Zavrieť

Porady

SZČO a súkromné auto

Prosím Vás poraďáci, keď má SZČO súkromné auto a používa ho na podnikateľské účely, má zaplatenú cestnú daň, miesto podnikania v ŽL má trvalé bydlisko a mázmluvu s autoškolou, kde pravidelne dochádza vykonávať služby - môže si tieto cesty z miesta podnikania do autoškoly dať do nákladov, tých 6,20 Sk a PH mi je jasné, ale nie mi je jasné úplne cestná daň.Môže alebo nemôže ísť do VOZD??? Z par. 19 ods. 2 písm. e) vyplýva, že ak je to pravidelne vykonávaná činnosť tak tie cesty asi nie - aj keď sú to náklady vynaložené na dosiahnutie svojich príjmov??? Veď keby mal také 3 autoškoly tak tých nákladov by bolo dosť. No nie? A nemohli by ísť do nákladov???Prosím Vás, kto má skúsenosti - poraďte mi prosím
Usporiadat
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Vie mi niekto poradiť ako je to s cestovnými náhradami v roku 2009?
0 0
Michelle22 Michelle22

Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

Uplatňujú sa v roku 2009 cestovné náhrady alebo nie.Vraj sa budú do výdavkov dávať iba bločky od PHM.80% z bločkov,v prípade keď si dotyčný nechce robiť cesťák..... je to tak???
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

posúvam
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Michelle22 Pozri príspevok
Uplatňujú sa v roku 2009 cestovné náhrady alebo nie.Vraj sa budú do výdavkov dávať iba bločky od PHM.80% z bločkov,v prípade keď si dotyčný nechce robiť cesťák..... je to tak???
Cestovné náhrady a 80% z ceny PHL sú dve rozdielne veci ktoré spolu nesúvisia.
Ano cestovné náhrady sa uplatňujú aj v r. 2009
Je na rozhodnutí firmy, či si bude uplatňovať 100% ceny z nákupu PHL, alebo len 80%.
Povinnosť písať cesťák nie je, prejazdené PHL musí dokladovať v KJ.
0 0
Sabolka Sabolka

Sabolka je offline (nepripojený) Sabolka

Aojte,
na školenní povedali, že pri 80% PHM nemusíte viesť knihu jázd. Stačí stav km na začiatku a na konci roka. Ale pri určitých pochybnostiach si môže daňový úrad vyžiadať pri kontrle tieto doklady. Toto platí len pri neplatcovi DPH pri platcovi DPH musí byť kniha jázd - preukazateľné výdavky.
0 0
Danullinka Danullinka

Danullinka je offline (nepripojený) Danullinka

Dobrý deň poradáci,
vie mi niekto poradiť? SZČO v januári 2009 zaplatila cestnú daň. Vozildo nie je evidované v majetku firmy. Je spísaná dohoda, že SZČO sám sebe požičiava autobomil na podnikanie. Nevedie knihu jázd. Má odložené bločky o nákupe PHM. Vedie jednoduché účtovnítvo. DPH sa uplatní na odpočet v plnej výške. Tam nevidím problém. Ako ale zaúčtujem PHM? Dám 80% do peňažného denníka - stĺpec 26 (réžia) a 20% do peňažného denníka - stĺpec 33 (náklady neovplyvňujúce základ dane)? Akú evidenciu potrebuje doložiť? Nie som si istá, či vôbec má niekde poznačený stav tachometra.
Ďakujem.
0 0
matka7 matka7

matka7 je offline (nepripojený) matka7

Danullinka Pozri príspevok
Dobrý deň poradáci,
vie mi niekto poradiť? SZČO v januári 2009 zaplatila cestnú daň. Vozildo nie je evidované v majetku firmy. Je spísaná dohoda, že SZČO sám sebe požičiava autobomil na podnikanie. Nevedie knihu jázd. Má odložené bločky o nákupe PHM. Vedie jednoduché účtovnítvo. DPH sa uplatní na odpočet v plnej výške. Tam nevidím problém. Ako ale zaúčtujem PHM? Dám 80% do peňažného denníka - stĺpec 26 (réžia) a 20% do peňažného denníka - stĺpec 33 (náklady neovplyvňujúce základ dane)? Akú evidenciu potrebuje doložiť? Nie som si istá, či vôbec má niekde poznačený stav tachometra.
Ďakujem.
ak auto nemá evidované v majetku, nemoze su uplatnit vydavky na PHM 80%.

