Zavrieť

Porady

DzP pre úver, práca v ČR

Prosím, poraďte, som v koncoch...
Známy potrebuje spraviť daňové priznanie kvôli úveru. V r. 2010 pracoval v ČR ako zamestnanec, živnosť nemá, ale od marca do mája nemá ani pracovnú zmluvu, ba ani nevie, čo robil. Vraj možno načierno - som z neho už chorá...

Od ostatných (3) zamestnávateľov má len jedno potvrdenie o príjme, o ďalšie dve som firmy požiadala, ale ešte sa mi neozvali.

Je treba toto "hluché" obdobie v DzP vykryť nejakým čestným prehlásením, že nebol zamestnaný?
A ako vyplním DzP - zadávam niekde aj DzP odvedenú v ČR?

Ďakujem za skorú odpoveď, samozrejme, že to potrebuje čo najskôro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kendy, v DP typu A uvádzaš príjmy od zamestnávatelov z ČR aj SR. Treba zdaniť všetky príjmy, obdobie počas ktorého nemal príjem nie je potrebné vykryť žiadnym čestným prehlásením.

    Pri príjmoch zo závislej činnosti z ČR môžeš uplatniť metodu vyňatia príjmov, bude to pre daňovníka výhodnejšie.

    kendy je offline (nepripojený) kendy

    kendy
    Ďakujem, Veronika... a metódu nájdem niekde tu na porade? Robila som zatiaľ iba príjmy v SR...

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    dobrá rada : bez toho, aby mi vydokladoval všetkých 365 dní by som to priznanie nerobil.

    kendy je offline (nepripojený) kendy

    kendy
    Braňo Pozri príspevok
    dobrá rada : bez toho, aby mi vydokladoval všetkých 365 dní by som to priznanie nerobil.
    No a co mam teda robit? On to necha na mna a ja za to zodpovednost nenesiem - ja mu len vypisem papiere...

    A ako by sa dalo vydokladovat, ze bol bez prijmu a zil z toho, co pred tym zarobil?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Braňo Pozri príspevok
    dobrá rada : bez toho, aby mi vydokladoval všetkých 365 dní by som to priznanie nerobil.
    Preco by musel byt cely rok zamestnany? Preco nemoze byt dobrovolne nezamestnany?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    kendy Pozri príspevok
    Ďakujem, Veronika... a metódu nájdem niekde tu na porade? Robila som zatiaľ iba príjmy v SR...
    To znamena ze vyplnis riadky 46-48, a nie riadky 49-54 (pozeram do DPFO z roku 2009, snad su teraz tie riadky rovnake...)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Braňo Pozri príspevok
    dobrá rada : bez toho, aby mi vydokladoval všetkých 365 dní by som to priznanie nerobil.
    ak nemá všetky doklady a "horí" termín, je lepšie podať DP z toho čo má a neskôr podať dodatočné DP.

    V DP sa uvádzajú len obdobia keď mal príjem - a nemusí to byť 365 dní v roku.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    zk24 Pozri príspevok
    Preco by musel byt cely rok zamestnany? Preco nemoze byt dobrovolne nezamestnany?
    Však môže byť nezamestnaný. Len hovorím, že aj to odporúčam zdokladovať.

    kendy je offline (nepripojený) kendy

    kendy
    Braňo Pozri príspevok
    Však môže byť nezamestnaný. Len hovorím, že aj to odporúčam zdokladovať.
    Lenže ak nebol registrovaný ani na sociálke ako dobrovoľne nezamestnaný, tak to nemá ako zdokladovať :-(

    On sa celý rok zdržoval v ČR...

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    kendy Pozri príspevok
    Lenže ak nebol registrovaný ani na sociálke ako dobrovoľne nezamestnaný, tak to nemá ako zdokladovať :-(

    On sa celý rok zdržoval v ČR...
    Nikdy som nemala problem s tym ze DP by sa podavalo iba za nejake obdobie z roku. Ak by to mohol byt problem (nemala som este), tak by som do poznamky na konci danoveho priznania napisala ze v tom a v tom obdobi sa danovnik zdrziaval v zahranici, bez poberania prijmu.

    Ja sa do tych poznamok vzdy rozpisujem. Hlavne ked mam cudzincov zamestnancov - pisem ze su cudzincami, pripadne dvojite obcianstvo, ze je rezident SR, a podobne....

    kendy je offline (nepripojený) kendy

    kendy
    V zdravotnej poisťovni už bol a tam si už dopláca dlh.

    Časť roka bol dokonca na podpore v ČR, ale vtedy aj tak zaňho platili odvody len v ČR a na Slovensku si ich bude musieť doplatiť.. je tak?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    kendy Pozri príspevok
    V zdravotnej poisťovni už bol a tam si už dopláca dlh.

    Časť roka bol dokonca na podpore v ČR, ale vtedy aj tak zaňho platili odvody len v ČR a na Slovensku si ich bude musieť doplatiť.. je tak?
    Odvody sa platia vzdy iba do jednej krajiny. Nikdy, ked ma niekto prijem z dvoch krajin, tak sa neplati do dvoch roznych krajin, ale zamestnanec je nahlaseny v jednej poistovni a tam platia obaja zamestnavatelia (Aj slovenska s.r.o. do ceskej poistovne). Takze myslim, ze ak bol v CR na podpore, teda nieco asi ako u nas urad prace, tak odvody za neho platila ceska socialka. preto si nemyslim ze za toto obdobie bude doplacat poistne na slovensku. tipujem ze tu nebol prihlaseny ako samoplatitel...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.