Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri prijatí zamestnanca?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať nasledujúce otázky: Sme nezisková, nerozpočtová organizácia. Ideme od septembra prijať zamestnanca. Chcel by som vedieť aké povinnosti nás čakajú so zamestnancom a aké z toho budeme mať mi povinnosti ako zamestnávateľ? Nemáme v tom žiadne skúsenosti, dosiaľ sme nikoho nezamestnávali.Kde by sme sa mali obrátiť o radu? ďakujem. T.
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Jozef16 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať nasledujúce otázky: Sme nezisková, nerozpočtová organizácia. Ideme od septembra prijať zamestnanca. Chcel by som vedieť aké povinnosti nás čakajú so zamestnancom a aké z toho budeme mať mi povinnosti ako zamestnávateľ? Nemáme v tom žiadne skúsenosti, dosiaľ sme nikoho nezamestnávali.Kde by sme sa mali obrátiť o radu? ďakujem. T.
Záleží, na aký pracovný pomer bude zamestnanec prijatý.
Ak na základe PZ, potom je potrebné sa prihlásiť na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti, na SP a tiež na ZP.
Ak na základe Dohody, či už dohody o vykonaní práce, alebo dohody o pracovnej činnosti, potom sa treba prihlásiť len na DÚ a SP.
5 0
karol x karol x

karol x je offline (nepripojený) karol x

Jozef16 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať nasledujúce otázky: Sme nezisková, nerozpočtová organizácia. Ideme od septembra prijať zamestnanca. Chcel by som vedieť aké povinnosti nás čakajú so zamestnancom a aké z toho budeme mať mi povinnosti ako zamestnávateľ? Nemáme v tom žiadne skúsenosti, dosiaľ sme nikoho nezamestnávali.Kde by sme sa mali obrátiť o radu? ďakujem. T.
ak zvladnete podpis zmluvy (ak ide o pracovny pomer) a registraciu na DU, soc. poist., zdravotnej poistovni, caka vas ako zamestnavatela mnozstvo povinnosti vyplyvajuce zo zakonnika prace, zakona o BOZP, zákona 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, (napr. zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu a súčasne, na základe ustanovení zákona 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri praci v znení neskorších predpisov ( „ zákon o BOZP“), zamestnávateľ je povinný zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k praci , a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada....atd. inak nie je to take strasne ako to vyzera.
trochu ina vec je ak ide o dohodara, tak ako pisala rodina1.
0 0
Jozef16 Jozef16

Jozef16 je offline (nepripojený) Jozef16

Ďakujem, za odpovede, ale ak mi ešte viet poradiť: Podpíšeme so zamestnancom zmluvu, a potom aké nás čakajú kroky, aké platby, ako na to prídeme? kto nám poradí....
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Jozef16 Pozri príspevok
Ďakujem, za odpovede, ale ak mi ešte viet poradiť: Podpíšeme so zamestnancom zmluvu, a potom aké nás čakajú kroky, aké platby, ako na to prídeme? kto nám poradí....

Napr. človek, ktorý vie spracovať mzdu zamestnanca. Vy to mienite robiť "vo vlastnej réžii" ?.
2 0
Jozef16 Jozef16

Jozef16 je offline (nepripojený) Jozef16

Máme veľmi obmedzené financie, ale zároveň sme nútený túto prácu vykonať, a preto niekoho zamestnať musíme. Hľadáme spôsob ako to urobiť. Pritom nevieme vôbec ako.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jozef16 Pozri príspevok
Ďakujem, za odpovede, ale ak mi ešte viet poradiť: Podpíšeme so zamestnancom zmluvu, a potom aké nás čakajú kroky, aké platby, ako na to prídeme? kto nám poradí....
Toto platí aj pre teba - ak bude na prac.zmluvu + povinnosti voči ZP

http://www.porada.sk/1824904-post10.html
0 0
Jozef16 Jozef16

Jozef16 je offline (nepripojený) Jozef16

Ďakujem Veronika. Čo je lepsie dohoda alebo zmluva?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jozef16 Pozri príspevok
Ďakujem Veronika. Čo je lepsie dohoda alebo zmluva?
Záleží od rozsahu a druhu vykonávanej práce. Dohoda je lacnejšia - zamestnanec neplatí odvody, zamestnávatel len garančné a úrazové poistenie (1,05% z vyplatenej sumy)
1 0
Jozef16 Jozef16

Jozef16 je offline (nepripojený) Jozef16

Máme k dispozícii 4800,-€. Čo je pre nás výhodnejšie a zároveň nechceme poškodiť zamestnaného?
0 0
Jozef16 Jozef16

Jozef16 je offline (nepripojený) Jozef16

...osoba je nezamestnaná.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jozef16 Pozri príspevok
...osoba je nezamestnaná.
nezamestnaný - evidovaný na UP môže pracovať len na dohodu - max. príjem 139,91€.
Či s ním uzatvoríš dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti - záleží od druhu vykonávanej práce. Jedna i druhá dohoda má svoje obmedzenia, čo sa týka počtu odpracovaných hodín.
1 0
Jozef16 Jozef16