ja to robim nasledovne:
- vlastne vozidlo zivnostnik pouziva na sluzobne ucely (nemam ziadnu dohodu o zapozicani)
- odkladam blocky od PHM
- vypisujem cestak - kde si uplatnim amortizaciu + hodnotu za prejazdenu PHM + parkovanie/a ostatne veci spojene s cestakom
- dph z phm za sukomne auto neuplatnujem
0 0
Danullinka Danullinka

Danullinka je offline (nepripojený) Danullinka

matka7 Pozri príspevok
ak auto nemá evidované v majetku, nemoze su uplatnit vydavky na PHM 80%.

ja to robim nasledovne:
- vlastne vozidlo zivnostnik pouziva na sluzobne ucely (nemam ziadnu dohodu o zapozicani)
- odkladam blocky od PHM
- vypisujem cestak - kde si uplatnim amortizaciu + hodnotu za prejazdenu PHM + parkovanie/a ostatne veci spojene s cestakom
- dph z phm za sukomne auto neuplatnujem
Prečo musí mať auto v majetku. keď ho nekúpil za firemné peniaze? Ak ho musí mať (kde je to v zákone?) v akej hodnote ho vloží do majetku? Prečo nemôže z bločkov uplatniť DPH a 80%, ale počítať amortizáciu (tieto náklady sú vyššie)? V akom prípade to teda zákon umožňuje?
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Danullinka Pozri príspevok
Prečo musí mať auto v majetku. keď ho nekúpil za firemné peniaze? Ak ho musí mať (kde je to v zákone?) v akej hodnote ho vloží do majetku? Prečo nemôže z bločkov uplatniť DPH a 80%, ale počítať amortizáciu (tieto náklady sú vyššie)? V akom prípade to teda zákon umožňuje?
Auto "nemusí" mať v majetku. (to sa rozhoduje keď ho kupuje, či ho kúpi na "firmu" alebo na "osobu")
Pri SZČO je jedno, či to kúpi za firemné peniaze alebo nie, ide oto, či si ho chce dať do majetku firmy - uplatňovať si PHM bločky, do výdajov a do DPH (ak nechce viesť knihu jázd môže si uplatniť 80%), Poistky, Opravy, Odpisy a všetko, čo s autom súvisí.
Alebo ho používa ako súkromné na podnikanie, vtedy zaplatí Daň z motorových vozidiel a robí si Cesťáky, kde si odkladá bločky pre informáciu aby preukázal kolko v danom čase stáli PHM a použije pri výpočte Cesťákov a plus má nárok na amortizáciu (0,183 za km) - to sú všetky výdaje, ktoré si môže uplatniť, ak auto nemá v majetku. (DzMV + Cesťáky).
Je na zvážení podnikateľa, ktorá možnosť mu bude vychádzať viac do nákladov.
0 0
DeniskaP DeniskaP

DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

Dobrý večer,
prečítala som si príspevky, ale ešte stále v tom nemám jasno. Vedeli by ste mi poradiť prosím?
Som SZČO, mám súkromné auto, ktoré používam na podnikanie.
Auto nie je zaregistrované na DÚ, nemám zaplatenú daň z MV, ani cestnú daň, nevediem žiadnu knihu jázd, nemám žiadnu dohodu, proste nič.
Jediné, čo som zbierala sú bloky PHM.
Mám nárok si uplatniť nejaké výdavky v DP?
Ďakujem pekne
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

DeniskaP Pozri príspevok
Dobrý večer,
prečítala som si príspevky, ale ešte stále v tom nemám jasno. Vedeli by ste mi poradiť prosím?
Som SZČO, mám súkromné auto, ktoré používam na podnikanie.
Auto nie je zaregistrované na DÚ, nemám zaplatenú daň z MV, ani cestnú daň, nevediem žiadnu knihu jázd, nemám žiadnu dohodu, proste nič.
Jediné, čo som zbierala sú bloky PHM.
Mám nárok si uplatniť nejaké výdavky v DP?
Ďakujem pekne
Neviem, či si čítala pozorne, pretože je tu o tom písané veľmi veľa. Aj tak skúsim odpovedať.

Ak využívaš auto na podnikanie si povinná
1. Oznámiť túto skutočnosť do 30 dní od začiatku používania správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla.

Ak si túto skutočnosť neoznámila, je potrebné urobiť neodkladne. Sankcie ťa pravdepodobne neminú. Výdavky si uplatniť môžeš už od začiatku používania A na podnikanie.

