Zavrieť

Porady

Darovanie mot. vozidla po odpísaní

Dobrý deň. Máme motorové vozidlo od roku 2005. Je už odpísané, a chceli by sme ho darovať konateľovej manželke. Sme s.r.o, účtujeme PU. Podlieha toto darovanie dani? Aké je správne účtovanie v takomto prípade?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    Nakoľko konateľovu manželku považujem za spriaznenú osobu podľa ZDP, treba dať pozor na cenu obvyklú.

    Daduš K je offline (nepripojený) Daduš K

    Daduš K
    Ďakujem. Darovanie tým nespadá do príjmov spoločnosti? To znamená, že nezaplatí daň z tohoto darovania, lebo nedojde k príjmu? vyradenie bude 082/023 a darovanie sa premietne ako?

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Keďže motorové vozidlo je už odpísané, darovanie sa neúčtuje. V prípade, že by ešte nebolo odpísané, účtovnú zostatkovú cenu by si účtovala účtovným zápisom 543/082.

    Daduš K je offline (nepripojený) Daduš K

    Daduš K
    Myslela som si, že pri darovaní pôjde iba zápis 082/022, len som si nebola istá. Ďakujem pekne, že ste sa mojej otázke venovali.

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Dobrý večer, účtujem v PU, jedná sa o MV zaradené do majetku, platíme daň z MV, moja otázka znie MV je odpísané už dávno, a spoločník sro chcel, aby sa mu MV odnieslo do Francúzska, vzhľadom k tomu, že sa sro ide likvidovať, prosím ako mám postupovať voči spoločníkovi, auto vyradíme z majetku, odhlásime na DI i na DU. Môžem použiť voči spoločníkovi darovaciu zmluvu, alebo čo navrhujete? Dakujem

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Gong Pozri príspevok
    Dobrý večer, účtujem v PU, jedná sa o MV zaradené do majetku, platíme daň z MV, moja otázka znie MV je odpísané už dávno, a spoločník sro chcel, aby sa mu MV odnieslo do Francúzska, vzhľadom k tomu, že sa sro ide likvidovať, prosím ako mám postupovať voči spoločníkovi, auto vyradíme z majetku, odhlásime na DI i na DU. Môžem použiť voči spoločníkovi darovaciu zmluvu, alebo čo navrhujete? Dakujem
    Prosím nik mi nevie poradiť :-((((

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Gong Pozri príspevok
    Dobrý večer, účtujem v PU, jedná sa o MV zaradené do majetku, platíme daň z MV, moja otázka znie MV je odpísané už dávno, a spoločník sro chcel, aby sa mu MV odnieslo do Francúzska, vzhľadom k tomu, že sa sro ide likvidovať, prosím ako mám postupovať voči spoločníkovi, auto vyradíme z majetku, odhlásime na DI i na DU. Môžem použiť voči spoločníkovi darovaciu zmluvu, alebo čo navrhujete? Dakujem
    prosíím :-((((((((((((((((

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Gong Pozri príspevok
    prosíím :-((((((((((((((((
    Ja by som osobne MV predala za cenu obvyklú spoločníkovi.

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    renča1 Pozri príspevok
    Ja by som osobne MV predala za cenu obvyklú spoločníkovi.
    čiže to vyriešim kúpno-predajnou zmluvou, na MV musí byť znalecký posudok? alebo ako to inak vyriešiť, MV kázal spoločník aby sa mu prinieslo do Francúzska, lebo jedná sa o fran.spoločníka v slov. sro, MV nie je odpisované, je zaradené v majetku spoločnosti, platila sa cestná daň, takže ako to vyriešiť. MV je už ododvzdané spoločníkovi, len podľa mňa to nestačí, účtovníctvo som preberala po inom a medzičasom toto sa udialo, a spoločníkovi to je jedno, ako mám postupovať? som bezradná

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zvoliť cenu obvyklú a predať-vystaviť faktúru na meno fr. spoločníka. Pritom nemusí byť zn.posudok.

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    KEJKA Pozri príspevok
    zvoliť cenu obvyklú a predať-vystaviť faktúru na meno fr. spoločníka. Pritom nemusí byť zn.posudok.
    a čo to znamená cena obvyklá? ešte som to nerobila, preto mi to nie je jasné, a keď sme platcami dph, do faktúrky dať i cenu s dph a odviesť, však?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    neviem, prečo je tam súhlas? Ale fa bude podľa mňa bez DPH, ked ide do EU, na druhej strane, ak to budeš fakturovať nezdaniteľnej osobe -tak to asi mení situáciu. Tak pardon.
    a cena obvyklá? hádam zájdi do autoservisu, alebo autobazáru a opýtaj sa na cenu.

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    KEJKA Pozri príspevok
    neviem, prečo je tam súhlas? Ale fa bude podľa mňa bez DPH, ked ide do EU, na druhej strane, ak to budeš fakturovať nezdaniteľnej osobe -tak to asi mení situáciu. Tak pardon.
    a cena obvyklá? hádam zájdi do autoservisu, alebo autobazáru a opýtaj sa na cenu.
    Dakujem aj som si myslela :-)))

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    ... čiže ak vyradím MV z majetku, MV predám spoločníkovi na základe kúpnej zmluvy /prosím nemá niekto vzor takejto zmluvy?/, ide o spoločníka PO z Francúzska, vystavím i faktúrku, kde udám cenu obvyklú, ktorú som si zistila, uvádzam cenu s dph? alebo bez? ohlásiť na du zánik povinnosť je do 30dní alebo 15dní, nie som si istá. Čo ešte k tomu budem potrebovať? aby som na nič nezabudla? odhlásiť na polícii a viac ma už nič nenapadá. Dakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    po odhlásení na DI predložíš fotokópiu TP pre poisťovne a požiadaš o vrátenie preplatku na PZP a ak bolo aj na HP....
    a ten zánik daň. povinnosti by mal byť v roku 2012 platný podľa daňového poriadku, termín je do posledného dňa nasledujúceho mesiaca.....

    Gong je offline (nepripojený) Gong

    :-) Gong
    Mila123 Pozri príspevok
    po odhlásení na DI predložíš fotokópiu TP pre poisťovne a požiadaš o vrátenie preplatku na PZP a ak bolo aj na HP....
    a ten zánik daň. povinnosti by mal byť v roku 2012 platný podľa daňového poriadku, termín je do posledného dňa nasledujúceho mesiaca.....
    Dakujem - a mojej otázky ohľadne kúpnej zmluvy, nemá nikto nejaký vzor podľa kt. by som sa mohla posunúť ďalej? A keď vystavím faktúrku mám ju dať s dph alebo bez - vôbec som si nie istá. Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.