Jozef16 je offline (nepripojený) Jozef16

viem, ale ak teraz je osoba nezamestnaná, my ju zoberieme k nám napr. na dohodu, a zaplatíme mu ročne tých 4800,-€, prestane byť v evidencii na UP? Má význam takúto osobu zamestnať? alebo jej poškodíme zamestnaním na dohodu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jozef16 Pozri príspevok
viem, ale ak teraz je osoba nezamestnaná, my ju zoberieme k nám napr. na dohodu, a zaplatíme mu ročne tých 4800,-€, prestane byť v evidencii na UP? Má význam takúto osobu zamestnať? alebo jej poškodíme zamestnaním na dohodu?
sleduje sa mesačný príjem - musí predkladať potvrdenie na predpísanom tlačive. V mesiaci, v ktorom príjem prekročí, ju vyradia z evidencie. Musí sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel.
0 0
Jozef16 Jozef16

Jozef16 je offline (nepripojený) Jozef16

Ďakujem za pomoc. Čo a koľko v takomto prípade platí zamestnanec a čo a koľko dohodár? Koľko je platenie ako samoplatiteľ do ZP?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jozef16 Pozri príspevok
Ďakujem za pomoc. Čo a koľko v takomto prípade platí zamestnanec a čo a koľko dohodár? Koľko je platenie ako samoplatiteľ do ZP?
samoplatitel platí odvody do ZP 46,06 € mesačne
o odvodoch dohodára som písala

výpočet čistej mzdy zamestnanca, vrátane odvodov zamestnávatela nájdeš tu

http://www.google.sk/url?sa=t&source...26p27G1xkpQrfQ
0 0
namor111 namor111

namor111 je offline (nepripojený) namor111

Dobrý deň

chcem sa spýtať, tiež idem zamestnať prvých zamestnancov. V olympe som našiel prihlášky do SP, ZP ale nie na DÚ. Dajú mi na úrade nejaké tlačivo?
A ešte od zamestnancov si máme založiť do personalistiky aké údaje:
- je potrebný prefotený občiansky alebo stačí ak mi nadiktuje iniciály?
- prijímame v priebehu roku, takže potvrdenia (stačia mi kópie oroginálov?):
ak bol evidovaný na úrade práce - doklad od kedy do kedy
ak prechádza od iného zamestnávateľa - potvrdenie od kedy do kedy bol u neho zamestnaný? Stačí od posledného alebo máme pýtať aj od všetkých predchádzajúcich?
ak je to študent po škole - stačí prefotený diplom?

Vopred ďakujem za všetky rady a tipy a prajem pekný deň
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

namor111 Pozri príspevok
Dobrý deň

chcem sa spýtať, tiež idem zamestnať prvých zamestnancov. V olympe som našiel prihlášky do SP, ZP ale nie na DÚ. Dajú mi na úrade nejaké tlačivo?
A ešte od zamestnancov si máme založiť do personalistiky aké údaje:
- je potrebný prefotený občiansky alebo stačí ak mi nadiktuje iniciály?
- prijímame v priebehu roku, takže potvrdenia (stačia mi kópie oroginálov?):
ak bol evidovaný na úrade práce - doklad od kedy do kedy
ak prechádza od iného zamestnávateľa - potvrdenie od kedy do kedy bol u neho zamestnaný? Stačí od posledného alebo máme pýtať aj od všetkých predchádzajúcich?
ak je to študent po škole - stačí prefotený diplom?

Vopred ďakujem za všetky rady a tipy a prajem pekný deň
toto aj mňa zaujíma
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Na daňový úrad stačí napísať : oznamujem Vám, že od dňa ( nástup 1. zamestnanca) som sa stal platiteľom dane zo závislej činnosti.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

namor111 Pozri príspevok
Dobrý deň

chcem sa spýtať, tiež idem zamestnať prvých zamestnancov. V olympe som našiel prihlášky do SP, ZP ale nie na DÚ. Dajú mi na úrade nejaké tlačivo? Možno majú pripravený formulár, ak nie, -oznamujem, že od....som platiteľom dane zo ZČ
A ešte od zamestnancov si máme založiť do personalistiky aké údaje:
- je potrebný prefotený občiansky alebo stačí ak mi nadiktuje iniciály? lepšie je, keď je prefotený OP
- prijímame v priebehu roku, takže potvrdenia (stačia mi kópie oroginálov?):
ak bol evidovaný na úrade práce - doklad od kedy do kedy doporučujem pýtať originál, prefotiť a napísať, že súhlasí s originálom. Originál vrátiť.
ak prechádza od iného zamestnávateľa - potvrdenie od kedy do kedy bol u neho zamestnaný? Áno, vypýtať si Zápočet rokov Stačí od posledného alebo máme pýtať aj od všetkých predchádzajúcich? V Zápočte majú byť aj kumulované roky
ak je to študent po škole - stačí prefotený diplom? predloží k nahliadnutiu originál, kópiu si urobiť vo firme

Vopred ďakujem za všetky rady a tipy a prajem pekný deň
V texte
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

nie som mzdárka, mzdy len začínam robiť, a môžem sa spýtať, načo je zamestnávateľovi zápočtový list z predchádzajúceho zamestnania?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať