Zavrieť

Porady

Ešte raz paušálne výdavky

Chcela by som Vás opýtať, keď SZČO v roku 2004 podávala daňové priznanie na základe skutočne vynaložených výdavkov, t.j . viedol peňažný denník, odovzdával výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch, môže tento rok podať priznanie s tým , že si bude uplatňovať 25% paušálne výdavky a výdavky na zdravotné a socálne poistné ? Ak áno tzn., že v roku 2005 bude odovzdávať vyšie uvedené výkazy ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Paušálne výdavky môže použiť a výkazy sa vtedy nerobia žiadne. Len je potrebné pozrieť § v zákone o dani z príjmov , aké úpravy je potrebné urobiť pri zmene vedenia účtovníctva. Nemám teraz na to čas, aby som to pozrela.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Základ dane sa upravuje za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo zmene v spôsobe uplatňovania výdavkov, teda v Tvojom prípade je potrebné upraviť ZD za rok 2004 a podať dodatočné daňové priznanie. Sú však prípady, keď nie je čo upravovať . Bližšie § 17 ods.8 a 10 ZoDP.

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Prosím o radu. Živnostník si v roku 2004 uplatnil paušálne výdavky. Za rok 2005 si uplatní preukázateľné výdavky. Z roku 2004 mu prešla pohľadávka vo výške 70 000,- Sk, ktorá bola v roku 2005 uhradená. Keď prechádza z paušálnych výdavkov na preukázateľné, je potrebné upravovať DZ za rok 2004? Nemám v tom jasno.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    áno upraviť ZD za rok 2004 o 70000,- príjem mínu 25 % paušálne výdavky.
    A samozrejme výpis z DP na SP aj ZP.

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    a ešte by som sa opýtala, že keď podám opravné DP a zaplatím daň , daňový úrad mi dopočíta aj penále?.

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    Johanka
    Samozrejme .
    ale potom nemá zmysel prechádzať v ďalšom roku na paušálne výdavky. Odvediem za predchádzajúce obdobie daň z príjmov, ktoré som vtedy ešte neprijala a ešte aj zaplatím penále?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Penále zaplatíš preto, že si v dodatočnom DP zvýšiš daňovú povinnosť. Predpokladá sa, že už pri zostavovaní DP napr. za rok 2005 vieš ako budeš uplatňovať výdavky v roku 2006 a úpravy urobíš v riadnom DP. Mne je jasné, že väčšina daňovníkov o tomto rozmýšľa s riadnym oneskorením.
    Napr. ak sa daňovník stane platiteľom DPH v priebehu zdaň. obdobia, pri zostavovaní DP vie, že v nasledujúcom roku uplatní preukázateľné výdavky a upraví základ dane. Horšie to je v opačnom postupe, z preukázateľných na paušálne, to sa málokedy vie dopredu, čo bude lepšie vychádzať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.