Zavrieť

Porady

vysporiadanie domu s vecnym bremenom

Dobrý deň !

Mám nasledujúci prolém.Som väčšinova spoluvlastnička domu, ktorý sa chystám vysporiadať súdnou cestou, nakoľko s druhým spoluvlastníkom neprišlo k dohode.
Ale nastal tu jeden problém, keď sa druhý spoluvlastník dozvedel, že ho idem dať vysporiadať súdnou cestou, zriadil na svoj podiel vecné bremeno pre svoje dve deti s právom doživotného bývania a užívanie.Urobil to zámerne,aby sa poistil ak by súd prehral a dom by musel opustiť tak ma takto znechutí tým , že sice ak vyhrám súd budem mať celý dom, ale jeho deti budú do konca života v ňom bývať.Pritom druhý spoluvlastník a jeho deti nemajú s mojou rodinou nič spoločné ide o cudzie osoby.Chcem sa preto opýtať existuje nejáka možnosť po vysporiadaní zrušiť toto účelové vecné bremeno.
Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri na list vlastníctva, koho vecné bremeno zaťažuje. Ak zaťažuje len jedného spoluvlastníka, zánikom jeho spoluvlastníctva zanikne aj vecné bremeno.
    Ak zaťažuje všetkých spoluvlastníkov, zriadenie bremena je protiprávne - súčasne s návrhom na vyporiadanie spoluvlastníctva riešte aj toto. Účastníkmi takého právneho úkonu by museli byť všetci spoluvlastníci, nestačí dať naň len súhlas.

    Hlasovalo 11 pouzivatelov

    Užitočné (11)
    danushka, Lubaba, Mária.K., Chobot, ivka70, GabiZ, Xanti, zdenka131, arizona, Katy a R, Stefan2005
    11

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vecné bremeno bolo zriadené dohodou, ktorá zaväzuje iba jej účastníkov. Keď pripadne vlastníctvo inému, nemožno od neho požadovať plnenie záväzkov zo zmluvy pôvodného vlastníka. Nemôže to žiadať ani oprávnený z vecného bremena, nakoľko dohodu neuzatvoril so všetkými spoluvlastníkmi. Nemá na to právny dôvod.


    § 151p


    (2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Lubaba, ivka70, Danielle369, GabiZ, Xanti, zdenka131, arizona, Katy a R
    8

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    A bývajú tam tie deti? Vzhľadom nato, že chceš vyhrať celý dom, predpokladám, že ho užívaš ty.
    Súd bude zohľadňovať pomery spoluvlastníkov. Vecné bremeno by zohľadňoval vtedy, keby išlo o spoločné vecné bremeno, ale najmä vtedy, keby to bremeno skutočne ten dom potrebovalo a malo k nemu citovú väzbu. Napr. 80-ročný človek si ťažko zvyká na nové prostredie ...
    Môžeš dôvodiť aj svojvôľou spoluvlastníka a tým, že to urobil z vypočítavosti a schválne.

    marian29 je offline (nepripojený) marian29

    marian29
    Zatažený vecným bremenom je len podiel menšieho spoluvlastníka, ale mám obavu, že toto bremeno len tak nemôže zaniknúť,pretože ak sa napr. predáva nejaká nehnuteľnosť s vecným bremenom mení sa vlastník,ale bremeno zostáva

    marian29 je offline (nepripojený) marian29

    marian29
    Ďakujem za odpovedeď

    Teraz ma napadlo, či v tomto pripade súd napokon vysporiada spoluvlastnictvo, pretože sa môže odvolať na ,, prípad hodný osobiteho zreteľa a spoluvlastnictvo kôli vecnému bremenu nevasporiada.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Nechápem, ako mohol kataster povoliť zriadenie vecného bremena len na časť nehnuteľnosti, ktorú nemáte reálne rozdelenú .....

    marian29 je offline (nepripojený) marian29

    marian29
    Proste povolil, chystam sa za advokatom, potom dam vediet co mi poradil, mozno to pomože ďalším s podobným problémom

    vysporiadanie domu s vecnym bremenom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.