Zavrieť

Porady

Kupa notebooku na S.r.o

Ahojte ,


Mam jednu otazku , ked som platca DPH a mam obrat za mesiac napr. 10 000 euro z toho je 20 percent dan , kt musim odviest statu.

Ked si kupim notebook na sro tak sa mi odrata plna suma notebooku od 2000 euro , kt.mam zaplatit statu alebo len 20 % z ceny notebooku?

Na tuto otazku som uz pocul aj taku odpoved aj taku , tak neviem co je spravne.

Dufam , ze som svoju situaciu popisal zrozumitelne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    blowk Pozri príspevok
    Ahojte ,


    Mam jednu otazku , ked som platca DPH a mam obrat za mesiac napr. 10 000 euro z toho je 20 percent dan , kt musim odviest statu.

    Ked si kupim notebook na sro tak sa mi odrata plna suma notebooku od 2000 euro , kt.mam zaplatit statu alebo len 20 % z ceny notebooku?

    Na tuto otazku som uz pocul aj taku odpoved aj taku , tak neviem co je spravne.

    Dufam , ze som svoju situaciu popisal zrozumitelne.
    Ahoj,

    hvorime o DPH, ano?

    Ked kupis notebook, tak na fakture/blocku bude suma rozpisana takto:
    notebook: 1000 €
    DPH: 200 €
    K úhrade: 1200 €

    Ak mas vlastnu danovu povinnost DPH v dany mesiac/kvartal 2000 €, mozes si odpocitat od tejto povinnost sumu DPH z nakupu, a teda 200 €.

    1000 € si odpocitas ako naklady od vynosov pri pocitani zakladu dane, pri vypocte dane z prijmov.

    blowk je offline (nepripojený) blowk

    blowk
    Mozes mi prosim ta vysvetlit tu poslednu vetu trosku polopate ?

    1000 € si odpocitas ako naklady od vynosov pri pocitani zakladu dane, pri vypocte dane z prijmov.

    tych 1000 euro si odpocitam od dane zo zisku ci to zle chapem ?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    blowk Pozri príspevok
    Mozes mi prosim ta vysvetlit tu poslednu vetu trosku polopate ?

    1000 € si odpocitas ako naklady od vynosov pri pocitani zakladu dane, pri vypocte dane z prijmov.

    tych 1000 euro si odpocitam od dane zo zisku ci to zle chapem ?
    Nie od dane zo zisku, ale od zakladu dane...

    Vezmi si ze mas nejake trzby rocne, vystavujes faktury, mas prijmy, nech je to dajme tomu 10.000 €.

    Nakupujes a mas vydavky - kupis si notebook, kupis si pero, kupis si papier, šanon.... a tu spocitavas tie sumy ako som uviedla pri notebooku 1.000 €. A teda za notebook mas 1000 eur, z pera 3€, za papier 1€.... dokopy rocne napriklad 4.000 €.

    Tvoj zaklad dane bude 10.000 - 4.000 = 6.000 €. Z tohto platis dan z prijmov.
    Tvoja dan: 6.000 x 0,19 (sadzba dane z prijmov) = 1.140 €

    Vies ze medzi DPH a DzP je rozdiel, ano?
    Ked kupis ten notebook ako som uviedla prilkad hore, a teda 1000+200 = 1200, tak 200 eur si odpocitas od DPH a 190 eur (1000x0,19) od DzP (ako ty si napisal od dane zo zisku si odpocitas 190 €)

    Jednoduchsie to asi neviem vysvetlit.

    blowk je offline (nepripojený) blowk

    blowk
    Ano ano viem , ze DPH a dan zo zisku su 2 rozdielne veci.

    Takze plnu cenu toho notebooku (1200e) nemam ako odpocitat uplne celu , vzdy nieco zaplatim statu ano?

    No a este jeden priklad keby mam prijmy 10 000 euro a nakupim veci za 10 000 euro .......tak budem mat zaklad dane 0 a v tomto pripade je to potom ako ?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    blowk Pozri príspevok
    Ano ano viem , ze DPH a dan zo zisku su 2 rozdielne veci.

    Takze plnu cenu toho notebooku (1200e) nemam ako odpocitat uplne celu , vzdy nieco zaplatim statu ano?

    No a este jeden priklad keby mam prijmy 10 000 euro a nakupim veci za 10 000 euro .......tak budem mat zaklad dane 0 a v tomto pripade je to potom ako ?
    Vzdy nieco zaplatis statu? No.... zaplatis predajcovi notebookov 1200 €.

    Stat ti z toho vrati 200 eur ako DPH a o 190 eur zaplatis menej na DzP.

    A ked mas zaklad dane 0€, tak tvoja dan z prijmov je nula. 0x0,19 = 0€.
    Co sa tyka DPH, tak si tiez na nule. 2000€ mas rocnu danovu povinnost DPH a ked mas nakupy tiez si z toho odpocitas 2000 € DPH.

    Samozrejme ze abstrahujem od toho, ze vsetky tvoje nakupy nemusia byt danovo uznane, nemusis mat na ne narok, a podobne... ciste teoreticky priklad

    blowk je offline (nepripojený) blowk

    blowk
    Trosku mam v tom bordel teraz

    Este ti dam jeden priklad ci to chapem spravne , ak sa nenahnevas.

    Prijmy by boli 10 000 euro , kupim 10 notebookov v hodnote 1200e s DPH kazdy.

    V tomto pripade ide 2000 euro(10 notebookuv) ako odpocet do DPH tomu rozumiem.

    A teraz kedze je zisk 10 000 a nakup 10 notebookuv ma hodnotu tiez 10 000 . v tomto pripade nezaplatit statu ziadnu dan zo Zisku ?

    Cize plna cena notebooku by bola odpocitana ( 200 euro DPH a 1000 euro naklad , kt. sa odpocita od zisku pre vypocet zakladu dane)

    Tak ?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    blowk Pozri príspevok
    Trosku mam v tom bordel teraz

    Este ti dam jeden priklad ci to chapem spravne , ak sa nenahnevas.

    Prijmy by boli 10 000 euro , kupim 10 notebookov v hodnote 1200e s DPH kazdy.

    V tomto pripade ide 2000 euro(10 notebookuv) ako odpocet do DPH tomu rozumiem.

    A teraz kedze je zisk 10 000 a nakup 10 notebookuv ma hodnotu tiez 10 000 . v tomto pripade nezaplatit statu ziadnu dan zo Zisku ?


    Potialto spravne.

    Cize plna cena notebooku by bola odpocitana ( 200 euro DPH a 1000 euro naklad , kt. sa odpocita od zisku pre vypocet zakladu dane)

    neodpocita sa od zisku, ale od vynosov.
    Mas Vynosy. Mas naklady. Vynosy minus naklady = Zaklad dane. Z tohto vypocitas Dan (Zaklad dane x 0,19). Zaklad dane minus dan = ZISK.
    Preto 1000 eur sa odpocitava od zakladu dane, nie od zisku. Zisk je uz konecne cislo, to posledne. Co ti ostane ked podas na konci roka danove priznanie a zaplatis dan.


    Tak ?
    V podstate si to pochopil, ale pletu sa ti pojmy, terminologia, preto je trosku problem rozumiet presne co myslis.

    Ked to cele zhrniem. Z nakupu kde mas uvedenu DPH, tak tuto DPH ti stat vrati (zaplatis ju v obchode a nasledne ti ju stat vrati). A zo vsetkeho co si kupil (1000 eur notebook usetris 190 eur na dani z prijmov).

    Príklad:

    A)
    Trzby 10.000 €
    Naklady 0€
    ZD = 10.000 €
    Dan = 1900 €


    B)
    Trzby 10.000 €
    Naklady 1.000 €
    ZD = 9.000
    Dan = 1710 €


    => V druhom priklade je dan o 190 € nizsia, lebo si mal naklady v hodnote 1000 eur

    Naposledy upravil zk24 : 17.08.11 at 18:22

    Kupa notebooku na S.r.o

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.