Zavrieť

Porady

Stavba cesty - odpisovanie

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na zaradenie a odpisovanie cesty. Klient s.r.o. PÚ dal postaviť cestu za 11325 Eur, neskôr bola vykonaná oprava cesty za 1105 Eur. Zaujíma ma či mám túto cestu zaradiť do DM a odpisovať, keďže je to samostatná stavba alebo treba postupovať nejako inak? Ak ju treba odpisovať, do akej odpisovej skupiny sa má zaradiť?

Ďakujem vopred za odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Cesty sú v 4. odpisovej skupine 4-2 /inžinierské stavby/, treba evidovať na účte 042 a až po kolaudácii môžete začať odpisovať..

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Katarina Pozri príspevok
    A čo pozemok pod cestou. Ja mám tiež taký prípad, je daný pozemok v majetku firmy na ktorom sa robili určité stavebné úpravy - betonové cesty. Ešte som to nezačala odpisovať. Ako to riešiť.
    pozemky sa neodpisujú

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    aká úprava pozemku, čo je to?
    je to predsa nejaké stavebné dielo, napríklad parkovisko, spevnené plochy, vsakovacia jama, proste vždy je to nejaké "dielo" a takto to aj zaradíš.
    Ceny pozemku sa to ale netýka, lebo ten sa týmto spôsobom nedá zhodnotiť, takže pozemok zaúčtuješ zvlášť pod inventárnym číslom, ktorý sa nebude odpisovať a bude mať osobitnú kartu, a to "dielo" po dokončení a začatí užívania zaúčtuješ tiež zvlášť pod iným inventárnym číslom a bude mať taktiež svoju osobitnú kartu a daňovo ho budeš odpisovať v príslušnej odpisovej skupine podľa prílohy k zákonu o dani z príjmu a účtovne podľa vašich smerníc, teda účtovná jednotka sa rozhodne že to bude odpisovať 20 rokov, tak to budeš mesačne odpisovať 20 rokov, alebo 40 rokov, tak 40 rokov, samozrejme to musí byť zakotvené v smernici.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    A čo pozemok pod cestou. Ja mám tiež taký prípad, je daný pozemok v majetku firmy na ktorom sa robili určité stavebné úpravy - betonové cesty. Ešte som to nezačala odpisovať. Ako to riešiť.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    pozemok je VŽDY ZVLÁŠŤ, neodpisuje sa a nie je súčasťou žiadnych úprav, /teda nehorovím o rekultivácií, ani o ťažbe, to sú špecifické prípady.../

    Parkovisko, spevnené plochy alebo podobne sú vždy stavba a nie sú súčasťou pozemku, ktorý je naúčtovaný na 031 a neodpisuje sa.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    truch Pozri príspevok
    Cesty sú v 4. odpisovej skupine 4-2 /inžinierské stavby/, treba evidovať na účte 042 a až po kolaudácii môžete začať odpisovať..
    predpokladám že toto je každému jasné, že to musí prejsť cez obstaranie a po kolaudácii /uvedenia do užívania/ zaradiť z 042 na 021

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    To ja viem, že pozemky sa neodpisujú, ale ako to riešiť. Cenu pozemku navýšiť o tie stavebné úpravy /to je asi blbosť/, alebo otvoriť dve HIM karty jednu na pozemok a druhú na úpravy pozemku a tú odpisovať v 4 odpisovej skupine.

    boza1 je offline (nepripojený) boza1

    uctovnicka boza1
    Je mi jasné že parkovisko sa zaradí do 4 odpisovej skupiny, ale treba ho i skolaudovať? Je tam tá podmienka, najskôr skolaudovať a až potom zaradiť do užívania? Ďakujem.....

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    účet 021020 resp. 021

    kód 2112
    daňová odpisová skupina 4/20 rokov
    účtovná odpisová skupina v zmysle vnútropodnikovej smernice, ja dávam 40 rokov
    Naposledy upravil Nandrolon : 19.08.11 at 11:24

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.