2. Do konca januára nasledujúceho roku je vždy potrebné podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel správcovi dane a DMV uhradiť.

Toto je možné urobiť aj oneskorene so sankciami.

3. Každú pracovnú cestu je potrebné evidovať, kde budú všetky údaje týkajúce sa PC. Čas a miesto nástupu a ukončenia PC, účel PC, výdavky za ubytovanie, výdavky a pod....

4. V súvislosti s PC kedy použiješ vlastné súkromné vozidlo na podnikateľské účely, máš nárok na náhradu za PHM podľa počtu prejazdených km ako aj na paušálnu náhradu vo výške 0,183 €/km jazdy.

5. Pri zahraničnej PC je možné uplatniť okrem stravného v cudzej mene aj vreckové, najviac do 40% stravného.

6. Ak využívaš A aj na súkromné účely, je potrebné tieto cesty oddeliť od ciest, ktoré súvisia s podnikaním.
0 0
DeniskaP DeniskaP

DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

Veľmi pekne Ti ďakujem Evanka,
nebola som si istá, lebo mi účtovníčka tvrdila, že výdavky na PHM si môžem uplatniť aj bez toho, aby som mala auto zaregistrované na DU a zaplatenú daň. Ale teraz už vidím, že kým to tak neurobím, na auto si nemôžem uplatniť žiadne výdavky.
A neexistuje žiadna iná možnosť na zvýšenie výdavkov na základe bločkov na PHM. Napr. cestovné?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

DeniskaP Pozri príspevok
Veľmi pekne Ti ďakujem Evanka,
nebola som si istá, lebo mi účtovníčka tvrdila, že výdavky na PHM si môžem uplatniť aj bez toho, aby som mala auto zaregistrované na DU a zaplatenú daň. Ale teraz už vidím, že kým to tak neurobím, na auto si nemôžem uplatniť žiadne výdavky.
A neexistuje žiadna iná možnosť na zvýšenie výdavkov na základe bločkov na PHM. Napr. cestovné?
Asi si nečítala pozorne .
Výdavky si uplatniť môžeš už od začiatku využívania auta na podnikateľské účely, ale to neznamená, že nemáš aj povinnosť dodatočne opomenuté napraviť, najlepšie neodkladne, (aj keď so sankciami).
(Viď bod 1)
0 0
DeniskaP DeniskaP

DeniskaP je offline (nepripojený) DeniskaP

Ano, pochopila som
Lenže tých výdavkov na PHM nemám až tak veľa, aby sa mi oplatilo zaplatit dan aj sankcie. Možno tento rok.
Ale ďakujem pekne za dobrú radu
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

DeniskaP Pozri príspevok
Ano, pochopila som
Lenže tých výdavkov na PHM nemám až tak veľa, aby sa mi oplatilo zaplatit dan aj sankcie. Možno tento rok.
Ale ďakujem pekne za dobrú radu
Podľa tvojho príspevku 53 to tak nevyzeralo. Ale to už neriešme.

Či sa ti to oplatí, to si musíš prepočítať.

Na druhej strane: podľa zákona si povinná v každom prípade platiť daň z motorových vozidiel, aj keď nebudeš o výdavkoch účtovať, resp ak budeš uplatňovať paušálne výdavky, ak auto využívaš na podnikanie.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Prečo si neuplatňujete DPH, mne na DU povedali, že mám nárok.
Naposledy upravil marta bodonova : 24.02.10 at 13:29
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Prečo si DPH neuplatňujete? Mne na DU povedali, že mám nárok.
K príspevku 48 som sa opýtala.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

ak si robím cesťák: napr. tankovala som 5x za mesiac - pri výpočte musím každú cestu napasovávať na jednotlivý bloček? ale urobím prepočet napr. 0,25 a túto sumu vynásobim počtom km za celý mesiac. Samozrejme ostatné bločky doložím. Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

SZČO pri využívaní vlastného MV na podnikanie, podnikajúca prieskumom trhu, môže si uplatniť bez žiadnych bločkov a strávnych lístkov strávne pri tuzemskej pracovnej ceste vo výške 3,6 € denne?
Naposledy upravil katjab : 27.02.10 at 20:27
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak jeho pracovná cesta trvala 5 - 12 hodín, tak od 1.1. do 31.3. to bola suma 3,30 €, od 1.4. suma 3,60 €.
Ak cesta trvala dlhšie, tak má nárok na vyššie stravné.
Na stravný lístok počas pracovnej cesty nemá nárok.
Bločky z reštaurácie nepotrebuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať