Zavrieť

Porady

odpustený záväzok - čo s tým?

Dobrý deň,
mám takýto problém:
spoločnosť CIBUĽA sro má od roku 1996 záväzok vo výške 3,330 mil. Sk voči firme CESNAK sro. CESNAK sro to v roku 2002 postúpil fyzickej osobe XY, nie SZČO. V roku 2005 sa stalo, že XY sa rozhodol, že mu tie peniaze netreba a trvalo upusil od vymáhania tejto svojej pohľadávky voči firme CIBUĽA sro a odpustil záväzok.
Moja otázka je: Ide hlavne o to --ako udalosť roku 2005 dať na papier, aby bolo daňové zaťaženie u obidvoch čo najnižšie . Rozmýšľam, či by nebolo výhodnejšie v budúcnosti tento záväzok jednoducho splácať. Osoba XY je otvorená akémukoľvek riešeniu.

Pomôže mi niekto vyšpekulovať riešenie???

PS: Prepáčte, neviem ako som sa dostala na odborné články, chcem to zmeniť, ale neviem ako. Ešte raz prepáčte.
Naposledy upravil Maya1 : 20.01.06 at 10:05
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    to nie je tunel, je to stav účtovníctva, ktorý som prevzala v 2004 a potrebujem to dať na poriadok!!!

    Igor KE je offline (nepripojený) Igor KE

    Igor KE
    Zaúčtovanie záväzku v roku 1996 bolo v daňových nákladoch ? Ak áno, tak odpustený záväzok je možné zaúčtovať na účet 648-Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti a tiež je to daňový výnos. Ak XY súhlasí so splácaním, nemal by vyradiť pohľadávku ako nedobytnú. O uvedených skutočnostiach / odpustenie dlhu / by mala byť obojstranná korešpondencia - preukaznosť stavu.

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    Ide o náklady formou odpisov. Každoročne pri inventarizácii nastalo odsúhlasenie pohľadávky - sú na to doklady. Rozmýšľam dobre, keď :
    1. dám to celé na 648 a zaplatí daň Cibuľa s.r.o. v DP za rok 2005, alebo
    2. nastanú splátky a daň zaplatí fyzická osoba XY v roku prijatia splátky?
    (Audítorka navrhuje druhú možnosť.) Otázka - keď odsúhlasia splátkový kalendár - ako sa mi to odzrkadlí v PÚ. Ďakujem Igor KE

    odpustený záväzok - čo s tým?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.