Ano, aj na taký malý obrázok vŕtam 6mm dieru. To nezamená, že je ta diera hlboká 50 mm. Je to vec názoru. Samoupínacia hlavička má jednú nevýhodu, že niekedy sa veľmi ťažko uvoľňuje pri výmene vrtaka. Ako hovorím, je to všetko na osobnom rozhodutí.
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Ešte taká blbosť (možno) ma napadla:
Dajú sa na vŕtačku kúpiť prípadne použiť aj brúsne kefy?
Alebo sú iba do brúsok?
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

Tweety Pozri príspevok
Takéto veci sa nekupujú v marketoch, ale v špecializovaných predajniach na to určených. Tam ti aj poradia, čo a ako, nie ako v marketoch, nič sa nás nepýtaj, lebo my nič nevieme, alebo nechceme?
no asi takto-ja tam pracujem,takže vlastná skúsenosť-nemáme žiadne školenie,a je prakticky nemožné,aby som ovládala funkcie a činnosť všetkého tovaru,ktoré na oddelení predávame,a to podotýkam,že sme menší obchod.(televízory,cd prehrávače,foťáky,mp3,navigácie,milion druhov fénov,kuliem,žehličiek,holiacich a strihacích strojčekov,vysávačov,kuchynských prístrojov,vŕtačky,hoblíky,krovinorezy,píly,d rtiče konárov.............a to nemám na starosti iba toto.....
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

AlaNR Pozri príspevok
Ešte taká blbosť (možno) ma napadla:
Dajú sa na vŕtačku kúpiť prípadne použiť aj brúsne kefy?
Alebo sú iba do brúsok?
Existujú aj drôtené kotúče na stopke, ktoré sa dajú upnúť do vratčky. ale je to pomerne nebezpečné pretože je riziko úrazu dosť vysoké.
1 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Aha, takže pre amatéra určite nie. Tak sa do toho púšťať nebudem. ĎAKUJEM!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať