Zavrieť

Porady

ZMLUVA O VÝPOŽIČKE NA 5 BYTOV NARAZ.JE TAM DAŇOVÝ PROBLÉM?

Môj syn sa dlhodobo zdržuje v zahraničí a u nás vlastní a prenajíma 5 jednoizbových bytov.Nájomníkov hľadám ja,starám sa o zmluvy,údržbu,skrátka o všetko,dokonca aj daňovú evidenciu a daňové priznanie za neho robím ja.
Teraz odchádza na 3 roky do Austrálie,domov bude chodiť veľmi zriedka,tak uvažujeme nasledovne:
Syn uzavrie so mnou zmluvu o výpožičke podľa obč.zákonníka § 659 na všetky jeho byty a ja ich budem prenajímať vo svojom mene.Zaregistrujem sa na DÚ a evidenciu príjmov,výdavkov,ako aj daňové priznanie a zaplatenie dane z príjmu bude v mojom mene.Zisk bude môj,syn mi ho aj doteraz nechával,len vlastníkom bude stále syn.
Chcem poprosiť niekoho skúseného o odpoveď,či to bude právne čisté a či to DÚ nebude považovať za nejakú špekuláciu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    driver100 Pozri príspevok
    Môj syn sa dlhodobo zdržuje v zahraničí a u nás vlastní a prenajíma 5 jednoizbových bytov.Nájomníkov hľadám ja,starám sa o zmluvy,údržbu,skrátka o všetko,dokonca aj daňovú evidenciu a daňové priznanie za neho robím ja.
    Teraz odchádza na 3 roky do Austrálie,domov bude chodiť veľmi zriedka,tak uvažujeme nasledovne:
    Syn uzavrie so mnou zmluvu o výpožičke podľa obč.zákonníka § 659 na všetky jeho byty a ja ich budem prenajímať vo svojom mene.Zaregistrujem sa na DÚ a evidenciu príjmov,výdavkov,ako aj daňové priznanie a zaplatenie dane z príjmu bude v mojom mene.Zisk bude môj,syn mi ho aj doteraz nechával,len vlastníkom bude stále syn.
    Chcem poprosiť niekoho skúseného o odpoveď,či to bude právne čisté a či to DÚ nebude považovať za nejakú špekuláciu.
    pravne hladisko neviem posudit, nie som pravnik... z danoveho hladiska si myslim nasledovne : jedna sa o prijem z prenajmu, pricom zakon o dani z prijmov nedefinuje, ze prijem z prenajmu moze zdanovat iba vlastnik nehnutelnosti. Prijem z prenajmu teda zdanuje ta fyzicka osoba, ktorej tento prijem plynie. Takze ak na zaklade nejakej zmluvy s vlastnikom nehnutelnosti budete pravne deklarovat, ze prijem z prenajmu nehnutelnosti plynie tebe, tak ty si platitelom dane. Osobne v tom nevidim ziadny problem.

    ZMLUVA O VÝPOŽIČKE NA 5 BYTOV NARAZ.JE TAM DAŇOVÝ PROBLÉM?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.