Zavrieť

Porady

Parcelácia pozemku a rekonštrukcia domu

Zdravím všetkých,

uvažujem o kúpe RD, ktorý je na väčšom pozemku (21 á). Cca. polovicu pozemku by som si nechal a druhú polovicu by som chcel predať. Kupca by som už mal, ktorý by na tom pozemku chcel postaviť dom/y. Tak by som sa chcel spýtať, že ako postupovať ďalej...? Kam mám ísť a ako to chodí, aby mi rozdelili pozemok na 2 časti a koľko to asi bude stáť. A o koľko % menej by som mal pýtať za ten pozemok oproti takým pozemkom, ktoré majú všetky IS?

Druhá otázka: čo všetko a kde musím vybaviť to, aby som mohol RD zrekonštruovať? Rekonštrukcia sa týka interiéru, strechy a dorobenia jednej izby. (dom má veľkú terasu, takže by som chcel do jednej polovice terasy izbu) A ako je to s vyrúbom stromov? Treba povolenie? Keď áno, tak od koho? Lebo okolo domu sú stromy, ktoré zavadzajú a chcel by som ich odstrániť.

Ďakujem vám za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Odpoviem Ti len na prvú časť ...
    Keď chceš rozparcelovať pozemok, treba osloviť nejakého geodeta a na základe jeho nového rozparcelovania kataster urobí zápis na LV.
    Na otázku koľko stojí pozemok s a bez sietí sa nedá všeobecne odpovedať. Každá lokalita inak stojí, iný dopyt po nej, takže pogoogli na realitných servroch kto čo za koľko núka a od toho sa odraz.
    Na cene sa vždy vieš dohodnúť s kupcom.

    V KE geodeti berú za rozparcelovanie pozemku cca 250 €, možno aj v Tvojom kraji to bude toľko stáť...

    Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

    Kuriér
    Aha, takže musím skočiť za geodetom. Dobré vedieť.
    Ja viem, že pozemky sa predávajú v každej lokalite za inú cenu a viem aj to, že za koľko idú u nás s IS, len to neviem, že o koľko menej mám pýtať za taký pozemok, na ktorom nie sú IS. Napr. tam, kde si chcem kúpiť dom, sa predáva pozemok s IS za cca. 30 €/m2. Takže ja môžem za pozemok bez IS pýtať asi 27 €/m2?
    Ďíky za odpoveď.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    To si si veľmi uľahčil...
    Môžeš pýtať...je to však reálna cena?
    Dajú sa za ten rozdiel 3€/m2 dotiahnuť IS na pozemok?

    Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

    Kuriér
    Čo myslíš tým, že som si to veľmi uľahčil?
    No ja som to bral tak, že napr. 1200 m2 s IS predá niekto za 30 €/m2, tak dostane 36 000 €. A keď predáva bez IS za 27 €/m2, tak dostane 32 400 €. To je rozdiel 3 600 € a za tú sumu by sa nedalo vyriešiť IS? Ja sa len pýtam, lebo vôbec neviem aká je cena za dotiahnutie IS.

    kezeso je offline (nepripojený) kezeso

    obchodník kezeso
    To záleží, ako ďaleko je zdroj sieti, komunikácia a je to veľmi drahé. Za pozemok bez sieti môžeš pýtať odhadom toľko ako polovička so sieťami.

    Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

    Kuriér
    Odhadom by som povedal, že zdroj je cca. 70m od druhej polovice pozemku. Cesta by sa vybudovala až dozadu k pozemku, ale to až vtedy, ked by tam už stál dom a ja by som bol hotový s rekonštrukcio.
    To myslíš vážne, že si môžem pýtať iba polovicu cenu??? To si ma nepotešil.

    Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

    Kuriér
    Takže odpoveď na otázku: "o koľko menej by som mal pýtať za pozemok bez IS, ako s IS", som už dostal.
    Ešte by ma zaujímalo, že za kým mám ísť kvôli rozparcelovaniu pozemku a koľko to asi bude stáť?
    A čo všetko musím vybaviť predtým, ako sa pustím do rekonštrukcie domu? Potrebujem projekt? Stavebné povolenie? Alebo ako to funguje?

    Dakujem za informácie.

    kezeso je offline (nepripojený) kezeso

    obchodník kezeso
    Musíš si dať vypracovať nový geometrický plán, robia ho geodeti /Geodezia BA alebo súkromníci/, stojí to v závislosti od množstva navrhnutých čiar, ale nezruinuje ťa to, potom to dáš vložiť do Katastra /Katastrálny úrad, 66€/, k stavbe samozrejme potrebuješ projekt k územnému a stavebnému konaniu. Vybavíš na stavebnom úrade v mieste bydliska. Projekt domu od 500€ vyššie.

    Kuriér je offline (nepripojený) Kuriér

    Kuriér
    Díky za odpoveď. Takže rozparcelovanie pozemku je vyriešené. A tie projekty potrebujem aj vtedy, keď budem iba rekonštruovať? A čo potrebuje statik na to, aby mi vedel vypracovať posudok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.