Zavrieť

Porady

Uplatňovanie základnych náhrad za použitie súkromného motorového vozidla N1

Mám možnosť odkúpiť za dobrú cenu ako súkromná osoba vozidlo, na ktoré si súčasný majiteľ uplatnil možnosť odpočtu DPH - N1, bohužiaľ s mriežkou. Je možné toto vozidlo používať ako súkromné na podnikateľské účely s tým, že si budem formou cesťákov znižovať daň s príjmu s uplatnením základných náhrad vo výške 0,183 za prejdený km? Som ZSČO a platca DPH. Ďakujem za informáciu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    finsluzby Pozri príspevok
    Mám možnosť odkúpiť za dobrú cenu ako súkromná osoba vozidlo, na ktoré si súčasný majiteľ uplatnil možnosť odpočtu DPH - N1, bohužiaľ s mriežkou. Je možné toto vozidlo používať ako súkromné na podnikateľské účely s tým, že si budem formou cesťákov znižovať daň s príjmu s uplatnením základných náhrad vo výške 0,183 za prejdený km? Som ZSČO a platca DPH. Ďakujem za informáciu
    Nie to nejde.
    Teda išlo by to, ale to by si musel byť zamestnaný v inej firme a uplatňovať si to tam. A nie 0,183 ale po dohode so zamestnávateľom.

    Pozri §19 ods(5e) zákona o dani z príjmov.
    e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
    a §7 ods(3) zákona o cestovných náhradách.
    (3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.
    Naposledy upravil marjankaj : 01.08.11 at 07:16

    finsluzby je offline (nepripojený) finsluzby

    finsluzby
    Ak som správne pochopil, ako szčo si nemôžem, ak budem vlastniť auto N1 ako súkromná osoba, riešiť cestovné náhrady v rámci svojej firmy, ale ak budem robiť pre inú formy, tam si to môžem dohodnúť ako sa mi zaráči :-D a nevadí, že v tej inej firme som konateľ a zároveň zamestnaný na dohodu?

    kurtova je offline (nepripojený) kurtova

    kurtova
    Na internete som našla zaujímavé stanovisko audítora http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...idclanok=59669, kde sa uvádza, že:

    Zamestnanec môže pri pracovnej ceste použiť súkromný osobný automobil kategórie M1 podľa Osvedčenia o evidencii, technického preukazu (ďalej aj osvedčenie), prípadne dodávkový automobil kategórie NA-N1-SD s celkovou hmotnosťou maximálne 2 500 kg. Iný súkromný automobil nie je možné na pracovnej ceste použiť.

    Náhradou za použitie súkromného motorového vozidla na základe písomného súhlasu zamestnávateľa (spoločnosti) sa rozumie:

    základná náhrada za každý 1 km jazdy vo výške 6,20 Sk pri použití súkromného osobného automobilu kategórie M1 (podľa opatrenia MPSVR č. 260/2004 Z. z.),
    základná náhrada za každý 1 km jazdy vo výške určenej opatrením MPSVR podľa predchádzajúceho bodu pre osobné cestné motorové vozidlá pri použití dodávkového automobilu kategórie NA-N1-SD,


    Z toho by vyplývalo, že aj SZČO si môže účtovať náhradu maximálne do výšky podľa zákona pre osobné MV na vozidlo N1, ktoré má v osobnom užívaní a nie v majetku firmy.

    Logicky zo zákonov vyplýva, pokiaľ nemôže FO sama zo sebou uzatvoriť DOHODU, tak v tom prípade sa môže oprieť o znenie zákona, ktoré je určené pre nižšie kategórie vozidiel a teda
    môže využívať ako daňový výdavok náklady vo výške základnej náhrady pre nižšiu kategóriu - osobné motorové vozidlá. Takto sa zatiaľ k tomu stavali aj na DÚ. Pokiaľ by si uplatňoval vyššie výdavky, tak by mal problém to zdôvodniť.

    Uplatňovanie základnych náhrad za použitie súkromného motorového vozidla N1

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.