Zavrieť

Porady

Externý 2TB HDD - kaput :(

Mám 2TB externý HDD značky IOMEGA. Sú v ňom dva kusy 1TB diskov. Nedávno bol výpadok prúdu a odvtedy HDD nejde. Keď ho zapnem tak bolo počuť také jemné klepkanie, ledva to počuť, ale predsa.
Tak som ho rozobral, vybral som z neho jeden disk, druhý som nechal pripojený, zapol som, a klepkalo v ňom. Vybral som hdd von, dal som doňho ten druhý, a tiež klepkanie.
Myslel som že sú oba hdd kaput, ALE! Rozobral som iný externý HDD (HP 320GB), vybral som z neho hdd a vložil jeden z tých 1TB. Zapol som a podľa zvuku súdiac ten hdd je v poriadku, nič v ňom neklepkalo. Akurát windows má problém mi zobraziť dáta, resp. windows mi ho vôbec neukáže. Vidno ho iba v Správe Diskov, ale tam ukazuje ako NEZARADENÝ či čo, a jediné čo s ním viem spraviť je, že môžem na ňom vytvoriť nový oddiel (čím by sa ale vymazali všetka dáta z neho.)
Týmto pádom som si istý že oba 1TB HDD sú v poriadku, a problém je teda že niečo odišlo v samotnom tom "obale" (hdd case)v ktorom boli tie dva disky.
Myslím že v tej IOMEGE, keďže tam boli dva 1-terové disky, to asi nejak inak ukladá dáta alebo čo, a preto pri pripojení len jedného disku to windows nerozpozná? Či?
Bol som v shope že kúpim samotný case na 2 hdd, ale keď mi chlap povedal že 65EUR, tak ma to prešlo. Veď doložím 10EUR a kúpim nový 2TB disk?!

Jednoducho potrebujem dáta z tých dvoch 1TB diskov, no neviem ako na to. Pomôže niekto?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

duves Pozri príspevok
V tych označeniach RAID nie som doma. Takže RAID ano, ale volba RAID1? To je doslova zrkadlovy obraz 1. disku na druhy disk? Kdežto RAID 0 je (asi) nejaka zahadna forma kryptovania, pričom kryptovanie je asymetricke a jeho podkladom ja HW zostava počítača?
dik chobot za odpoved
HEj, RAID1 je zrkadlový obraz, teda záloha 1:1. RAID0 znamená, že súbor rozdelí na polovicu, či viac častí a tie časti súčasne zapisuje rozdelené na 2 disky - teda čas zápisu sa skráti o polovicu (teoreticky)... ale lepšie je si to pozrieť na grafickom znázornení:

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID#Standard_levels
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Chobot Pozri príspevok
HEj, RAID1 je zrkadlový obraz, teda záloha 1:1. RAID0 znamená, že súbor rozdelí na polovicu, či viac častí a tie časti súčasne zapisuje rozdelené na 2 disky - teda čas zápisu sa skráti o polovicu (teoreticky)... ale lepšie je si to pozrieť na grafickom znázornení:

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID#Standard_levels
ok, takže sa nemusim vzdavať myšlienky na diskove pole, len to budem riešiť až budu 2 disky o 3TB v celku v krabici za slušnu cenu, napr. 200€. Možno o 3-4 roky.
Napr. http://www.alza.sk/netgear-rnd4220-r...nv-d232374.htm
0 0
kabko kabko

kabko je offline (nepripojený) kabko

duves Pozri príspevok
ok, takže sa nemusim vzdavať myšlienky na diskove pole, len to budem riešiť až budu 2 disky o 3TB v celku v krabici za slušnu cenu, napr. 200€. Možno o 3-4 roky.
Napr. http://www.alza.sk/netgear-rnd4220-r...nv-d232374.htm
Podobný od Seagate-u zoženieš už aj dnes tak od 300ěčok!
0 0
kabko kabko

kabko je offline (nepripojený) kabko

Vlado40 Pozri príspevok
Skús pripojiť HDD do PC ,nabotovať z CD program ako napr.Disk Director Suite čo ten povie na ten disk,alebo nabotovať True Image program a tak sa pozrieť na ten disk.

Díky Vlado, určite to dnes večer skúsim... Ale ak bolo použité RAID 0 , tak to asi veľa neukáže...No, uvidíme večer...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Ešte k tym rychlostiam - EIDE, SATA, USB. Akurat som oživil moj novy 2 TB HDD SATA, ktory idem dať do extetnej krabičky na USB2 pripojenie a nahradi 1TB SATA disk. Ano, cez USB2 to nie su zavratne rychlosti, ale všetky disky mam teraz v PC sez SATA koli rychlejšiemu kopirovaniu. A viete aka je realna rychlost SATA?
76 MB za sekundu
RYCHLOST SATA.jpg  
0 0
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

tu ale nieje brzdou SATA, ale samotny disk
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
mecky Pozri príspevok
tu ale nieje brzdou SATA, ale samotny disk
Čo s tym? Lebo.....toto predsa boli rychlosti poslednych PATA diskov ATA133.
0 0
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

duves Pozri príspevok
Čo s tym? Lebo.....toto predsa boli rychlosti poslednych PATA diskov ATA133.
tazko povedat, zalezi od toho aky to je disk, v akej je kondicii , ci nieje velmi fragmentovany, dalsia vec je ze rychlost na platni sa smerom dovnutra zmensuje, ak citas/zapisujes prave tam tak su rychlosti nizsie

pre skusku mozes stiahnut napr hdtune a spravit test rychlosti
0 0
kabko kabko

kabko je offline (nepripojený) kabko

Vlado40 Pozri príspevok
Skús pripojiť HDD do PC ,nabotovať z CD program ako napr.Disk Director Suite čo ten povie na ten disk,alebo nabotovať True Image program a tak sa pozrieť na ten disk.
Tak sa to podarilo - vrelá vďaka Vlado40 !!!
TRUE IMAGE to zvládol ako-tak.
Síce to PC robil takmer 2 dni, ale podarilo sa mi zachrániť 98% dát !
Takže ďalšia vec ktorú spravím, je, že si kúpim RAID CASE a dám tam tie dva 1TB disky do RAID1 a potom môžem kľudnejšie spávať...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Za to ja mam problem. Písal som to v pripojení na net.
Menil som particie na jednom z HDD z 3 inych. Stratil som prehlad a prišiel som o data. Vyhladavam cez Recuva, teda skušam obnovu dat. Mna asi šlahne. Nedarí sa. No tak googlím ako divi a prave trial verzia Getdataback for NTFS našiel "stratene" videa, filmy asi 400 GB. No niečo z toho bude.
Pozeram, že vedia riešiť aj RAID polia
RAID Reconstructor


http://www.runtime.org/
Na tu stranku som nasiel dobre referencie
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Uf, takže to pojde! Otestovane na jednom subore, dokonca to obnovi zo zalohy aj DNG subory z digitalnej zrkadlovky (DigitalnyNeGativ). Takže zajtra, to bude na 8 hodin. Ide sa spať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať