Zavrieť

Porady

Vrátenie nadmerného odpočtu podľa §79 z o DPH

Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, či si môže firma uplatniť právo na vrátenie nadmerného odpočtu v skrátenej lehote, ak pred pol rokom podávala dodatočné daňové priznania, v ktorých opravovala výšku nadmerného odpočtu oproti pôvodným DP v neprospech štátneho rozpočtu. Jednoducho povedané, nárokovala si na odpočet viac, ako mala. Považuje sa to v takomto prípade za daňový nedoplatok? / žiadali sme viac, ako sme mali/.
Neviem, či môžem dať krížik v aktuálnom DP, alebo nie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maryt je offline (nepripojený) maryt

    maryt
    Odpovedám si sama pre informáciu všetkých: dostala som stanovisko z daňového riaditeľstva.
    Na účely zákona sa daňovým nedoplatkom rozumie dĺžna suma po lehote splatnosti dane. Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ deklaroval nadmerný odpočet, ktorý si následne znížil DDP nie je považovaný za daňového dĺžnika.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    truch Pozri príspevok
    Iba raz som dala krížik a žiadala som nadmerný odpočet v skrátenej lehote. Nevyhoveli mi a boli problémy, už si nepamätám kvôli akej blbosti to nešlo, lebo vždy platíme všetko načas. Bola som osobne na DÚ ten krížik zmazať a bol pokoj.
    Vždy je problém s krížikom. A je ťažké sa domnievať, že sme nie dlžníkom 0,01 €.

    Neviem, koľko UJ si odsúhlasuje k 31.12., ja som si odsúhlasila a mali sme rozdiel 0,02 €, t.j. nesúhlasili dane, nesúhlasilo účto. Dlžník DU, a viete čím to bolo zaokrúhľovanie v súvislosti s prechodom na € a preplatkov v súvislosti so zrážkovou daňou....

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Odpovedali Vám trošíčku zjednoduhšene:

    Zákon o správe daní a poplatkov:

    1a/f) daňovým nedoplatkom dlžná suma dane po lehote splatnosti dane,

    Zrejme kolegyňa opravovala viac DP, kde došlo k zníženiu NO

    Pozrite sa do DDP za aktuálne mesiace do riadkov 36,37. Ak ste uviedli v riadku 36 rozdiel oproti poslednému nadmernému odpočtu plus napr. 1000 € (nevieme obdobia, za kt. ste podávali DDP zrejme v marci, a čI vám už nebol NO pripísaný na účet) a tento ste uviedli aj na riadku 37 ako daň na úhradu v prospech ŠR, teda ste dań uhradili, už sa nazdávam, že ste daňovým dlžníkom.

    Myslím si to preto, lebo hovoríte, že ste podávali viac DDP, že ste boli i dlžníkom, nakoľko sa DDP niečo opravovalo a zrejme i v riadku 37 uhrádzalo do ŠR.

    § 35b Sankčný úrok


    (1) Sankčný úrok vyrubí správca dane

    h) platiteľovi dane z pridanej hodnoty, ktorý nespĺňal podmienky na vrátenie nadmerného odpočtu do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a to za obdobie 30 dní odo dňa vrátenia nadmerného odpočtu vrátane.

    (2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená alebo v deň vrátenia nadmerného odpočtu, ktorý správca dane vrátil daňovému subjektu. Ak štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 15 %, pri výpočte sankčného úroku sa namiesto štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije ročná úroková sadzba 15 %. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.

    Vo VAšom prípade, ak ste urobili úhradu neškrtala by som 79/2. Mojim názorom je, že ste daňovým dlžníkom. Možno bol rozdiel tak malilinký, že nevyrubili sankčný úrok vo výške 15% ani sankciu vo výške 10% z rozdielu.

