Zavrieť

Porady

MV prenajaté od FO nepodnikateľa v účtovníctve PO

Ahojte,
venoval som sa dost dlho čítaniu príspevkov, ale nenašiel som odpoveď na naseldujúcu otázku:
Spoločnosť (platiteľ DPH) má prenajaté osobné mot. vozidlo od FO nepodnikateľa, takže zo strany FO vozidlo nie je zaradené do žiadneho podnikateľského majetku. Spoločnosť využíva toto vozidlo výhradne len na firemné účely. Ako postupovať pri účtovaní PHM a údržby (umytie, servis) vozidla, ak v zmluve je zakotvené, že tieto náklady bude hradiť spoločnosť. DzMV zaplatila spoločnosť.
Pýtam sa hlavne preto, lebo som sa stretol s takým názorom účtovníka, že spoločnosti nevzniká nárok na odpočet DPH zo servisu a PHM, čo sa mi viac než nezdá...
Ak by sa tu odpoveď už niekde nachádzala, tak ma prosím nasmerujte Ďakujem za pomoc!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    BK_ je offline (nepripojený) BK_

    BK_
    Ahojte, moja otazka sa tu "susi" uz vyse tyzdna...
    Nikto mi s tym nevie pomoct?
    Vopred dakujem!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    BK_ Pozri príspevok
    Ahojte,
    venoval som sa dost dlho čítaniu príspevkov, ale nenašiel som odpoveď na naseldujúcu otázku:
    Spoločnosť (platiteľ DPH) má prenajaté osobné mot. vozidlo od FO nepodnikateľa, takže zo strany FO vozidlo nie je zaradené do žiadneho podnikateľského majetku. Spoločnosť využíva toto vozidlo výhradne len na firemné účely. Ako postupovať pri účtovaní PHM a údržby (umytie, servis) vozidla, ak v zmluve je zakotvené, že tieto náklady bude hradiť spoločnosť. DzMV zaplatila spoločnosť.
    Pýtam sa hlavne preto, lebo som sa stretol s takým názorom účtovníka, že spoločnosti nevzniká nárok na odpočet DPH zo servisu a PHM, čo sa mi viac než nezdá...
    Ak by sa tu odpoveď už niekde nachádzala, tak ma prosím nasmerujte Ďakujem za pomoc!
    Všetky náklady spojené s prenájmom a užívaním MV na firemné účely sú daňovými nákladmi spoločnosti. Je aj nárok na odpočet z nákupu PHM, služieb.... .

    BK_ je offline (nepripojený) BK_

    BK_
    Dakujem, presne takto som si to predstavoval aj ja a nikde som v zakonoch nenasiel nieco, co by tomu protirecilo...

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Tweety Pozri príspevok
    Všetky náklady spojené s prenájmom a užívaním MV na firemné účely sú daňovými nákladmi spoločnosti. Je aj nárok na odpočet z nákupu PHM, služieb.... .
    Presne tak. Len doplním....všetky preukázateľne vynaložené náklady....takže o všetkom treba mať písomný doklad - faktúru, zmluvu, doklad y ERP a pod.
    Doporučujem mať dobre napísanú zmluvu, čo ale iste máte. Pozor pri rozlíšení opravy a údržby a technického zhodnotenia....

    MV prenajaté od FO nepodnikateľa v účtovníctve PO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.