Zavrieť

Porady

Student VS + zivnost alebo sro? Odvody, ...

Dobry den,

som denny student na VS a rad by som popri skole rozbehol svoje podnikanie.

Mam vsak par otazok, dufam, ze mi niekto bude vediet poradit

Najvacsi problem mi robi rozhodnut sa, ci si zalozim zivnost alebo sro. Ide o to, ze by som sa venoval "veciam okolo IT" - primarne tvorba webstranok, eshopov + outsourcovane tvorba aplikacii pre mobily, 3D vizualizacie a podobne.

Samozrejme, ze by som rad vyuzil to, ze za studentov plati zdravotne poistenie stat. Viem, ze funguje subeh student + zivnost a vtedy aj nadalej plati za studenta zdravotku stat (do nejakych 3600€ zisku a potom by som si uz musel zdravotku (cca50€/mes) aj socialku (110+€/mes) platit sam).

ALE: na roznych diskusiach po nete som si vsimol, ze ludia maju tendenciu akosi viac verit sro-ckam. Aj v pripade exitu z mojej strany by bola sro lepsia, pretoze sa da predat a vsetci doterajsi klienti by presli pod noveho vlastnika mojej firmy - cize by si nemuseli podporu zhanat sami. Sro ma teda laka viac.

Preto by som sa rad opytal, ci je mozny aj subeh konatel sro + student. Napadli ma dve moznosti:

1. Ako konatel sro by som za tuto funkciu dostaval odmenu. Platil by aj nadalej zdravotku na mna stat? Alebo by prestal, kvoli tomu, ze som konatel?

2. Ak by som bol konatel bez naroku na odmenu a zamestnal by som sa na dohodu o brigadnickej praci studenta - platil by zdravotku stat za mna aj nadalej? Pretoze teraz robim v jednej sro na dohodu a zdravotku za mna plati stat. A pri prijime do cca 350 € / mes. nemusim platit ani dan z prijimu.

Platilo by to iste, aj keby som sa rovnako zamestnal vo firme, kde by som bol zaroven aj konatelom?

Dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    johnymartin Pozri príspevok
    Dobry den,

    som denny student na VS a rad by som popri skole rozbehol svoje podnikanie.

    Mam vsak par otazok, dufam, ze mi niekto bude vediet poradit

    Najvacsi problem mi robi rozhodnut sa, ci si zalozim zivnost alebo sro. Ide o to, ze by som sa venoval "veciam okolo IT" - primarne tvorba webstranok, eshopov + outsourcovane tvorba aplikacii pre mobily, 3D vizualizacie a podobne.

    Samozrejme, ze by som rad vyuzil to, ze za studentov plati zdravotne poistenie stat. Viem, ze funguje subeh student + zivnost a vtedy aj nadalej plati za studenta zdravotku stat (do nejakych 3600€ zisku a potom by som si uz musel zdravotku (cca50€/mes) aj socialku (110+€/mes) platit sam).

    ALE: na roznych diskusiach po nete som si vsimol, ze ludia maju tendenciu akosi viac verit sro-ckam. Aj v pripade exitu z mojej strany by bola sro lepsia, pretoze sa da predat a vsetci doterajsi klienti by presli pod noveho vlastnika mojej firmy - cize by si nemuseli podporu zhanat sami. Sro ma teda laka viac.

    Preto by som sa rad opytal, ci je mozny aj subeh konatel sro + student. Napadli ma dve moznosti:

    1. Ako konatel sro by som za tuto funkciu dostaval odmenu. Platil by aj nadalej zdravotku na mna stat? Alebo by prestal, kvoli tomu, ze som konatel?

    2. Ak by som bol konatel bez naroku na odmenu a zamestnal by som sa na dohodu o brigadnickej praci studenta - platil by zdravotku stat za mna aj nadalej? Pretoze teraz robim v jednej sro na dohodu a zdravotku za mna plati stat. A pri prijime do cca 350 € / mes. nemusim platit ani dan z prijimu.

    Platilo by to iste, aj keby som sa rovnako zamestnal vo firme, kde by som bol zaroven aj konatelom?

    Dakujem za odpovede
    Nedoporučujem Ti kým si študent sa vo svojej sro zamestnať. Pretože ako zamestnávateľ máš odvodové povinnosti za zamestnanca.

    johnymartin je offline (nepripojený) johnymartin

    johnymartin
    Cize ake by bolo najlepsie riesenie?

    Idealne sro a tak, aby som vyuzil, to co umoznuje a ponuka stat - napr. platenie zdravotky za studenta.

    Ako velke odvody by som platil, ak by som sa zamestnal na dohodu o brigadnickej praci studenta? S tym, ze odmena by bola do tych cca 350€ / mes., aby som nemusel platit dan z prijimu.

    Dakujem

    johnymartin je offline (nepripojený) johnymartin

    johnymartin
    Zo zdravotnej poistovne mi odpisali toto:

    "ak budete studentom a zaroven konatelom sro bez vyplacania odmeny, resp. pracovat na dohodu o brigadnickej cinnosti, poistne bude za Vas uhradzat stat dovtedy, dokedy sa budete povazovat za nezaopatrene dieta"

    Nezaopatrene dieta som dovtedy, kym mam menej ako 30 rokov a studujem denne na VS (do ukoncenia Ing. studia). Cize to nebude problem.

    Vyzera to teda tak, ze jedina nevyhoda sro bude v tych odvodoch.

    Ako vysoke odvody by som zaplatil, keby som isiel na tu dohodu o brig. praci studenta a dal si odmenu len 200 € / mesiac? (aby som mal za co ist do mesta , a zvysok budem "tocit vo firme" - nejaka ta reklama, vylepsovanie sluzieb a podobne)

    Dakujem za odpovede

    johnymartin je offline (nepripojený) johnymartin

    johnymartin
    Economic Pozri príspevok
    Nedoporučujem Ti kým si študent sa vo svojej sro zamestnať. Pretože ako zamestnávateľ máš odvodové povinnosti za zamestnanca.
    Praca na dohodu sa berie tiez ako zamestnanec? Pozeral som na nete tuto kalkulacku (http://www.danovakalkulacka.sk/sk/Vy...300&typ=dohoda) a prepocitane naklady firmy pri odmene 300€ su 303,15€.

    Tato kalkulacka ukazuje, ze by som mal zaplatit dan 57€, ale v praxi to moze fungovat aj tak, ze si vyplatim celu odmenu 300€, pretoze do vyse 350 € sa dan nemusi platit, nie? Resp. keby som si ju kazdy mesiac zrazal, mozem si potom podat danove priznanie a ked vyjde mensia suma (mesacne v priemere) ako tych cca 350€, tak mozem poziadat o vratenie dane. Ci?

    Dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    johnymartin Pozri príspevok
    Praca na dohodu sa berie tiez ako zamestnanec? Pozeral som na nete tuto kalkulacku (http://www.danovakalkulacka.sk/sk/Vy...300&typ=dohoda) a prepocitane naklady firmy pri odmene 300€ su 303,15€.

    Tato kalkulacka ukazuje, ze by som mal zaplatit dan 57€, ale v praxi to moze fungovat aj tak, ze si vyplatim celu odmenu 300€, pretoze do vyse 350 € sa dan nemusi platit, nie? Resp. keby som si ju kazdy mesiac zrazal, mozem si potom podat danove priznanie a ked vyjde mensia suma (mesacne v priemere) ako tych cca 350€, tak mozem poziadat o vratenie dane. Ci?

    Dakujem
    kde si zobral sumu 350€ ? Pre rok 2011 platí NČZD 296,60€ mesačne.

    johnymartin je offline (nepripojený) johnymartin

    johnymartin
    veronikasad Pozri príspevok
    kde si zobral sumu 350€ ? Pre rok 2011 platí NČZD 296,60€ mesačne.
    Tak to som sa zrejme trochu sekol.. uz dobrych par dni citam kopec diskusii a clankov na tuto temu a asi mi z toho zacina hrabat

    Az na tu sumu je to tak, ako som napisal?

    Dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    johnymartin Pozri príspevok
    Tak to som sa zrejme trochu sekol.. uz dobrych par dni citam kopec diskusii a clankov na tuto temu a asi mi z toho zacina hrabat

    Az na tu sumu je to tak, ako som napisal?

    Dakujem
    Študent môže mať uzatvorenú DoBPŠ, naďalej zostáva poistencom štátu. Výška odmeny nie je obmedzená. Ak celkový príjem presiahne 1/2 ročnej NČZD, si povinný podať DP typu A alebo vo firme urobiť ročné zúčtovanie dane. Uplatníš si ročnú NČZD a zrazenú daň ti DU vráti.

    Pozor na povinnosti zamestnávatela voči sociálnej poisťovni a daňovému úradu (platia aj pre dohodárov).

    johnymartin je offline (nepripojený) johnymartin

    johnymartin
    veronikasad Pozri príspevok
    Pozor na povinnosti zamestnávatela voči sociálnej poisťovni a daňovému úradu (platia aj pre dohodárov).
    Hmm.... vyzera, ze presne vies o com hovoris

    Mozes mi, prosim, (len v bodoch, aby som Ta moc nezdrzoval) napisat, ake su tie povinnosti? Napr. 1. nahlasit pracujuceho studenta u daniarov, 2. nahlasit ho na socialke, 3. zaplatit odvody (radovo niekolko eur pri odmene necelych 300 € - tak ako vypocitala ta kalkulacka, co som spomenul skor), ...

    Zaroven to, ze by som bol sucasne konatel + dohodar nie je problem, ano?

    Velmi pekne dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    johnymartin Pozri príspevok
    Hmm.... vyzera, ze presne vies o com hovoris

    Mozes mi, prosim, (len v bodoch, aby som Ta moc nezdrzoval) napisat, ake su tie povinnosti? Napr. 1. nahlasit pracujuceho studenta u daniarov, 2. nahlasit ho na socialke, 3. zaplatit odvody (radovo niekolko eur pri odmene necelych 300 € - tak ako vypocitala ta kalkulacka, co som spomenul skor), ...

    Zaroven to, ze by som bol sucasne konatel + dohodar nie je problem, ano?

    Velmi pekne dakujem
    1. prihlásiť v SP zamestnávatela na Registračnom liste zamestnávatela
    2. Prihlásiť v SP zamestnanca (dohodára) na registr.liste FO
    3. Prihlásiť zamestnávatela na DU (rozšíriť registráciu na daň zo závislej činnosti)

    Mesačne
    1. Poslať do SP mesačný výkaz
    2. Zaplatiť úrazové (0,80%) a garančné poistenie (0,25%)
    3. Zaplatiť daň na DU, ak vyplatená odmena bude vyššia ako mesačná NČZD

    Štvrťročne - do konca nasl.mesiaca po skončení štvrťroka
    1. Poslať na DU Prehlad o zrazených a odv. preddavkoch

    Ročne - do konca marca nasl. roku
    1. Poslať na DU Hlásenie o vyúčtovaní dane.

    PS : Dohodára musíš do SP nahlásiť pred začiatkom výkonu práce.

    johnymartin je offline (nepripojený) johnymartin

    johnymartin
    Dokonalý prehľad. Ďakujem

    Vsetko su to len take byrokraticke zalezitosti, ktore vyzaduju len cas a nervy, ale do penazenky moc nejdu, ze?

    Toto nebude stat vela "2. Zaplatiť úrazové (0,80%) a garančné poistenie (0,25%)"

    a

    "3. Zaplatiť daň na DU, ak vyplatená odmena bude vyššia ako mesačná NČZD" riesit nebudem. Odmena bude do 296 € a zvysok necham vo firme na rozvoj.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    johnymartin Pozri príspevok
    Dokonalý prehľad. Ďakujem

    Vsetko su to len take byrokraticke zalezitosti, ktore vyzaduju len cas a nervy, ale do penazenky moc nejdu, ze?

    Toto nebude stat vela "2. Zaplatiť úrazové (0,80%) a garančné poistenie (0,25%)"

    a

    "3. Zaplatiť daň na DU, ak vyplatená odmena bude vyššia ako mesačná NČZD" riesit nebudem. Odmena bude do 296 € a zvysok necham vo firme na rozvoj.
    Ak si nemal v tomto roku iné dohody, kludne môžeš mať aj vyššiu sumu, v RZD alebo DP si uplatníš 12-násobok mesačnej NČZD a zrazená daň sa ti vráti.

    johnymartin je offline (nepripojený) johnymartin

    johnymartin
    Tento rok mam mesacne v priemere cez 250 €, cize velmi nie je priestor na zvysovanie

    Ale dakujem za info

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.