Zavrieť

Porady

Predčasný dôcodok

V decembri 2008 vo veku 57 rokov a 3 mesiace mám odísť do starobného dôchodku. K 1.3.2006 budem prepustená zo zamestnania z organizačných dôvodov. V prípade, že po skončení pracovného pomeru sa v ochrannej lehote stanem práceneschopná, môžem po skončení práceneschopnosti požiadať soc. poisťovňu o predčasný starobný dôchodok? ( posledných 7 rokov mám odpracovaných bez prerušenia u jedného zamestnávateľa). Ešte sa chcem opýtať ako dlho trvá ochranná lehota po skončení zamestnania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    srna
    V decembri 2008 vo veku 57 rokov a 3 mesiace mám odísť do starobného dôchodku. K 1.3.2006 budem prepustená zo zamestnania z organizačných dôvodov. V prípade, že po skončení pracovného pomeru sa v ochrannej lehote stanem práceneschopná, môžem po skončení práceneschopnosti požiadať soc. poisťovňu o predčasný starobný dôchodok? ( posledných 7 rokov mám odpracovaných bez prerušenia u jedného zamestnávateľa). Ešte sa chcem opýtať ako dlho trvá ochranná lehota po skončení zamestnania.
    Ochranná lehota je v zásade 42 dní po ukončení poistenia (teda aj pracovného pomeru), ale nie vždy je najlepšie riešenie požiadať o predčasný dôchodok. Záviší to od okolností, výšky príjmu (teda aj od výšky priemerného osobného mzdového bodu), atď.
    Ak chceš vedieť viac, konkretizuj svoju situáciu.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    v SP jednému zamestnancovi od nás tzv.1.rok stornovali,lebo nebol 8 rokov na UP,tiež išiel do predčasného dôchodku

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Ak požiadaš o predčasný dôchodok, za každý mesiac do termínu normálneho odchodu do dôchodku sa predčasný kráti o pol percenta, tebe asi 19-20 mesiacov, teda 9,5 až 10 %.
    Pravdepodobne máš nárok na podporu v nezamestnanosti, ak sa jej zriekneš a ozaj máš nepretržitých sedem rokov zamestnania, "odpustia" ti jeden rok, tede budú ti krátiť predčasný dôchodok o 6 % menej.
    Predčasný dôchodok ti nepriznajú, ak je po krátení nižší ako 5670 Sk.
    Najlepšie urobíš, ak zájdeš do sociálnej poisťovne, tam ti poradia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.