Zavrieť

Porady

starobny dochodok

potrebujem poradit, cely zivot som nic nerobil, ani nikdy neodvadzal ziadne dane a odvody, a chceem vediet kolko dostanem starobny dochodok, a kolko musim mat rokov aby mi ho zacali vyplacat
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Najdôležitejšie pre teba je zo zákona 461/2003 o sociálnom poistenív súčasnom zení toto:

    § 65
    Podmienky nároku na starobný dôchodok

    (1) Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek.

    (2) Dôchodkový vek je 62 rokov veku poistenca, ak tento zákon neustanovuje inak.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Tweety, vieraaaa, Katy a R, Lubaba, zdenka131, terezamaria
    6

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Z predch. príspevku vyplýva, že ak máš vek na dôchodok, ale nesplňaš odst. 1. uvedeného §, čakanie nevyzerá ružovo.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gutan52 Pozri príspevok
    Ja ale chcem pomôsť vybaviť manželke zvýšenie dôchodku. Po roku.

    Bude sa to už dať?
    Platila si odvody ako szčo a pritom už bola 1 rok na st. dôchodku

    alebo ešte bude potrebné Daňové priznanie za rok 2011 ? Ďakujem za rady. jg
    K prepočítaniu SD nepotrebuješ podané DP. Dňom ukončenia živnosti sa odhlási z povinného poistenia SZČO v SP. Skôr než požiada o prepočet musí mať uhradené všetky odvody ako SZČO, vrátane platby za december 2011.

    tinaro je offline (nepripojený) tinaro

    tinaro
    Dobrý deň môžte mi poradiť? ak som na starobnom dôchodku a môj manžel je tiež, len si nepožiadal ani nechce či si môžem uplatniť namiesto neho jeho dôchodok alebo nejakú časť? ďakujem

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    doklady sa dajú získať v predchádzajúcich zamestnaniach..... niekedy v roku 2004 (nepamätám si presný dátum) aj mne osobne došlo domov tlačivo o tom koľko mám odpracovaných rokov v evidencii) a ak ho nemáte tak príslušná pobočka SP Vám ho vydá, nechá k nahliadnutiu......

    tinaro je offline (nepripojený) tinaro

    tinaro
    všetky jeho doklady sú už na pobočke v bratislave na soc. poisť. len neviem mám požiadať o jeho dôchodok?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    nemôžeš oň požiadať......pani na pobočke ti nedovolí predsa podpísať za i keď manžela tlačivo......musela by si mať od neho splnomocnenie k vybaveniu dôchodku.....

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    tinaro Pozri príspevok
    no tak to je zle, to nepôjde tak to prepadne v prospech štátu ach jaj,ďakujem
    zavolaj si na dôchodkové oddelenie SP Info dôchodky 0800 123 123 -bezplatné číslo či z pevnej linky či z mobilnej siete...
    poprípade si napíš na e-mail......dochodky@socpoist.sk a skús sa ich popýtať..........

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    tinaro Pozri príspevok
    no tak to je zle, to nepôjde tak to prepadne v prospech štátu ach jaj,ďakujem
    Koľko rokov ste manželia? (Ak sa môžem spýtať.)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tinaro Pozri príspevok
    všetky jeho doklady sú už na pobočke v bratislave na soc. poisť. len neviem mám požiadať o jeho dôchodok?
    Kým manžel žije,nemáš nárok na jeho dôchodok.

    gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

    gutan52
    veronikasad Pozri príspevok
    Kým manžel žije,nemáš nárok na jeho dôchodok.
    Ja ale chcem pomôsť vybaviť manželke zvýšenie dôchodku. Po roku.

    Bude sa to už dať?
    Platila si odvody ako szčo a pritom už bola 1 rok na st. dôchodku

    alebo ešte bude potrebné Daňové priznanie za rok 2011 ? Ďakujem za rady. jg

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.