Zavrieť

Porady

Zasa na tému automobil v podnikaní

Ak mi blízky rodinný príslušník poskytne auto na podnikanie (t.z ja nie som jeho vlastníkom ani držiteľom, iba užívateľom) aké sú možnosti účtovania výdavkov spojených s používaním auta?

  • Je lepšie zahrnúť auto do majetku firmy (za predpokladu, že vlastník to písomne umožní) alebo ho nechať ako súkromné vozidlo?
* Auto bolo kúpene už dávnejšie, preto odpisy nepripadajú do úvahy

  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, musím platiť cestnú daň?
  • Ak automobil nezahrniem do majetku firmy, môžem si uplatňovať výdavky za spotrebované PHM + paušál za 1 km alebo si môžem uplatňovať len spotrebované PHM (i keď vlastníkom je rodinný príslušník a auto nie je v majetku firmy)
  • Ak automobil zahrniem do majetku firmy ale nie som jeho vlastníkom, môžem si uplatňovať aj výdavky spojené so servisom a prevádzkou vozidla alebo len paušálnu náhradu?
  • Ako by ste sa rozhodli v tomto prípade?


Vopred ďakujem za vaše návrhy a rady
Usporiadat
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Ak s nim podnikas -a chces si uplatnovat vydavky, musis do 31.1. zaplatit dan z motorovych vozidiel. Ak nie je v majetku firmy mozes si uctovat prepocet spotreby PHM podla technickeho preukazu + 6,20 Sk za km.

Este dodatok - nemusis byt v tomto pripade vlastnikom vozidla, staci ze vozidlo pouzivas na podnikanie
0 0
Ianina Ianina

Ianina je offline (nepripojený) Ianina

Chudaska, nie je to tak, ze ked to auto nevlastnis, nemozes si uplatnovat cestovne nahrady 6,20 Sk za km?
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

to platilo, ale teraz ked zaplatis dan z motorovych vozidiel - v dan. priznani uvedies seba ako fyz. osobu, to znamena ze to auto pouzivas na podnikanie a v tom pripade si podla mojho nazoru mozes uplatnovat 6,20. Poradte aj druhi,ci mam pravdu!!!!!!!!!!!!!
0 0
tommail tommail

tommail je offline (nepripojený) tommail

Ano poradte, lebo mam v tom dilemu. Jedni hovoria tak, ostatní inak.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
prikladám link:
http://www.porada.sk/t3173-p5-sukrom...a-zivnost.html
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ak ste stále na pochybách prikladám další link:
http://www.porada.sk/t15740-p3-szo-a-skromn-auto.html
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ja by som to urobila takto:
- s otcom (alebo s iným rodinným príslušníkom, príp. aj inou fyzickou osobou) by som uzavrela na určité obdobie (väčšinou na celý rok) zmluvu o prenájme motorového vozidla
- podľa zákona platného od 1.1.2006 by som zaplatila daň z motorových vozidiel a uplatnila si ju v nákladoch, za rok 2005 bola cestná daň zaplatená za iného daňovníka nedaňový výdavok
- do nákladov by som si uplatnila len spotrebované PHL, sadzbu základnej náhrady 6,20 nie, nakoľko to nie je moje súkromné auto
- v prípade platcu DPH by som z bločkov za PHL aj uplatnila odpočet DPH (v zmluve by bolo uvedené že auto budem výhradne používať ja na podnikateľské účely)
- a do nákladov by som si uplatnila aj bločky na údržbu auta (v rozumnej výške)
Aspoň ja si to takto myslím a tak to aj účtujem. Som tu nová tak dopredu ďakujem za odpovede.
0 0
zuzanakalafusova zuzanakalafusova

zuzanakalafusova je offline (nepripojený) zuzanakalafusova

Myslím, že je to tu všetko zrozumiteľne vysvetlené, mňa by zaujímalo, že ak auto vlastnia manželia, SZČO je manžel, ktorý auto využíva na svoje podnikanie, ale v tech.preukaze je majiteľ napísaná manželka. Môže si uplatňovať náhradu 6,2 Sk/km ???
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

zuzanakalafusova
Myslím, že je to tu všetko zrozumiteľne vysvetlené, mňa by zaujímalo, že ak auto vlastnia manželia, SZČO je manžel, ktorý auto využíva na svoje podnikanie, ale v tech.preukaze je majiteľ napísaná manželka. Môže si uplatňovať náhradu 6,2 Sk/km ???
Ak majú manželia bezpodielové spoluvlastníctvo. Ešte prosím pre istotu potvrdiť aj niekým iným.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Ak maju manzelia BSM a jeden je zapisany v TP a druhy ho pouziva na podnikanie, moze si upaltnit pausal. Preslo kontrolou...
0 0
zuzanakalafusova zuzanakalafusova

zuzanakalafusova je offline (nepripojený) zuzanakalafusova

Ďakujem za odpovede, potešili a utvrdili v správnom presvedčení.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

chudaska
Ak s nim podnikas -a chces si uplatnovat vydavky, musis do 31.1. zaplatit dan z motorovych vozidiel. Ak nie je v majetku firmy mozes si uctovat prepocet spotreby PHM podla technickeho preukazu + 6,20 Sk za km.

Este dodatok - nemusis byt v tomto pripade vlastnikom vozidla, staci ze vozidlo pouzivas na podnikanie

6,20/km pri pracovných cestách automobilom, ktorého nie si vlastníkom nemôžeš v žiadnom prípade účtovať. Bolo to tu spomínané už viackrát!!!
0 0
tommail tommail

tommail je offline (nepripojený) tommail

Evanka,

a pokial si auto zaradim do majetku firmy (i keď nebudem jeho vlastnikom) mozem si uplatnovat pausal 6,20 ??

