Zavrieť

Porady

Prenájom kombajnu z Čiech

Dobrý deň! Minulý rok nám dodávateľ z čiech fakturoval žatevné práce. Na fa uviedol IČ DPH SK.... a uviedol,že je platca podľa § 5 222/2004. Ja som si vtedy uplatnila DPH. Teraz telefonoval,že fa bude bez DPH. Postupuje podľa § 5 že pri niektorých službách sa nemusí registrovať a ešte podľa § 15 odst.1? A ja budem robiť samozdanenie ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Metodicky pokyn drsr.sk

    Miesto dodania poľnohospodárskych, lesníckych a iných podobných prác a služieb

    Poľnohospodárske práce ako sú napr. sejba, orba, kosba, žatevné práce, zber úrody a pod. sú službami vzťahujúcimi sa na nehnuteľnosť. Rovnako lesnícke práce ako je napr. výsadba lesných škôlok, výsadba stromov, výrub stromov a pod. sú službami vzťahujúcimi sa na nehnuteľnosť. Tieto služby môžu byť vykonávané len v súvislosti s dotknutou nehnuteľnosťou, na ktorej sa vykonávajú a ktorá predstavuje základný prvok pre vykonávanie uvedených prác. Miestom poskytovania služieb vzťahujúcich sa na nehnuteľný majetok je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.


    Príklad č. 12
    Maďarský podnikateľ, ktorý nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a nie je v tuzemsku registrovaný za platiteľa, vykonal žatevné práce v tuzemsku pre platiteľa. Žatevné práce sú službami vzťahujúcimi sa na nehnuteľnosť, miestom ich dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. Slovenská republika. Osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH príjemca služby, t.j. platiteľ. Platiteľ si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH.


    Výňatky zo ZoDPH:

    §16/1
    (1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

    §69/2
    (2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku
    Naposledy upravil zk24 : 04.08.11 at 12:54

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ZAdanie je prenájom kombajnu:
    15/1 ZO
    15/2 inej ako ZO (16/17/f)

    Žatevné práce 16/1

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Zadanie je sice prenajom kombajnu, ale z textu dalej som to pochopila inac, ze si fakturuju zatevne prace...

    Zadavatelku to aj tak dalej uz tusim vobec netrapilo...

    zazi je offline (nepripojený) zazi

    zazi
    Ale trápilo,len som čakala na presne znenie faktúry.Na faktúre je napísané: fakturujeme vám prenájom kombajnu včetne osádky. Druh práce pšenica, jačmeň. Dalej dodávatel doplnil do fa. Sme platci DPH podla § 5 z.222/2004 jako zahraničná osoba. Podlľa § 69 odst2 je povinen daň platiť príjemca plnenia. Dodávateľ je český. IČ DPH má SK.... a faktúru vystavil bez DPH. Teraz ja urobím zaúčtovanie DPH na vstupe aj výstupe podľa § 69 odst.2 a § 49 ?

    Prenájom kombajnu z Čiech

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.