Zavrieť

Porady

lekárska prehliadka

Naši zamestnanci absolvovali vstupnú lekársku prehliadku. Lekár si vyúčtoval poplatok od 200-400,-Sk na osobu. Otázka znie : Má zamestnanec nárok na preplatenie sumy od zamestnávateľa ? Možno túto sumu zahrnúť do výdavkov ?

Ak niekto vie zákon, ktorý o tom pojednáva, nech prosím poradí..
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Je to uznateľný výdavok , je zákonom stanovené , že zamestnanec musí mať vstupnú lekársku prehliadku . Hľadaj v porade , už sa tu o tom debatovalo .Zaklikni hore v lište "hľadať" a napíš vstupná lekárska prehliadka , potom klikni GO .
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Denny
Naši zamestnanci absolvovali vstupnú lekársku prehliadku. Lekár si vyúčtoval poplatok od 200-400,-Sk na osobu. Otázka znie : Má zamestnanec nárok na preplatenie sumy od zamestnávateľa ? Možno túto sumu zahrnúť do výdavkov ?

Ak niekto vie zákon, ktorý o tom pojednáva, nech prosím poradí..
Na jednom školení k ZP nám to školiaca vysvetlila takto : keď je to pracovník ktorý do zamestania má nastúpiť tak nemá nárok na preplatenie, keď ho pošlem ja už zamestnaného u mňa v rámci povinných prehliadok k lekárovi, tak má nárok na preplatenie.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Využijem už zadanú tému pre svoju otázku:

v bezpečnostnom projekte máme uvedené, že pracovníci autodopravy majú chodiť na pravidelné lekárske prehliadky. Nie je tam presne uvedené, aké lekárske prehliadky. Mám požiadať bezp. technika o presnú špecifikáciu, alebo si to mám určiť v internej smernici sama, aby som to mohla dať bez problémov do nákladov. Začínajú sa mi totiž kopiť doklady z lek. prehliadok od obvoďákov a očných lekárov. Zatiaľ som si vytvorila nový účet 527-999, prip. položka a prípadne to potom preúčtujem. Čo si myslíte o tom Vy?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Nemusís si to urcovat v smernici (aj ked nic Ti to nezakazuje), ale odvolaj sa na Vyhlásku min. zdravotníctva c. 164/97 o zdravotnej spôsobilosti na vedenie mot. vozidla, kde je presne uvedené v akých intervaloch sa musia pracovníci - vodici z povolania zúcastnit lekárskych a psychologických prehliadok a v prílohe je obsah týchto prehliadok upresnený.

Pokial chcete rozsírit okruh zamestnancov aj na zamesntnancov autodopravy - nesoférov (napr. mechanikov, manipulantov,..) je to na firme, aké zdravotné prehliadky a ako casto budete vyzadovat, tam to budete musiet specifikovat, aby vedeli, co musia absolvovat, lebo to zákon nevyzaduje.
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

DanielaSĽ
Na jednom školení k ZP nám to školiaca vysvetlila takto : keď je to pracovník ktorý do zamestania má nastúpiť tak nemá nárok na preplatenie, keď ho pošlem ja už zamestnaného u mňa v rámci povinných prehliadok k lekárovi, tak má nárok na preplatenie.
mne to auditorka z nákladov vyhodila
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Trochu som sa potrápila s hľadaním, dúfam, že bude fungovaťhttp://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/...xi_zak_fr0.htm

Názov predpisu je: Vyhláška 164/1997 Z.z. o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, platnosť od 20.6.1997, účinnosť od 1.7.1997.

A ďakujem za odpoveď.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

účtovník 007
Trochu som sa potrápila s hľadaním, dúfam, že bude fungovaťhttp://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/...xi_zak_fr0.htm

Názov predpisu je: Vyhláška 164/1997 Z.z. o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, platnosť od 20.6.1997, účinnosť od 1.7.1997.

A ďakujem za odpoveď.
Nefunguje
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Skúšala som to, mne to funguje, len to dlhšie trvá.Potom si zadaj klúčové slovo spôsobilosť , číslo právneho predpisu 164/1997 a platnosť od 01.01.1998
Alebo som antitalent a natvrdo si naťukaj http://jaspi.justice.gov.sk
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Ja lekárske prehliadky zamestnancom preplácam a zaučtujem to zo soc.fondu,môže z toho byť problém?
0 0
Kobra Kobra

Kobra je offline (nepripojený) Kobra

Dávate zamestnancom tlačivo na vstupnú resp. výstupnú lekársku prehliadku, alebo to nechávate na ošetrujúceho lekára? Čo by určite malo byť obsahom takéhoto formulára? Rozmýšľame, že by sme zamestnancom dávali naše tlačivo.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

Ak dáte zamestnacovi tlačivo v ktorom žiadate v mene firmi o lekárske vyšetrenie ,o posúdenie lekárskej spôsobilosti na vykon dane činnosti,je v tom problém
Aký:
žiadate lekára o vyjadrenie zdravotného stavu zamestnanca
má to platiť zamestnanec,
keď ide on súkromne k lekárovi zaplatí 20 Sk
ale o posúdie zdravotného stavu žiada zamestnávateľ a ten to platí viď Zakonník práce,Zákon o bezpečnosti práce a zákon o Zdravotnej starostlivosti
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Kobra
Dávate zamestnancom tlačivo na vstupnú resp. výstupnú lekársku prehliadku, alebo to nechávate na ošetrujúceho lekára? Čo by určite malo byť obsahom takéhoto formulára? Rozmýšľame, že by sme zamestnancom dávali naše tlačivo.
Dávame vlastné tlačivo, žiadny právny predpis neurčuje, čo má byť jeho obsahom, musí tam byť však jednoznačne určená jeho zdravotná spôsobilosť vykonávať danú prácu.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Kobra
Dávate zamestnancom tlačivo na vstupnú resp. výstupnú lekársku prehliadku, alebo to nechávate na ošetrujúceho lekára? Čo by určite malo byť obsahom takéhoto formulára? Rozmýšľame, že by sme zamestnancom dávali naše tlačivo.
Aj my dávame naše tlačivo.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

Dúfam že keď dávate vlastné tlačivo to znamená že vy ako zamestnávateľ žiadate ale dúfam že aj platíte.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
karol.za
Dúfam že keď dávate vlastné tlačivo to znamená že vy ako zamestnávateľ žiadate ale dúfam že aj platíte.
Neplatíme , vysvetlila som to tu vyššie. Pozri príspevok č.3
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
my máme tlačivo Žiadosť o prijatie do zamestnania a na rube tlačiva je kolonka, kde lekár uvádza, či je adept na pracovnú pozíciu zdravotne schopný vykonávať požadovanú funkciu. Vstupné lekárske prehliadky nepreplácame, nakoľko dobrý zdravotný stav je jednou z podmienok prijatia adepta do zamestnania.

neviem, či som niečo zameškala, tak sa pýtam: je nejaký zvláštny predpis, ktorý hovorí o tom, že ak má budúci zamestnanec tlačivo od zamestnávateľa, tak zamestnávateľ je povinný preplatiť vstupnú prehliadku? A ak by tlačivo od zamestnávateľa nemal, tak to akože je dôvod prečo si má zaplatiť vstupnú prehliadku sám?
0 0
Kobra Kobra

Kobra je offline (nepripojený) Kobra

Mohli by ste tu niekto prilepiť text/formulár, čo by presne malo byť na žiadosti pre lekára uvedené? Vďaka.

Vladan: čo si spomínam, predpis to neupravuje (ale mohlo sa to zmeniť). Predtým vo firme sme mali zazmluvneného lekára, kde všetci budúci pracovníci išli na prehliadku (týkalo sa to aj preventívnych a výstupných prehliadok). Lekár nám posielal faktúru na našu firmu, ktorú sme uhrádzali v plnej výške.

Podľa môjho názoru, by firma takéto prehliadky mala preplatiť, lebo je to aj v jej záujme mať lekárske potvrdenie najmä na rizikovejšie profesie.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

Priatelia asi vám nič nehovoria: zákon o ochrane zdravia,
zakon obezpečnosti a ochrane zdravia, zákonník práce, a nariadenia vlády týkajúce sa vykonávania určitých pracovných činnosti,ale nie o tom.Môs súhla s rizikovými prácami,nastúpi na rizikovú prácu bez potvrdenia zdravotnej spôsobilosti a po napr.2 mesiacoch mu zistia chorobu z povolania,ktorej základ si doniesol od predchádzajúce zamestnavateľa ale nikto nezistil že chorobu už mal a tak celá ťarcha z tejto choroby je prenesená na Vaše plecia a to je o poniazoch odškodnenie /jeden bod pre odškodnenie:2% z priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa zistenia štatistického úradu v dnešnej dobe Nad 300 Sk.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
vladan
my máme tlačivo Žiadosť o prijatie do zamestnania a na rube tlačiva je kolonka, kde lekár uvádza, či je adept na pracovnú pozíciu zdravotne schopný vykonávať požadovanú funkciu. Vstupné lekárske prehliadky nepreplácame, nakoľko dobrý zdravotný stav je jednou z podmienok prijatia adepta do zamestnania.

neviem, či som niečo zameškala, tak sa pýtam: je nejaký zvláštny predpis, ktorý hovorí o tom, že ak má budúci zamestnanec tlačivo od zamestnávateľa, tak zamestnávateľ je povinný preplatiť vstupnú prehliadku? A ak by tlačivo od zamestnávateľa nemal, tak to akože je dôvod prečo si má zaplatiť vstupnú prehliadku sám?
Vlaďka, nič si nezmeškala, vstupnú prehliadku zamestnanca zamestnávateľ neprepláca, to je fakt. Právne predpisy týkajúce sa nástupu do zamestnania hovoria iba o zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, nie o platení výdavkov na lek.prehliadku.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Prosim, kde sa docitam o tom ako casto sa maju zamestnanci zucastnovat preventivnych lekarskych prehliadok? Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať