Zavrieť

Porady

práca v sobotu a čerpanie dovolenky

Ahojte,
prosím skúsených o radu. Zamestnanec má v pracovnej zmluve uvedené : Týždenný pracovný čas je 40 hod, do odpracovaného času sa nezahŕňa čas na obednú prestávku a odpočinok. Pracuje : po - pi od 10 hod do 18 hod. a sobotu od 10 do 12,3O (obchod).
Ja vychádzam z toho tak, že v týždni odrobí 7,5 hod, t.j. 37,5 + 2,5 hod v sobotu, teda týždenný pracovný čas má 40 hod.
Ak si zoberie zamestnanec celý týždeň dovolenku, koľko dní mu mám odrátať ako čerpané? 5 dní DOV + 2,5 hod?
Zamestnanec tvrdí že práca v sobotu je nadčas.
Prosím o skorú radu, v mzdách nie som až tak veľmi doma.
Ďakujem vopred
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    veronikasad Pozri príspevok
    Pri takomto rozvrhnutí prac.času práca v sobotu nie je nadčas. neriešila som ešte takýto prípad, ale aj v nároku na dovolenku, vyjadreného v dňoch by mal byť pri 4 týždňoch 4x 5 x 7,5 hod. + 4 x 2,5 hod.

    Snáď to potvrdí niekto, kto s tým má viac skúseností ...
    Tiez si myslim, ze podla prac. zmluvy je jeho tyzden jeho dovolenky 40 hodin a aj jej cerpanie budes musiet pocitat na hodiny, na dni to nejde, lebo ani jeho prac. cas sa neda rovnomerne rozlozit na dni - je to 5 rovnakych dni a jeden uplne iny.

    Otazne je, ci je uplne v sulade so zakonnikom prace taketo rozdelenie prac. casu, pretoze zamestnanec nema 2 dni v tyzdni na odpocinok a spratit ten cas mu moze zamestnavatel len zo zakonom def.pripadoch ....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    danielaz Pozri príspevok
    Ahojte,
    prosím skúsených o radu. Zamestnanec má v pracovnej zmluve uvedené : Týždenný pracovný čas je 40 hod, do odpracovaného času sa nezahŕňa čas na obednú prestávku a odpočinok. Pracuje : po - pi od 10 hod do 18 hod. a sobotu od 10 do 12,3O (obchod).
    Ja vychádzam z toho tak, že v týždni odrobí 7,5 hod, t.j. 37,5 + 2,5 hod v sobotu, teda týždenný pracovný čas má 40 hod.
    Ak si zoberie zamestnanec celý týždeň dovolenku, koľko dní mu mám odrátať ako čerpané? 5 dní DOV + 2,5 hod?
    Zamestnanec tvrdí že práca v sobotu je nadčas.
    Prosím o skorú radu, v mzdách nie som až tak veľmi doma.
    Ďakujem vopred
    Pri takomto rozvrhnutí prac.času práca v sobotu nie je nadčas. neriešila som ešte takýto prípad, ale aj v nároku na dovolenku, vyjadreného v dňoch by mal byť pri 4 týždňoch 4x 5 x 7,5 hod. + 4 x 2,5 hod.

    Snáď to potvrdí niekto, kto s tým má viac skúseností ...

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    môžem poprosiť par. na tie definované prípady? Neviem si teraz hneď predstaviť, ako by mala pracovať, aby bolo dodržaných 40 hod a mať aj 2 dni voľno. Paragraf 93 som už pozrela. Ďakujem

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    Získala som informáciu priamo z inšpektorátu bezpečnosti práce :
    Ak pripadne riadna pracovná smena pracovníkovi na sobotu (v mojom prípade pracuje po - so), a berie si dovolenku po - so, tak sobota bude čerpaná 2,5 hod dovolenky, jedná sa o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    danielaz Pozri príspevok
    Získala som informáciu priamo z inšpektorátu bezpečnosti práce :
    Ak pripadne riadna pracovná smena pracovníkovi na sobotu (v mojom prípade pracuje po - so), a berie si dovolenku po - so, tak sobota bude čerpaná 2,5 hod dovolenky, jedná sa o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.
    veď to som ti napísala v prísp.2. Ale nárok na dovolenku pri 4 kal.týždňoch nebude 20 dní.

    práca v sobotu a čerpanie dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.