Zavrieť

Porady

Prenájom na živnosť

Dobrý deň,
prosím o radu. Keby som kúpila byt ako fyzická osoba na hypotekárny úver, potom si zriadila živnosť na prenájom nehnuteľností, môžem si uplatniť úroky z úveru do nákladov. Prípadne este náklady spojené s rekonštrukciou tohto bytu. Moja otázka znie: Ak by som prenajímala na živnosť, musí byť tento byt vedený v katastre ako obchodný majetok? Ked by som prenajímala este dalsí byt avsak nie na živnosť, je to možne takto prenajímať, jeden na živnosť a druhý nie?
Ďakujem za odpoved skorú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    ak prenajímaš na živnosť, kataster s tým nemá nič spoločné - vlastníkom si ako FO; ak prenajímaš na živnosť a chceš si uplatňovať skutočné výdavky, uvedený byt zaradíš do obchodného majetku a účtuješ o ňom, potom ti idú aj úroky z úveru, ktorým splácaš tento byt, ktorý je zaradený v obchodnom majetku, do daňových výdavkov;

    môžeš jeden byt prenajímať na živnosť a druhý podľa § 6 ods. 3 t.j. nie na živnosť; navyše ani ten prvý byt, ktorý obstarávaš cez úver nemusíš prenajímať cez živnosť; aj pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 môžeš použiť skutočné výdavky resp. môžeš o prenájme aj účtovať

    alenka57 je offline (nepripojený) alenka57

    alenka57
    Ďakujem,
    a ako ho mam zaradit do obchodneho majetku? Chcem uctovat v JU, potom si mozem uplatnit aj odpisy. Ked ma hodnota bytu 25000 Euro, rocne je to 1/20 z tejto hodnoty? Uver mam na 10 rokov, teda urok mozem dat do vydavkov a keby som sa rozhodla predat ten byt potom, mozem ho predat az po 5 rokoch od vyradenia z obchodneho majetku? A mozem ho vyradit z obch. majetku aj napr. uz po 5 rokoch? V tych dalsich 5 rokoch si potom zrejme nemozem uplatnovat odpisy ani uroky z uveru do vydavkov?

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    alenka57 Pozri príspevok
    Ďakujem,
    a ako ho mam zaradit do obchodneho majetku? Chcem uctovat v JU, potom si mozem uplatnit aj odpisy.
    § 6 ods. 1 postupov JÚ: V knihách dlhodobého majetku sa účtuje dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním.
    alenka57 Pozri príspevok
    Ďakujem,
    Ked ma hodnota bytu 25000 Euro, rocne je to 1/20 z tejto hodnoty?
    je to 1/20 pri rovnomernom odpisovaní, ale môžeš odpisovať aj zrýchlene
    alenka57 Pozri príspevok
    Ďakujem,
    Uver mam na 10 rokov, teda urok mozem dat do vydavkov
    § 27 písm. g) postupov JÚ: Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
    alenka57 Pozri príspevok
    Ďakujem,
    a keby som sa rozhodla predat ten byt potom, mozem ho predat az po 5 rokoch od vyradenia z obchodneho majetku?
    byt môžeš predať hocikedy, ide o to, kedy budeš spĺňať podmienky oslobodenia od dane z príjmu
    alenka57 Pozri príspevok
    A mozem ho vyradit z obch. majetku aj napr. uz po 5 rokoch?
    Môžeš ho vyradiť hocikedy.
    alenka57 Pozri príspevok
    V tych dalsich 5 rokoch si potom zrejme nemozem uplatnovat odpisy ani uroky z uveru do vydavkov?
    Ak chceš splniť podmienku oslobodenia od dane z príjmu pri prevode práva k nehnuteľnosti musí uplynúť 5 rokov od vyradenia bytu z obchodného majetku, t.j. po vyradení bytu z obchodného majetku nebudeš už o uvedenom byte účtovať a teda ani uplatňovať odpisy apod.

    alenka57 je offline (nepripojený) alenka57

    alenka57
    Dakujem pekne. A este jedna otazka:Založím si voľnú živnosť na prenájom nehnuteľností spojený s inými než základnými službami. Tie iné než základné služby sú napr. prezliekanie paplona, upratovanie v byte, vynášanie smetí, vysávanie, pranie nájomcovi prádlo, žehlenie... Stačí, ak tieto iné než základné služby sa uvedú do Zmluvy o prenájme nehnuteľností, ze ich bude vykonávať prenajímateľ a že suma za prenájom bytu zároveň zahrňa aj odplatu za tieto iné než základné služby, alebo si prenajímateľ musí zriadiť nové živnosti na tieto poskytované služby / prezliekanie, upratovanie, žehlenie a pod.?
    Prosím o skorú odpoved.

    onical je offline (nepripojený) onical

    onical
    Ja som chcel prenájom na živnosť a na úrade mi bolo povedané,že na to,čo si vymenovala musím mať ďalšie živnosti a dokonca tieto činnosti musím fakturovať zvlášť.Porozprávali mi toho toľko,že som to vzdal a prenajímame ďalej x bytov ako súkromné osoby bez živnosti aj keď si už nemôžeme uplatniť nezdaniť.časť.

    alenka57 je offline (nepripojený) alenka57

    alenka57
    Dakujem, a este jednu otazku: Ked chcem prenajimat byt a uplatnovat vydavky podla par. 6 odst. 3, a uplatnovat skutocne vydavky, mozem tento byt zaradit do obchodneho majetku, uctovat o nom, a uplatnovat si aj odpisy, aj uroky z uveru, dan z nehnut. a ine skutocne vydavky teda energie a pod., ? Nemusim mat na to zivnost? RADSEJ BY SOM PRENAJIMALA BEZ ZIVNOSTI ale popritom by som rada uplatnila skutocne vydavky podla par. 6 odst. 3, a teda aj tie spominane uroky z uveru a odpisy. Je to mozne aj bez zivnosti? Dakujem za skoru odpoved.

    Prenájom na živnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.