Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať takéto niečo?

Ahojte, poprosila by som niekoho o radu v tejto záležitosti: Dala som kolegovi 1650,-HUF z valutovej pokladne na nákup diaľnič. známky v Maďarsku. Doniesol mi aj bloček o tom presne na sumu 1650,- HUF. Ako zaúčtovať celú túto transakciu a či sa tu vôbec niekde počíta kurzový rozdiel? Ďakujem všetkým za odpoveď!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dadda77 Pozri príspevok
    Ahojte, poprosila by som niekoho o radu v tejto záležitosti: Dala som kolegovi 1650,-HUF z valutovej pokladne na nákup diaľnič. známky v Maďarsku. Doniesol mi aj bloček o tom presne na sumu 1650,- HUF. Ako zaúčtovať celú túto transakciu a či sa tu vôbec niekde počíta kurzový rozdiel? Ďakujem všetkým za odpoveď!!!
    ÁNo, samozrejme, že počíta. Ak nákup DZ súvisel s CP, všetko zaúčtuješ na 512AE.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ak si vydala peniaze z valutovej pokladne tak záleží od toho akú metódu evidencie cudzej meny používaš. AK používaš metódu FIFO tak kurzový rozdiel ti nevznikne. A ak zúčtovávaš daný účtovný prípad priamo tak to zaúčtuješ 518/211.

    dadda77 je offline (nepripojený) dadda77

    dadda77
    Ďakujem za odpovede. Len ten kurzový rozdiel mi nie je jasný. S akým kurzom zaúčtovať doklad? A potom ako mi vznikne kurzový rozdiel? Už mám v tom chaos a nechcem to urobiť zle. Ďakujem!

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Dobry den, prosim Vas ako najlepsie zrusit zalohu z uctu 314, aby mi nefigurovala vo firme, kt. sme zaplatili FO za prace, kt. nevykonala. Peniaze uz neuvidime je to z r.2006.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    dadda77 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede. Len ten kurzový rozdiel mi nie je jasný. S akým kurzom zaúčtovať doklad? A potom ako mi vznikne kurzový rozdiel? Už mám v tom chaos a nechcem to urobiť zle. Ďakujem!
    Vydanie zálohy 314/211A v pokladni, príloha doklad o vyplatení. Nákup diaľničnej známky 518/314 v interných dokladoch, príloha bloček z nákupu. Uvažoval by som o účte 512, keby nákup bol súčasťou viacerých výdavkov zo služobnej cesty a cesťáka. Ale bez toho ... radšej 518. Kurzový rozdiel ... žiadny, niet z čoho vypočítať, lebo nevznikol žiadny záväzok, ani externá pohľadávka, ani následne úhradou nezanikli. Šlo o hotovostnú platbu valutou. Forinty by mali byť ocenené v pokladni pevným, alebo váženým priemerným nákupným kurzom /§24, ods.3 prvá veta ZoÚ/ a až do spotrebovania, alebo nového doplnenia pokladne. A takým istým kurzom by mal byť ocenený aj nákup.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    a_je_to Pozri príspevok
    Vydanie zálohy 314/211A v pokladni, príloha doklad o vyplatení. Nákup diaľničnej známky 518/314 v interných dokladoch, príloha bloček z nákupu....
    použitie pohľadávkového účtu je namieste, ovšem nie 314-tky (používa sa na preddavky dodávateľom) ale napr. 335 (záloha kolegovi)....

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Dobry den, prosim Vas zdedila som účtovnictvo a potrebujem opravit úctovanie z min. roku, účtovnicka mala na účte 343 zostatok, ale DU tento zostatok neevidoval, tak sa rozhodla, ze tento rozdiel zauctuje do vynosov, no toho roku DU prisiel na to, ze nemal v evidencii jeden DPH vykaz a pozaduje od nas zaplatit tento dlh. Prosim Vas ja mam 343 uz nulovu ako to co najlespie zuctovat.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Mikolajova Pozri príspevok
    Dobry den, prosim Vas zdedila som účtovnictvo a potrebujem opravit úctovanie z min. roku, účtovnicka mala na účte 343 zostatok, ale DU tento zostatok neevidoval, tak sa rozhodla, ze tento rozdiel zauctuje do vynosov, no toho roku DU prisiel na to, ze nemal v evidencii jeden DPH vykaz a pozaduje od nas zaplatit tento dlh. Prosim Vas ja mam 343 uz nulovu ako to co najlespie zuctovat.
    Asi by som si pozrela spôsob ako to účtovníčka zaúčtovala a urobila som opačný zápis. V podstate ide o opravu minulých období, kedy bolo na dani odvedené viac, takže ani nie je potrebné robiť DDP

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    No minuleho roku to dala do vynosov ale mne by to znizilo vynosy a neviem ci je tento postup spravny.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak to dala do výnosov a zdanila, tak ti to daj na 548 - nákladov.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Mikolajova Pozri príspevok
    No minuleho roku to dala do vynosov ale mne by to znizilo vynosy a neviem ci je tento postup spravny.
    myslím, že áno. Minulý rok boli nesprávne navýšené výnosy, týmto zápisom sa opraví výška výnosov. Týka sa to síce minulých období, ale nie je v tomto prípade potrebné robiť DDP. Môže to byť aj v nákladoch, ale v súčasnosti sa presadzuje názor, že oprava by mala byť na tom účte, kde sa stala chyba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.