Zavrieť

Porady

prevod práv a skladu na inú firmu

Ahoj Poraďáci !
Z firmy x sa presúvajú niektoré výkony na firmu y. V oboch firmách som majiteľom aj konateľom. Nový dodávateľ má záujem spolupracovať s firmou y za predpokladu, že niektorých "spoluhráčov" firmy x vylúčime z hry.
V tej súvislosti chcem za symbolické ceny odpredať tovar z firmy x na firmu y.

Je v tom niečo nezákonné?

Je síce pravda, že v takomto prípade niekto bude hovoriť o nadmernom odpočte DPH, ale ako náhle sa tovar z firmy Y predá, DPH sa opäť odvedie štátu, čiže štát nebude ukrátený o daň.
V bývalom období neplatiči a iný konkurenčný boj takmer úplne zablokovali činnosť firmy x a zdravú životaschopnú líniu mám šancu oživiť iba s firmou y, ktorá sa už zaviazala, že preberie na seba splátkový kalendár/nedoplatky na daniach a ostatných odvodoch za firmu x, ktoré vznikali v čase, keď firmy neplatili za tovar.
Je potrebné takúto vec ošetriť zmluvou?
Vyplývajú z toho nejaké neštandardné účtovné metódy?
Pohľadávky firmy x môžem tiež presunúť a fakturovať firme y?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môžeš to predať ako časť podniku - aj medzi platiteľmi DPH to potom je bez DPH.

    adino1 je offline (nepripojený) adino1

    adino1
    Ďakujem... vyzerá to na užitočnú radu, ale sa mi to zdá byť zložité v účtovníctve a tiež je k tomu potrebné zasadnutie VZ a nečinného spoločníka firmy x k tomu nedostanem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    problém je, že ide o prepojené firmy a spomínaš symbolické ceny,
    pri predaji časti podniku by napr. záväzky mohli vykryť časť hodnoty majetku.
    pohľadávky sa tiež dajú postúpiť, ale zo zadania nevyplýva potreba tohto kroku, ked ide o presun činnosti - alebo skôr o presun zisku?

    adino1 je offline (nepripojený) adino1

    adino1
    symbolické ceny preto, lebo tým, že firma y dostala exclusivitu výrobcu, pre firmu x sa stane tovar nepredajným a vznikali by ležiaky.

    čiže nedá sa povedať, že ide o presun zisku, ak splátkový kalendár DU znamená straty predch. období a ktoré idem hradiť z obratu firmy y

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zisk a cash sú dve rozdielne veci, takže zisk bude v Y a strata z nevýhodného predaja v X - toto nazývam presunom zisku.
    Lepšie riešenie by bolo, keby sa tovar predal za reálne ceny z X do Y, a Y by zaplatila firme X, pričom ako konateľ máš možnosť tie peniaze v X použiť na splácanie záväzkov voči DU, SOP, ZP.
    Ako zaúčtuješ splátky v Y? nedaňový náklad? nedobytnú pohľadávku voči X? zasa mi to smeruje k predaju časti podniku.

    adino1 je offline (nepripojený) adino1

    adino1
    ďakujeeeeeem

    splátky zaúčtujem zápočtami..
    symbolická cena = výpredaj za nákupné ceny zneje lepšie?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie že znie, ale za nákupné ceny je dobré riešenie, ja som brala, že za euro....
    Ak firma Y má záväzky aj voči X, tak samozrejme, že zápočty sú možné.

    ENEN je offline (nepripojený) ENEN

    ENEN
    Neviete mi prosím poradiť mam dohodu o prevode prav a zavazkov, v ktorej SZČO JU prevádza na inu SZČO prevádzku.Súčasťou zmluvy sú prílohy inventur zásob,krátkodobého majetku,je tam uvedené materialne vybavenie predajne teda dlhodobý majetok a celková suma.Tiež fa je vystavená na sumu odstupne a suma za tovar a vybavenie predajne.Prevod nastava k 27.03.2012 neviem si stým rady ako mam povyradovať majetok v účtovníctve keď ceny mam uvedené len na prílohe zasob a počítačovej techniky,pri dlhodobom majetku je len zoznam.Ako sa postupuje pri prevode prav. Ďakujem

    prevod práv a skladu na inú firmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.