Zavrieť

Porady

SZČO a súkromné auto

Prosím Vás poraďáci, keď má SZČO súkromné auto a používa ho na podnikateľské účely, má zaplatenú cestnú daň, miesto podnikania v ŽL má trvalé bydlisko a mázmluvu s autoškolou, kde pravidelne dochádza vykonávať služby - môže si tieto cesty z miesta podnikania do autoškoly dať do nákladov, tých 6,20 Sk a PH mi je jasné, ale nie mi je jasné úplne cestná daň.Môže alebo nemôže ísť do VOZD??? Z par. 19 ods. 2 písm. e) vyplýva, že ak je to pravidelne vykonávaná činnosť tak tie cesty asi nie - aj keď sú to náklady vynaložené na dosiahnutie svojich príjmov??? Veď keby mal také 3 autoškoly tak tých nákladov by bolo dosť. No nie? A nemohli by ísť do nákladov???Prosím Vás, kto má skúsenosti - poraďte mi prosím
Usporiadat
alexxandra alexxandra

alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

podla mna si to moze dat do nakladov.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

A čo ten par. 19 ods. 2 písmeno e) a l) - aké je to iné miesto, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva???
Prosím, prosím o odpoveď. Dúfam, že sa mu oplatilo zaplatiť tú cestnú daň ...
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Prosím, prosím ... ozvite sa ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Erika-ežka
Prosím Vás poraďáci, keď má SZČO súkromné auto a používa ho na podnikateľské účely, má zaplatenú cestnú daň, miesto podnikania v ŽL má trvalé bydlisko a mázmluvu s autoškolou, kde pravidelne dochádza vykonávať služby - môže si tieto cesty z miesta podnikania do autoškoly dať do nákladov, tých 6,20 Sk a PH mi je jasné, ale nie mi je jasné úplne cestná daň.Môže alebo nemôže ísť do VOZD??? Z par. 19 ods. 2 písm. e) vyplýva, že ak je to pravidelne vykonávaná činnosť tak tie cesty asi nie - aj keď sú to náklady vynaložené na dosiahnutie svojich príjmov??? Veď keby mal také 3 autoškoly tak tých nákladov by bolo dosť. No nie? A nemohli by ísť do nákladov???Prosím Vás, kto má skúsenosti - poraďte mi prosím
Daň z MV musí mať zaplatenú, ak auto používa na podnikanie. .
§ 19odst. 2 písm e, sa nevzťahuje na ten tvoj problém, tam ide o stravné, ktoré by bolo nákladom.
Naposledy upravil Tweety : 07.12.05 at 11:36
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Pozerala som ten § 19, a tiež si myslím, že tie cesty tam môže mať. veď sa musí dáko dostať do tej autoškoly. Myslím, že to "miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva" je tam kvôli tomu aby podnikatelia nezneužívali náhrady na stravné a tie ostatné výdavky. To akože ja mám v ŽL miesto podnikania doma, obchod (kanceláriu ) mám v meste ( hoci aj v inom ) tak si tam môžem dať aj stravné. Ja si myslím že v tomto prípade nie. Ale musím uznať, že to nie je jednoznačné s tými cestami. To je len moja verzia. Ozaj a to auto používa aj v autoškole?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Cestná daň a náhrada za spotrebované pohonné látky je VOZD.

Podľa mňa, vzhľadom na uvedené, nemá nárok na 6,20 Sk/km - musí sa riadiť zákonom o cestovných náhradach, ktoré sú stanovené ako pre zamestnancov.
Podľa môjho názoru toto nie je pracovná cesta.

Opravujem:
cestná daň = daň z motorých vozidiel

Ale myslím, že každý vie o akú daň ide
Naposledy upravil Muška : 08.12.05 at 16:32
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte by ma zaujímalo ako na doplnenie , na základe čoho vykonáva služby pre autoškolu . Je to jeho podnikanie ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[quote=Muška]Cestná daň a náhrada za spotrebované pohonné látky je VOZD.

Cestná daň, takýto termín už nepoznáme. Na základe zákona o miestnych daniach to je daň z MV.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Prečo by nemal nárok na 6,20 Sk - keď auto používa na podnikanie, má zaplatená daň z MV?
V tom par. nie je jednoznačne povedané, že sa jedná o stravné.
Volala som na DÚ - ale jednoznačne mi povedali, že mi nevedia odpovedať, lebo to nik na DÚ nevie (pozn. teraz nevedia - pri kontrole už budú vedieť), mám si dať požiadavku na Daň. riaditeľstvo - aby som mala písomnú odpoveď.

A ešte pre "Zitu 5" má to v činnosti podnikania, ale nepoužíva toto auto v rámci autoškoly, len sa na ňom dopravuje do autoškoly. Nie je to jeho autoškola, len vykonáva služby pre autoškolu.
Ďakujem za názory. Ešte raz dík.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
A ešte pre "Zitu 5" má to v činnosti podnikania, ale nepoužíva toto auto v rámci autoškoly, len sa na ňom dopravuje do autoškoly. Nie je to jeho autoškola, len vykonáva služby pre autoškolu.
Ďakujem za názory. Ešte raz dík.[/quote]

1/ Čo robí v autoškole ?
2/ Na základe akej zmluvy ?


Len moja pripomienka , ak je inštruktorom autoškoly , tak podľa nového zákona to musí byť zamestnanecký vzťah a na ŽL sa už táto činnosť nevykonáva . Jedine , že by mal svoju vlastnú autoškolu , v ktorej by bol majiteľom .
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Vykonáva v autoškole služby ako inštruktor - to je asi - pekne povedané veľký ................."chyba"
Prosím Vás, v ktorom par. je písané, že to nesmie byť na ŽO ???
Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vieš zákon o autoškolách si musíš nájsť , ale bolo toho pred nedávnom dosť popísané aj hovorené v novinách a v TV . Dokonca autoškoly myslím chceli štrajkovať . Treba hľadať v tom Ti moc nepomôžem .

Jednoznančne to by mal mať zamestnanecký vzťah .
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Ďakujem krásne, zákon už mám, už v ňom snorím.
Ten podnikateľ bude ale rád .... lebo už tak celý rok podniká.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Erika-ežka
Ďakujem krásne, zákon už mám, už v ňom snorím.
Ten podnikateľ bude ale rád .... lebo už tak celý rok podniká.

Erika len hľadaj , a tie cesty firemným autom do autoškoly ani nemôžeš účtovať .

Chcem len podotknúť , že to nie je novinka mesiaca december 2005 , to sa už konalo v lete . V autoškolách inštruktorom museli oznámiť , aby zrušili na túto činnosť ŽL a niektorých zamestnali z ost. sa rozlúčili . Práve pre to sa autoškoly začali búriť , lebo tento zákon im vlastne zvýšil náklady na zamestnancov . V tej dobe sa rozhodovalo aj o tom , že musí mať každá autoškola svoj trenažér a iné veci . Takže v tej dobe sa dialo veľa zmien okolo autoškol .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Teraz ma len tak napadlo , možno on to vie a má to v poriadku , len Teba o tom neinformoval . Prichádza to do úvahy Erika , alebo nie ?
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

On zostal z toho prekvapený. Len teraz prišiel za mňou, že potrebuje spracovať účtovníctvo za celý rok, dokonca, že nepodpísal ani z tou autoškolou zmluvu - neboli dobré podmienky. Tak len fakturuje a autoškola mu platí. Keď som mu zavolala, že asi bude problém, zostal veľmi prekvapený. Lebo funguje tak asi od marca.
A stým autom - keď je súkromné auto a je zaplatená daň z MV môže si účtovať z miesta "podnikania" (uvedeného na ŽL) do miesta vykonávania činnosti PH a 6,20 ? Dala som otázku na Daň. riaditeľstvo - tak som zvedavá čo mi odpovedia, lebo som zase zistila, že ten par. 19 ods. 2 písm. e) sa týka skôr stravného ako nákladov na zákl. sadzbu a PH. Na DÚ nemali o tom ani páru. Ešte raz ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Myslím , že tam nesie väčšiu zodpovednosť autoškola ako samotný SZČO .
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Ja by som to do nákladov dala. Má zaplatenú daň z motorových vozidiel a výdavky na phm a opotrebenie auta sú vynaložené na dosiahnutie príjmu a dôkaz o tom sú faktúry pre autoškolu. Horšie bude ak platí, že nemôže robiť činnosť pre autoškoly na základe ŽL.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Dám vedieť čo mi odpovie Daň. riaditeľstvo. Len dúfam, že sa dočkám. Tam to tiež trvá.Ďakujem za príspevky.
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Dobrý večer,
ja mám tiež klienta, ktorý je inštruktorom autoškoly na ŽL.
Len pred dvoma týždani mi dal doklady a teraz tu čítam, že to nemože
robiť. Živnosť má od 4/2005. Čítam ten zákon o autoškolách č. 93/2005
z 9.2.2005, platnosť od júla 2005, ale buď nevidím alebo neviem nájsť, kde to je napísané. Našla som tam iba § 3 ods.5.
Tak teraz neviem ako to je. može alebo nemože. Poraďte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať