Zavrieť

Porady

Miesto dodania v EÚ, fa od EÚ a DPH

Milí poraďáci, mám taký problémik s ktorým si neviem rady.
Dostali sme zákazku v EÚ - ČR, my sme ako zhotovitelia, stavba bude v ČR, ale fakturovať budeme firme so sídlom na Slovensku.
Dostala sa mi do ruky fa od českých subdodávateľov, ktorí pre nás robili nejakú projektvú a inžiniersku činnosť na túto stavbu a na faktúre bola vyčíslená suma DPH. Mám z toho zmätok, lebo ohľadne fa z EÚ som zatiaľ účtovala len samozdanenie. A teda neviem, či je to správne na tej faktúre, a teda či mám DPH žiadať od DÚ, či nám vzniká povinnosť registrovať sa na DÚ pre elektronické zasielanie súhrného výkazu. Aké bude účtovanie tejto faktúry a ako mám postupovať pri fakturovaní Slovenskému odberateľovi. Či je potrebné uvádzať na faktúrach aj nejaké § a pod.
Ak niekto viete, prosím poraďte, s účtovaním v rámci EÚ mám veľké nedostatky.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Faktúra od českých dodávateľov je v poriadku, nakoľko sa jedná o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť a miesto dodania je miesto kde je nehnuteľnost nachádza. Podľa môjho názoru ak vykonávate služby na nehnuteľnosti v Čechách, keďže budete fakturovať slovenskej firme, vzniká Vám povinnosť registrácie DPH v Čechách, nakoľko nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť a miesto dodania je v ČR . Odporučila by som Vám informovať sa ohľadne povinnosti registrácie na "Finančným úradu Praha 1". Sú tam milé pracovníčky a nikdy nemajú problém pomôcť pri riešení problému.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Čo sa týka súhrnného výkazu, ten sa nepodáva, nakoľko ide o službu v zmysle 16/1, a nie 15/1

    denisie je offline (nepripojený) denisie

    denisie
    Ďakujem za Vaše reakcie.
    OPýtam sa ešte aké sú povinnosti spojené s registráciou v ČR, treba tam ísť osobne, a podávať DP k DPH aj do ČR? Poprosím Vás o viac info ohľadne našich povinností.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    denisie Pozri príspevok
    Ďakujem za Vaše reakcie.
    OPýtam sa ešte aké sú povinnosti spojené s registráciou v ČR, treba tam ísť osobne, a podávať DP k DPH aj do ČR? Poprosím Vás o viac info ohľadne našich povinností.
    Kája. Pozri príspevok
    Faktúra od českých dodávateľov je v poriadku, nakoľko sa jedná o služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť a miesto dodania je miesto kde je nehnuteľnost nachádza. Podľa môjho názoru ak vykonávate služby na nehnuteľnosti v Čechách, keďže budete fakturovať slovenskej firme, vzniká Vám povinnosť registrácie DPH v Čechách, nakoľko nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť a miesto dodania je v ČR . Odporučila by som Vám informovať sa ohľadne povinnosti registrácie na "Finančným úradu Praha 1". Sú tam milé pracovníčky a nikdy nemajú problém pomôcť pri riešení problému.
    Riešenie je v citácii.

    denisie je offline (nepripojený) denisie

    denisie
    Milí poraďáci, v nadväznosti na moje predošlé príspevky, viete mi ešte poradiť akú faktúru mám vystaviť slovenskému odberateľovi (objednávateľovi diela) s ktorým máme teda uzatvorenú zmluvu na zhotovenie diela v ČR. DÚ SR mi odpovedal na môj dopyt, a napísal že mám vystaviť fa bez DPH. Ale nejako mi to nejde do hlavy a hlavne jedná sa o veľkú sumu, tak nechcem urobiť chybu. Neviem ako mám vystaviť tú faktúru, či tam mám uviesť aj nejaký paragraf a teda ako bude vyzerať porom daňové priznanie? Je to akoby samozdanenie, kebyže ju vystavím bez DPH? Ale slovenskému odberateľovi? Poprosím Vás o radu, neviem si s tým rady a som z toho nešťastná ...

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Miesto prác je v ČR, daňová povinnosť vzniká v ČR, keďže nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť, podľa môjho názoru fakturujete s českou daňou.

    denisie je offline (nepripojený) denisie

    denisie
    Kája. Pozri príspevok
    Miesto prác je v ČR, daňová povinnosť vzniká v ČR, keďže nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť, podľa môjho názoru fakturujete s českou daňou.
    Ďakujem za reakciu, ale čo to prosím v praxi znamená, že fakturujem s českou daňou? Ako má vyzerať tá faktúra a mám tam uvieť aj nejaký paragraf zákona o DPH, máme sa registrovať na DÚ v ČR a môže byť registrácia aj elektronickou formou, resp. zaslaním registr.poštou?

    Miesto dodania v EÚ, fa od EÚ a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.