Zavrieť

Porady

Externý 2TB HDD - kaput :(

Mám 2TB externý HDD značky IOMEGA. Sú v ňom dva kusy 1TB diskov. Nedávno bol výpadok prúdu a odvtedy HDD nejde. Keď ho zapnem tak bolo počuť také jemné klepkanie, ledva to počuť, ale predsa.
Tak som ho rozobral, vybral som z neho jeden disk, druhý som nechal pripojený, zapol som, a klepkalo v ňom. Vybral som hdd von, dal som doňho ten druhý, a tiež klepkanie.
Myslel som že sú oba hdd kaput, ALE! Rozobral som iný externý HDD (HP 320GB), vybral som z neho hdd a vložil jeden z tých 1TB. Zapol som a podľa zvuku súdiac ten hdd je v poriadku, nič v ňom neklepkalo. Akurát windows má problém mi zobraziť dáta, resp. windows mi ho vôbec neukáže. Vidno ho iba v Správe Diskov, ale tam ukazuje ako NEZARADENÝ či čo, a jediné čo s ním viem spraviť je, že môžem na ňom vytvoriť nový oddiel (čím by sa ale vymazali všetka dáta z neho.)
Týmto pádom som si istý že oba 1TB HDD sú v poriadku, a problém je teda že niečo odišlo v samotnom tom "obale" (hdd case)v ktorom boli tie dva disky.
Myslím že v tej IOMEGE, keďže tam boli dva 1-terové disky, to asi nejak inak ukladá dáta alebo čo, a preto pri pripojení len jedného disku to windows nerozpozná? Či?
Bol som v shope že kúpim samotný case na 2 hdd, ale keď mi chlap povedal že 65EUR, tak ma to prešlo. Veď doložím 10EUR a kúpim nový 2TB disk?!

Jednoducho potrebujem dáta z tých dvoch 1TB diskov, no neviem ako na to. Pomôže niekto?
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
kabko Pozri príspevok
Mám 2TB externý HDD značky IOMEGA. Sú v ňom dva kusy 1TB diskov. Nedávno bol výpadok prúdu a odvtedy HDD nejde. Keď ho zapnem tak bolo počuť také jemné klepkanie, ledva to počuť, ale predsa.
Tak som ho rozobral, vybral som z neho jeden disk, druhý som nechal pripojený, zapol som, a klepkalo v ňom. Vybral som hdd von, dal som doňho ten druhý, a tiež klepkanie.
Myslel som že sú oba hdd kaput, ALE! Rozobral som iný externý HDD (HP 320GB), vybral som z neho hdd a vložil jeden z tých 1TB. Zapol som a podľa zvuku súdiac ten hdd je v poriadku, nič v ňom neklepkalo. Akurát windows má problém mi zobraziť dáta, resp. windows mi ho vôbec neukáže. Vidno ho iba v Správe Diskov, ale tam ukazuje ako NEZARADENÝ či čo, a jediné čo s ním viem spraviť je, že môžem na ňom vytvoriť nový oddiel (čím by sa ale vymazali všetka dáta z neho.)
Týmto pádom som si istý že oba 1TB HDD sú v poriadku, a problém je teda že niečo odišlo v samotnom tom "obale" (hdd case)v ktorom boli tie dva disky.
Myslím že v tej IOMEGE, keďže tam boli dva 1-terové disky, to asi nejak inak ukladá dáta alebo čo, a preto pri pripojení len jedného disku to windows nerozpozná? Či?
Bol som v shope že kúpim samotný case na 2 hdd, ale keď mi chlap povedal že 65EUR, tak ma to prešlo. Veď doložím 10EUR a kúpim nový 2TB disk?!

Jednoducho potrebujem dáta z tých dvoch 1TB diskov, no neviem ako na to. Pomôže niekto?
http://www.zachrana-dat.sk/sk/zachra...Fcwq3wodVgQs6Q

A inak, tie disky, resp. box už nie su v zaruke?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
PotPalo PotPalo

PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

posledný svojho druhu
V samotnom case ti zrejme odišiel zdroj, to by sa malo dať ľahko opraviť.
Ak to využívalo RAID alebo nejaké šifrovanie dát, tak dáta z diskov len tak nedostaneš.
0 0
kabko kabko

kabko je offline (nepripojený) kabko

Nie už to nieje v záruke. To som kupoval ešte v UK asi pred 2 rokmi... No skúsim dať ten case niekam do servisu nech sa na to pozrú.
Vďaka.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
PotPalo Pozri príspevok
V samotnom case ti zrejme odišiel zdroj, to by sa malo dať ľahko opraviť.
Ak to využívalo RAID alebo nejaké šifrovanie dát, tak dáta z diskov len tak nedostaneš.
Inak, fajn spätná väzba, aspon pre mna. Robím zalohy, pretože fotografujem. Akurat som zväčšoval ext.disk z 1TB na 2 TB. Takže zostavam pri klasike, žiadne diskove RAID polia, i ked je to možno naoko pohodlnejšie.
0 0
kabko kabko

kabko je offline (nepripojený) kabko

A neexistuje nejaká PCI-E karta kde by som pripojil tie dva sata hadre do RAIDu ? Myslím že niečo také existuje, či? Myslíte že by to fungovalo?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
kabko Pozri príspevok
A neexistuje nejaká PCI-E karta kde by som pripojil tie dva sata hadre do RAIDu ? Myslím že niečo také existuje, či? Myslíte že by to fungovalo?
http://www.alza.sk/doplnky-komponent...d/28842839.htm

To maš SATA disky? Lebo maju do stareho PCI slotu na stare PATA (EIDE) disky
http://www.alza.sk/kouwell-571b-raid-4xultra-d39534.htm

Jedine posurfovať vyrobca KOUWELL, či to nerobia na nove SATA disky.
Naposledy upravil duves : 18.08.11 at 10:40
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

duves Pozri príspevok
Inak, fajn spätná väzba, aspon pre mna. Robím zalohy, pretože fotografujem. Akurat som zväčšoval ext.disk z 1TB na 2 TB. Takže zostavam pri klasike, žiadne diskove RAID polia, i ked je to možno naoko pohodlnejšie.
Jasom synovi pôvodne dal do PC 2 HDD zapojené do RAID 0 (stripped), aby bola práca s HDD rýchlejšia. Možno to aj bolo rýchlejšie, ale raz sa mi pošahal BIOS a trebalo ho v servise opraviť (vymeniť EEPROM čip). Po zapojení vôbec nerozpoznalo uložené dáta, lebo boli rozhádzané na 2 diskoch. Odvtedy nepoužívam RAID. Keby aj bolo treba, tak jedine RAID1, čo zabezpečí automatickú zálohu systému aj dát - vyžaduje to však 2 rovnaké disky a využije sa vlastne len kapacita jedného.
0 0
kabko kabko

kabko je offline (nepripojený) kabko

Vďaka Duves! Asi som to našiel...
No nakoľko nie som až taký technicky zdatný, chem sa ešte uistiť : ja mám PCIEXPRESS x16 a pri tomto radiči to hovorí že sa pripája pomocou PCIEXPRESS x1. Pôjde mi to ?
http://www.alza.sk/kouwell-5103r5-d159535.htm
1 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

kabko Pozri príspevok
A neexistuje nejaká PCI-E karta kde by som pripojil tie dva sata hadre do RAIDu ? Myslím že niečo také existuje, či? Myslíte že by to fungovalo?
Mal si ich zapojené v RAIDe, Aký typ RAIDu si použil? RAID0? Tak potom máš smolu, jedine, ako z nich dostať údaje, je zapojiť ich do pôvodného PC tak, ako boli zapojené. Akonáhle ich dáš inde, iné zariadenie nevie, ako bolo riadené ukladanie súborov - jeden súbor je rozhodený na oboch diskoch.
0 0
kabko kabko

kabko je offline (nepripojený) kabko

Asi boli v RAIDe keďže samostatne mi ich nečíta. Ale však ak boli v RAID 0 zapojení, a teraz ich znova pripojím cez RAID 0 (ale z radiča), tak by to malo ísť, či?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

kabko Pozri príspevok
Vďaka Duves! Asi som to našiel...
No nakoľko nie som až taký technicky zdatný, chem sa ešte uistiť : ja mám PCIEXPRESS x16 a pri tomto radiči to hovorí že sa pripája pomocou PCIEXPRESS x1. Pôjde mi to ?
http://www.alza.sk/kouwell-5103r5-d159535.htm
PCI e x16 je slot pre grafickú kartu. Na základnej doske máš na 100% ešte ďalšie
sloty, kam môžeš pripojiť rozširovacie karty. Aspoň jeden z nich bude aj PCIe x 1.

Do PCIe x 16 by si to ani nestrčil, ten slot má oveľa viac PINov, je niekoľkokrát dlhší, ako PCIe x 1. Viď dole obrázok.
PCI Slots.jpg  
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

kabko Pozri príspevok
Asi boli v RAIDe keďže samostatne mi ich nečíta. Ale však ak boli v RAID 0 zapojení, a teraz ich znova pripojím cez RAID 0 (ale z radiča), tak by to malo ísť, či?
Môže, ale skôr si myslím, že to nepôjde. Iba pôvodný radič, či ZD vie, akým spôsobom sú súbory medzi 2 diskami rozhádzané, nie každý radič vie tie kúsky naspäť poskladať. Mne sa to nepodarilo ani na pôvodnej ZD po reinštalácii BIOSu.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Chobot Pozri príspevok
Jasom synovi pôvodne dal do PC 2 HDD zapojené do RAID 0 (stripped), aby bola práca s HDD rýchlejšia. Možno to aj bolo rýchlejšie, ale raz sa mi pošahal BIOS a trebalo ho v servise opraviť (vymeniť EEPROM čip). Po zapojení vôbec nerozpoznalo uložené dáta, lebo boli rozhádzané na 2 diskoch. Odvtedy nepoužívam RAID. Keby aj bolo treba, tak jedine RAID1, čo zabezpečí automatickú zálohu systému aj dát - vyžaduje to však 2 rovnaké disky a využije sa vlastne len kapacita jedného.
V tych označeniach RAID nie som doma. Takže RAID ano, ale volba RAID1? To je doslova zrkadlovy obraz 1. disku na druhy disk? Kdežto RAID 0 je (asi) nejaka zahadna forma kryptovania, pričom kryptovanie je asymetricke a jeho podkladom ja HW zostava počítača?
dik chobot za odpoved
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Chobot Pozri príspevok
PCI e x16 je slot pre grafickú kartu. Na základnej doske máš na 100% ešte ďalšie
sloty, kam môžeš pripojiť rozširovacie karty. Aspoň jeden z nich bude aj PCIe x 1.

Do PCIe x 16 by si to ani nestrčil, ten slot má oveľa viac PINov, je niekoľkokrát dlhší, ako PCIe x 1. Viď dole obrázok.
A nie je to tak, že do PCIex16 možem dať aj kartu PCIex1? Ved to rozloženie pinov je identicke. Kedysi aj PCI karty, resp. graficke AGP karty mali rozdielny počet vystupkov do konektoru.
Vieš ako to myslim?
Naposledy upravil duves : 18.08.11 at 11:37
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
kabko Pozri príspevok
Vďaka Duves! Asi som to našiel...
No nakoľko nie som až taký technicky zdatný, chem sa ešte uistiť : ja mám PCIEXPRESS x16 a pri tomto radiči to hovorí že sa pripája pomocou PCIEXPRESS x1. Pôjde mi to ?
http://www.alza.sk/kouwell-5103r5-d159535.htm
vraj to ma ist aj v slote PCIe x16
jediny rozdiel medzi PCIe 16x/8x/4x/1x je vyzicky a to dlzka a pocet liniek(vodicov)
zariadenie pre PCIe 1x je mozne pichnut do vsetkych ostatnych, tak isto zariadne s konektorom urciteho rozmeru(napr. PCIe 4x) je mozne pichnut do ktoreho kolvek väcsieho slotu(takisto aj mensieho v pripade ze sa jedna o tzv. otvreny slot)
zdroj: http://www.pcforum.sk/pci-express-1x...x-vt42107.html
plus toto
http://www.tomshardware.com/reviews/...is,1572-3.html
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Inak, ako vidim, je tych radičov cele spektrum: http://www.swsd.sk/delock-sata-radice-_c23858.html
0 0
kabko kabko

kabko je offline (nepripojený) kabko

Chobot Pozri príspevok
PCI e x16 je slot pre grafickú kartu. Na základnej doske máš na 100% ešte ďalšie
sloty, kam môžeš pripojiť rozširovacie karty. Aspoň jeden z nich bude aj PCIe x 1.

Do PCIe x 16 by si to ani nestrčil, ten slot má oveľa viac PINov, je niekoľkokrát dlhší, ako PCIe x 1. Viď dole obrázok.

Mal si pravdu, našiel som na ZD aj PCIe x1 slot
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
http://sk.wikipedia.org/wiki/PCI-Express
0 0
kabko kabko

kabko je offline (nepripojený) kabko

Chobot Pozri príspevok
Môže, ale skôr si myslím, že to nepôjde. Iba pôvodný radič, či ZD vie, akým spôsobom sú súbory medzi 2 diskami rozhádzané, nie každý radič vie tie kúsky naspäť poskladať. Mne sa to nepodarilo ani na pôvodnej ZD po reinštalácii BIOSu.

No tak som potom v dobrej ...... !
No nič, tak potom jediné, dať skúsiť opraviť ten case niekomu...
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Skús pripojiť HDD do PC ,nabotovať z CD program ako napr.Disk Director Suite čo ten povie na ten disk,alebo nabotovať True Image program a tak sa pozrieť na ten disk.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať