Zavrieť

Porady

PROSIM O POMOC......Dane z predaja

predavam dom/rekreacny dom/ skolaudavany 5/2011......staval som ho na pozemku ktory som dostal darom od rodicov 1/2010.......otazka znie ci mam povinost platit nejake dane z predaja,alebo niecoho ineho????vobec sa v tom zakone neviem orientovat-cize nechapem to.
Dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    tiger111 Pozri príspevok
    ale aka cena pozemku v darovacej zmluve?ved je to darovane-ziadna cena tam nie je
    Zákon o dani z príjmu

    § 25
    Na začiatok


    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

    a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

    b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)


    P.S.
    ..to znamená , že v prvom rade zisťujete cenu u darcu + k tomu Vaše vynaložené skutočné náklady na stavbu = to bude výdavkom pri zdanení príjmu z predaja nehnuteľnosti .
    Nie je chybou ak nie je uvedená cena na Darovacej zmluve .Ak by podľa zákona to bolo povinné , tak Kataster takúto Darovaciu zmluvu vráti .Ale OC Vám rieši Zákon o dani z príjmu .
    Naposledy upravil Zita5 : 06.08.11 at 05:42 Dôvod: P.S. v celom znení

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, platíš daň z príjmu. Základ dane bude rozdiel medzi predajnou cenou a všetkými nákladmi, ktoré dokážeš preukázať.
    Na vlastnú prácu sa neprihliada.

    tiger111 je offline (nepripojený) tiger111

    tiger111
    no to je teda super ....takze ak dobre rozumiem chcem predat dom za 135.000 -a ak som ho postavil za 95.000,ktore som aj realne minul ,ale fakturky mam len na 35.000,tak dan musim platit zo 100.000?????......to je 20 % - cize AZ 20.000?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    tiger111 Pozri príspevok
    no to je teda super ....takze ak dobre rozumiem chcem predat dom za 135.000 -a ak som ho postavil za 95.000,ktore som aj realne minul ,ale fakturky mam len na 35.000,tak dan musim platit zo 100.000?????......to je 20 % - cize AZ 20.000?
    poteším ťa iba 19%.....je daň z príjmu.....20% je DPH.....

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    tiger111 Pozri príspevok
    no to je teda super ....takze ak dobre rozumiem chcem predat dom za 135.000 -a ak som ho postavil za 95.000,ktore som aj realne minul ,ale fakturky mam len na 35.000,tak dan musim platit zo 100.000?????......to je 20 % - cize AZ 20.000?
    V predajnej cene je aj cena pozemku? Aj predaj pozemku treba zdaniť, neuplinulo 5 rokov od nadobudnutia. Od predajnej ceny pozemku možno odpočítať cenu obstarania, tá je určite uvedená v darovacej zmluve, prípadne iné výdavky , ktoré viete vydokladovať.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    tiger111 Pozri príspevok
    no je to spolu aj s pozemkom...spolu 135.000.
    Takže 135 000 - 35 000 /faktúry/ - cena pozemku uvedená v darovacej zmluve, - notárske poplatky, - poplatok za vklad do katastra ak to viete vydokladovať.

    tiger111 je offline (nepripojený) tiger111

    tiger111
    Katarina Pozri príspevok
    Takže 135 000 - 35 000 /faktúry/ - cena pozemku uvedená v darovacej zmluve, - notárske poplatky, - poplatok za vklad do katastra ak to viete vydokladovať.
    ale aka cena pozemku v darovacej zmluve?ved je to darovane-ziadna cena tam nie je

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    na vklad do katastra nebol potrebný znalecký posudok?
    Darovacia zmluva sa na znalecký posudok neodvoláva?
    Ak nemáš na cenu pozemku žiadny papier, tak máš smolu.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    tiger111 Pozri príspevok
    ale aka cena pozemku v darovacej zmluve?ved je to darovane-ziadna cena tam nie je
    Darovacie zmluvy, ktoré som ja videla, všetky obsahovali cenu darovanej nehnuteľnosti.

    negotiant je offline (nepripojený) negotiant

    negotiant
    tiger111 Pozri príspevok
    ale aka cena pozemku v darovacej zmluve?ved je to darovane-ziadna cena tam nie je
    Objednaj si znalecký posudok na pozemok s ocenením hodnoty na dátum nadobudnutia nehnuteľnosti. Toto znalci dokážu spraviť bežne. Potom to započítaš do výdavkov.

    Ak si v okolí Bratislavy môžem ti odporučiť znalca, ktorý to štandardne robí. Kde sa ti nachádza nehnuteľnosť?

    tiger111 je offline (nepripojený) tiger111

    tiger111
    no ja tam cenu nemam ...ok a ako sa plati ta dan....to dam len do danoveho priznania???alebo ako?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    tiger111 Pozri príspevok
    no ja tam cenu nemam ...ok a ako sa plati ta dan....to dam len do danoveho priznania???alebo ako?
    Daňové priznanie typ B § 8. Podávať ho budete do 31.3.2012.

    tiger111 je offline (nepripojený) tiger111

    tiger111
    negotiant Pozri príspevok
    Objednaj si znalecký posudok na pozemok s ocenením hodnoty na dátum nadobudnutia nehnuteľnosti. Toto znalci dokážu spraviť bežne. Potom to započítaš do výdavkov.

    Ak si v okolí Bratislavy môžem ti odporučiť znalca, ktorý to štandardne robí. Kde sa ti nachádza nehnuteľnosť?
    znalecky posudok v podstate mam....pre banku som potreboval ked som mal rozostavany dom...je tam cena za pozemok aj cena za ten dom....mozem pouzit tento znalecky pozemok?

    tiger111 je offline (nepripojený) tiger111

    tiger111
    Zita5 Pozri príspevok
    Zákon o dani z príjmu

    § 25
    Na začiatok


    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

    a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

    b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)




    P.S.
    ..to znamená , že v prvom rade zisťujete cenu u darcu + k tomu Vaše vynaložené skutočné náklady na stavbu = to bude výdavkom pri zdanení príjmu z predaja nehnuteľnosti .
    Nie je chybou ak nie je uvedená cena na Darovacej zmluve .Ak by podľa zákona to bolo povinné , tak Kataster takúto Darovaciu zmluvu vráti .Ale OC Vám rieši Zákon o dani z príjmu .
    dakujem,ale aj tak nechapem co by som mal teraz robiť....co mi pomoze ak zistim cenu od darcu?je to asi jedno,nie?teda ak ta cena nebola v dar.zmluve.staci znalecky posudok???ale podla mojho nazoru by sa nemala odratavat hodnota pozemku v tom stave ked som ho dostal,ale hodnota terajsia-ved ho predavam az teraz a ma samozrejme vacsiu hodnotu

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    práve preto - z rozdielu platíš daň z príjmu.

    tiger111 je offline (nepripojený) tiger111

    tiger111
    KEJKA Pozri príspevok
    práve preto - z rozdielu platíš daň z príjmu.
    vlastne ano-ved zisk mam aj s toho pozemku

    negotiant je offline (nepripojený) negotiant

    negotiant
    tiger111 Pozri príspevok
    dakujem,ale aj tak nechapem co by som mal teraz robiť....co mi pomoze ak zistim cenu od darcu?je to asi jedno,nie?teda ak ta cena nebola v dar.zmluve.staci znalecky posudok???ale podla mojho nazoru by sa nemala odratavat hodnota pozemku v tom stave ked som ho dostal,ale hodnota terajsia-ved ho predavam az teraz a ma samozrejme vacsiu hodnotu
    Pri nadobudnutí nehnuteľnosti darovaním a predaja danej nehnuteľnosti potrebuješ vypracovať znal. posudok ku dňu kedy si nehnuteľnosť darovaním nadobudol.

    Znalci robia posudky na daňové účely k spätným dátumom.

    Z rozdielu predajnej ceny a posudku máš daňovú povinnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.