    -----------------------------------------

    Súhlasím s drsr a to vtedy, ak riadok 37 ste nevypňali, a nedoplácali ste rozdiel, t. j. kladná suma do ŠR, t.j. zníženie NO... a uvedené sa udialo tak, že ste mali NO, napr. 1/2011 (podám 25.2), 2/2011 (podám 25.3.) a DDP ste urobili napr. 24.4., kedy Vám ešte nenabehol na účet NO za 1/2011, ten by mal nabehnúť do 30 dní

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Iba raz som dala krížik a žiadala som nadmerný odpočet v skrátenej lehote. Nevyhoveli mi a boli problémy, už si nepamätám kvôli akej blbosti to nešlo, lebo vždy platíme všetko načas. Bola som osobne na DÚ ten krížik zmazať a bol pokoj.

    maryt je offline (nepripojený) maryt

    maryt
    Pre úplnú informovanosť prikladám presnú citáciu stanoviska DRSR:
    -z toho vyplýva, že daňovým nedoplatko sa rozumie dĺžna suma, ale až po lehote splatnosti. My sme ju uhradili v termíny, preto by sme sa nemali považovať za dĺžnika.
    "Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    Podľa § 79 ods. 2 zákona o DPH má daňový úrad vrátiť nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak sú splnené zákonom stanovené podmienky. Jednou z týchto podmienok je, že platiteľ dane z pridanej hodnoty nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov. Definíciu daňového nedoplatku upravuje zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej ?zákon o správe daní?) v ustanovení § 1a písm. f). Zo stanoviska oddelenia metodiky správy daní vyplýva, že podľa cit. ustanovenia na účely tohto zákona sa rozumie daňovým nedoplatkom dlžná suma dane po lehote splatnosti dane. Preto k tomu, aby u daňového subjektu bol evidovaný daňový nedoplatok, musí mať tento dlžnú sumu dane. Daňou sa pritom rozumie daň podľa osobitných zákonov vrátane sankčného úroku a úroku, ako aj pokuty a poplatky ustanovené zákonom, ktoré spravuje správca dane (§ 1a písm. a) zákona o správe daní). Z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak platiteľ deklaroval nadmerný odpočet, ktorý si následne znížil dodatočným daňovým priznaním nie je považovaný za daňového dlžníka."
    Sekcia metodiky daní DRSR
    Odbor služieb pre verejnosť

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Prosím vás, ako sa dokladá §79 ods. 2? Stačí len zaškrtnúť a čakať, či príde kontrola, alebo rozhodnutie, že nevrátia, lebo máte nejaký nedoplatok na dani, o ktorom ste nevedeli?

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    zaškrtne sa, ale 12 mesiacov by nemal byť žiadny nedoplatok na žiadnej dani ... !

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    heja3 Pozri príspevok
    Prosím vás, ako sa dokladá §79 ods. 2? Stačí len zaškrtnúť a čakať, či príde kontrola, alebo rozhodnutie, že nevrátia, lebo máte nejaký nedoplatok na dani, o ktorom ste nevedeli?
    áno - zaškrtnúť a čakať. Lenže v takom prípade si už nemôžeš NO-DPH odpočítať v nasl. období, a ked príde rozhodnutie o zamietnutí, tak zaplatíš plnu DP DPH z nasl. priznania a peniaze z NO aj tak nemáš.
    Oplatí sa to pre naozaj vzorné firmy, ktoré nikdy nemeškali s úhradami a ktoré majú pravidelne NO.
    Raz takáto skúsenosť s odmietnutím mi stačila a odvtedy nikdy viac.

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    My sme na 99% vzorná firma, nemávame nedoplatky na ničom, len po dlhom čase som robila DDP (za to -1%), lebo mi na predajni urobili najskôr mesačnú a potom dennú uzávierku, takže denná nebola zarátaná v mesačnej. Všimla som si to týždeň po podaní aj hneď opravila a poslala, žiadne sankcie - úrok vyšiel 0,50 €, ale asi nebudem môcť zaškrtnúť §79 ods. 2, že.
    Naposledy upravil heja3 : 09.07.12 at 06:36 Dôvod: doplnenie

    Vrátenie nadmerného odpočtu podľa §79 z o DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.