Ďakujem za odpoved
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

tommail
Evanka,

a pokial si auto zaradim do majetku firmy (i keď nebudem jeho vlastnikom) mozem si uplatnovat pausal 6,20 ??

Ďakujem za odpoved

Paušál si môžeš uplatňovať len pri vlastnom vozidle nezaradenom do majetku firmy.
0 0
Steffi Steffi

Steffi je offline (nepripojený) Steffi

abel

Paušál si môžeš uplatňovať len pri vlastnom vozidle nezaradenom do majetku firmy.

S týmto nesúhlasím účtovný poradca mi v takomto prípade poradil, že môžem si uplatniť aj z cudzieho vozidla, ale musím mať s osobou, ktorá je vlastníkom urobenú zmluvu.

0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
dogicka
Ja by som to urobila takto:
- s otcom (alebo s iným rodinným príslušníkom, príp. aj inou fyzickou osobou) by som uzavrela na určité obdobie (väčšinou na celý rok) zmluvu o prenájme motorového vozidla
- podľa zákona platného od 1.1.2006 by som zaplatila daň z motorových vozidiel a uplatnila si ju v nákladoch, za rok 2005 bola cestná daň zaplatená za iného daňovníka nedaňový výdavok
- do nákladov by som si uplatnila len spotrebované PHL, sadzbu základnej náhrady 6,20 nie, nakoľko to nie je moje súkromné auto
- v prípade platcu DPH by som z bločkov za PHL aj uplatnila odpočet DPH (v zmluve by bolo uvedené že auto budem výhradne používať ja na podnikateľské účely)
- a do nákladov by som si uplatnila aj bločky na údržbu auta (v rozumnej výške)
Aspoň ja si to takto myslím a tak to aj účtujem. Som tu nová tak dopredu ďakujem za odpovede.
Súhlasím so všetkým, len pri nákladoch"v rozumnej" výške by som
bola opatrná.Tieto výdavky by som premietla do ceny nájmu.
/Proti tomu by nemal maťvýhrady ani DÚ./
Prípadne by som tieto v zmluve pomenovala.
V žiadnom prípade nie:poistné zákonné ani havarijné. :p
/Od 1.1.2005 -povinnosť DzMV/
Naposledy upravil Melnick : 18.02.06 at 20:46 Dôvod: Úprava textu,nie obsahu.
0 0
zaclony zaclony

zaclony je offline (nepripojený) zaclony

Už 2 dni surfujem a zisťujem ako to s autom je. Napíšem teda, čo som sa dozvedela,Tiež je v techničáku napísaný manžel a ja som SZČO,
Daň platí ten, kto auto využíva na podn.účely/to je od 1.1.2006 nové/.Ak je to auto manželové, to nevadí,lebo ide o bezpod.vlast. Do nákladou ide aj zaplatená daň, ktorú musíš zaplatiť do 15 dní od dátumu, od kedy si chceš uplatňovať náklady a to adekvátnou časťou dní v roku.
Do nákl.si dáš tzv.cesťáky.Niekto si odkladá bločky za mesiac,aby si stanovil priem.cenu paliva, iný nájde na www.slovnaft priemernú cenu daného paliva /oboje je možné.V cesťákoch netreba udávať stav tachometra, iba najazdené km.A to sa dá všetko raz do mesiaca do nákladov.Bločky od benzínu netreba dokladať.
V prípade,že auto je požičané od cudzej osoby, musí byť podpísaná zmluva o výpožičke paragr.659 až 662 Obč.zák.Vtedy si do nákl.možno zahrnúť nájomné,spotr.poh.hmôt,opravy a údržbu, ak je to v zmluve dohodnuté,dialn.známky,park. aj daň z mot.voz. To všetko platí pre auto nezahrnuté v obch.majtku.Posledný odsek som citovala z knihy A-Z Daňové výdavky od Ing.Dobšovič
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Paušál si môžeš uplatňovať len pri vlastnom vozidle nezaradenom do majetku firmy.
Steffi
S týmto nesúhlasím účtovný poradca mi v takomto prípade poradil, že môžem si uplatniť aj z cudzieho vozidla, ale musím mať s osobou, ktorá je vlastníkom urobenú zmluvu.

Tak to ti zle poradil, lebo by ti to pri DK neuznali. Na 6,20 máš nárok iba pri vlastnom automobile nezaradenom do majetku firmy.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Steffi
S týmto nesúhlasím účtovný poradca mi v takomto prípade poradil, že môžem si uplatniť aj z cudzieho vozidla, ale musím mať s osobou, ktorá je vlastníkom urobenú zmluvu.

Stefi ,každý spôsob účtovania má svoje vymedzené pravidlá
Súkr. MV nezaradené v majetku - paušál´áno
MV prenajaté,alebo vypožičané - paušál nie
Evanka a abelTi to vysvetlili v pred.príspevku dobre.
Naposledy upravil Melnick : 19.02.06 at 08:38
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Chcem sa popýtať, aký spôsob používate, keď tankovanie /nákup phm/ na auto vložené do podnikania je cez bankovú kartu k firemnému účtu. Na výpise z podnikateľského účtu je tankované napr. 20.1.2006, výpis mám a bloky za Phm dostanem na účtovanie niekedy okolo 25.2.05 /len pretože je termín DPH/. Ja som všetky tankovania cez účet dávala na náklady neovplyvn. základ dane a predložené paragóny /je ich viac ako tankované cez účet, a niektoré tankovania cez účet nie sú predložené/ som účtovala ako výdavok z pokladne. Z hľadiska daňového základu a uplatnenia dane DPH to bude asi dobre, len mi to nejako "nesedí" logicky, ako to robíte Vy???
Ďakujem za názory.
0 0
Načítať ďalšie