Zavrieť

Porady

Nová sro

Prosím Vás, ako začať účtovať čerstvo založenú sro? cez ID zaúčtovať počiatočné stavy, zakladné imanie, BU, pokľadnu,sklad,,,?
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Počiatočných stavov pri novej sro veľmi nemáš. Musís zauctovanie splatenie vkladov, vytvorenie zakladného imania.... *ucty 411, 353, prípadne 211, 221...*

701/411 (5.000 €)
353/701 (5.000 €)

Následne 211 (221) / 353*
Naposledy upravil zk24 : 10.10.11 at 07:48
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

zatiaľ pekne ďakujem, ak to bude aktuálne a začnem s tým určite sa ešte budem pýtať
0 0
angelina.007 angelina.007

angelina.007 je offline (nepripojený) angelina.007

nič viac nemusim učtovať??? našla som na stranke eserocka.sk uctovanie a tam je toho hodne ...n len neviem co plati pre mna a co nie???
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

angelina.007 Pozri príspevok
nič viac nemusim učtovať??? našla som na stranke eserocka.sk uctovanie a tam je toho hodne ...n len neviem co plati pre mna a co nie???
Všetko zálezí od toho co máte. Niekto mohol vkladat do ZI majetok, nie vzdy to musia byt iba peniaze a podobne.
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

ak spločnosť vznikla z júli, bude mať aj účtovné obdobie od júla do júna? ale ako sa to určuje?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

tweedle Pozri príspevok
ak spločnosť vznikla z júli, bude mať aj účtovné obdobie od júla do júna? ale ako sa to určuje?
Spoločnosť má spoločenskou zmluvou zvolený hospodársky rok?

Ak kalendárny, tak posledným dňom obdobia je 31.12.2011. Máloktorej firme sa podarí vzniknúť 1.1.
1 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

Pýtam sa na hlúposti, viem, ale zaoberám sa týmito vecami 1 krát. Konateľ spoločnosti ani netuší aké povinnosti má voči DU, SP a podobne som rada, že ho vôbec napadlo, že potrebuje viesť účtovníctvo,,, všetko je to na mne tak nechcem nikde spraviť chybu,,,

Vopred sa ospravedlňujem, ale takýchto otázok budem mať ešte asi viac
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

tweedle Pozri príspevok
Pýtam sa na hlúposti, viem, ale zaoberám sa týmito vecami 1 krát. Konateľ spoločnosti ani netuší aké povinnosti má voči DU, SP a podobne som rada, že ho vôbec napadlo, že potrebuje viesť účtovníctvo,,, všetko je to na mne tak nechcem nikde spraviť chybu,,,

Vopred sa ospravedlňujem, ale takýchto otázok budem mať ešte asi viac
Nič sa nedeje. Vypýtaj si Zakladateľskú listinu (spoločenskú zmluvu), aby si sa uistila aký rok si vybrali za účtovný. Či kalendárny alebo hospodársky.

Kľudne sa pýtaj, od toho tu všetci sme
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Každá sme niekedy začínali ... keď si ja spomeniem, na koľko "drobností" som sa pýtala, ktoré sa mi teraz zdajú úplne bežné ... kľudne sa pýtaj, od toho je porada.
Ináč, doporučila by som publikáciu od Ing. Cenigovej - Podvojné účtovníctvo podniakteľov, je naozaj výborná, nájdeš tam všetko .. ja si bez nej neviem účtovanie ani predstaviť.

Vypýtaj si spoločeskú zmluvu, tam budú všetky potrebné údaje k zaúčtovaniu (výška základného imania, spoločníci a ich jednotlivé podiely vo firme, kto je správca vkladu, kedy tvorí firma rezervný fond a pod.)

Založenie s.r.o.:
1/ Pohľadávka voči spoločníkom za upísané vlastné imanie a do rezervného fondu:
- vklad od základného imania 353 / 411
(analytiku si urob podľa spoločníkov)
- vklad do rezervného fondu - 353 / 417
(účtuje sa pri založení firmy len vtedy ak je v spoločenskej zmluve napísané, že spoločnosť tvorí prvýkrát rezervný fond pri zriadení spoločnosti. Väčšina si však dáva, že rezervný fond sa prvýkrát tvorí až zo zisku - toto si pozri presne v spoločneskej zmluve, je to naozaj u každej firmy ináč)
2/ Splatená časť vkladov, zaúčtovaná ako pohľadávka voči správcovi skladov 378 / 353
3/ Príjem peňažných vkladov od správcu vkladov (buď v hotovosti do pokladne (211) alebo na účet (221)- vyber si podľa seba, ako to máte) - 221 / 378

Ak by boli vklady robené nielen peniazmi, ale napríklad majetkom, daj vedieť - účtuje sa to tam trošku ináč.
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

veľmi pekne ďakujem za pomoc, momentálne čakám na účtovný program tak sa potom do toho pustím a budem sa pýtať
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nezabudnite si splniť všetky registračné povinnosti medzi tým - ak ste založili bankový účet, ak máte auto, ak zamestnávate zamestnancov a tak....
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

registračné povinnosti kam čo sa týchto veci tých týka? na DU? bože dúfam, že aspoň to majiteľ zvládol, aj keď pochybujem,,,,mala som si tuším vypýtať viac euríkov
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

tweedle Pozri príspevok
registračné povinnosti kam čo sa týchto veci tých týka? na DU? bože dúfam, že aspoň to majiteľ zvládol, aj keď pochybujem,,,,mala som si tuším vypýtať viac euríkov

Overte, či je firma prihlásená na DÚ ako platiteľ dane z príjmov PO. Ak máte DIČ pridelené už, tak ste.

Máte zamestnancov? Ak áno, overte si, že ste prihlásený na DÚ pre daň zo závislej činnosti. Takisto či ste prihlásený na SP a ZP.

V prípade, že ste zakladali bankový účet až po prvotnej registrácii na DÚ, overte, že ste ho nahlásili na DÚ. To isté automobil - ak máte v obch.majetku, či ste prihlásený ako platiteľ dane z motorových vozidiel.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Registrovať novú s.r.o. na Daňový úrad je povinnosť tuším do 15 dní, alebo 30?
Na ich www stranke je tlačivo na registráciu, ale prikladám ti ho aj v prílohe ak by si chcela, tam vypíšeš všetky údaje + prikladáš výpis z OR. Mal by byť už založený účet v banke, ten sa tam tiež vypisuje. Ak nie je účet, treba ho nahlásiť na DÚ dodatočne, listom, ako oznámenie. To isté o účtoch platí keď si neskôr firma založí nový účet, každú zmenu im oznamuješ. Pri registráci zaškrtávaš čo všetko prihlasuješ, daň z príjmu PO, daň zo závislej činnosti - ak má zamestnancov, ak zatiaľ nemá zamestnancov nezaštrtávaj to, vyžadujú si potom zasielať aj štvrťročné a ročné hlásenia k dani zo ZČ, hoci nulové. Ak to prihlásiš a zabudneš posielať, hneď posielajú pokuty. Takže ak terz zamestnanco nemá, nezašktrávaj to, neskôr keď budeš prihlasovať na poistovne prvého zamestnanca, pošleš list na DÚ - žiadosť o registráciu dane zo záv.činnosti, je to lepšie. ďalej je tam možnosť zaškrtnúť, či bude alebo nie platca DPH, ale aj keď to zaškrtneš, že chceš byť platca, treba k tomu ešte aj špeciálne tlačivo pre registráciu platcu DPH, tiež je na ich www stránke aj s prílohou. Ak má autá na firmu, treba registrovať na daň z motorových vozidiel a pod.
1 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

zk24 Pozri príspevok

Overte, či je firma prihlásená na DÚ ako platiteľ dane z príjmov PO. Ak máte DIČ pridelené už, tak ste. SME

Máte zamestnancov? Ak áno, overte si, že ste prihlásený na DÚ pre daň zo závislej činnosti. Takisto či ste prihlásený na SP a ZP. Zamestnanci budú mať zmluvy od 17.10. takže buduci týždeň sa všetko vybaví.

V prípade, že ste zakladali bankový účet až po prvotnej registrácii na DÚ, overte, že ste ho nahlásili na DÚ. To isté automobil - ak máte v obch.majetku, či ste prihlásený ako platiteľ dane z motorových vozidiel. Netuším, zistím, prihlásim
ach jaj
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

Dúfam, že sa budúci týždeň dostanem ku všetkým papierom a všetko dám dokopy,,,,ani neviete ako veľmi mi pomáhate,,,máte u mňa kávu
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Pri registrácii na SP si rovno vybavte prístup k elektronickým službám, pretože od 1.11.2011 musí zamestnávateľ, ktorý má už 2 zamestnancov, posielať a registrovať zamestnancov elektronicky. Ak budete mať 3 a viac, tak túto povinnosť máte už od 1.10.2011. Ak bude len jeden zamestnanec, tak povinnosť je od 1.12.2011.

1 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

no všetko bolo trocha komplikovanejšie ako mi bolo povedané na začiatku, ale už by to malo byť všetko ok,,,

chcem sa spýtať na 2 veci: 1.spoločnosť bude mať 3 zamestnancov na TPP (tu mi je všetko jasné) a pár obchodných zastupcov ktorý majú živnosti, takže budú spoločnosti fakturovať svoje služby,,ich odmena bude fix + odmena za predaj ako to mám účtovať všetko spolu alebo to dávať ako 2 položky? a bude to na 521 alebo 518?

2. spoločnsť si chce od druhej sro prenajať auto, spoločnosti majú rovnakého vlastníka, takže prenájom sa platit nebude, môže si nájomca uplaťnovať PHM náklady ako keby bol vlastník auta? a je povinný viesť knihu jázd?
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

tweedle Pozri príspevok
no všetko bolo trocha komplikovanejšie ako mi bolo povedané na začiatku, ale už by to malo byť všetko ok,,,

chcem sa spýtať na 2 veci: 1.spoločnosť bude mať 3 zamestnancov na TPP (tu mi je všetko jasné) a pár obchodných zastupcov ktorý majú živnosti, takže budú spoločnosti fakturovať svoje služby,,ich odmena bude fix + odmena za predaj ako to mám účtovať všetko spolu alebo to dávať ako 2 položky? a bude to na 521 alebo 518?

2. spoločnsť si chce od druhej sro prenajať auto, spoločnosti majú rovnakého vlastníka, takže prenájom sa platit nebude, môže si nájomca uplaťnovať PHM náklady ako keby bol vlastník auta? a je povinný viesť knihu jázd?
1. faktúry od obchodných zástupcov živnostníkov budete účtovať na 518 ako službu
2. nájomca platí PHM náklady a je povinný viesť knihu jázd. Pozrite v zmluve ako majú ošetrené platenie dane z MV...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

tweedle Pozri príspevok
no všetko bolo trocha komplikovanejšie ako mi bolo povedané na začiatku, ale už by to malo byť všetko ok,,,

chcem sa spýtať na 2 veci: 1.spoločnosť bude mať 3 zamestnancov na TPP (tu mi je všetko jasné) a pár obchodných zastupcov ktorý majú živnosti, takže budú spoločnosti fakturovať svoje služby,,ich odmena bude fix + odmena za predaj ako to mám účtovať všetko spolu alebo to dávať ako 2 položky? a bude to na 521 alebo 518?

2. spoločnsť si chce od druhej sro prenajať auto, spoločnosti majú rovnakého vlastníka, takže prenájom sa platit nebude, môže si nájomca uplaťnovať PHM náklady ako keby bol vlastník auta? a je povinný viesť knihu jázd?
živnostníci nie sú vaši zamestnanci. Takže volila by som 518. Či si vytovríte AE na pevnú a pohyblivú čiastku je na Vás. Ja tvorím AE na väčšinu vecí. Hlavne pri službách 518 áno.

PHM si môžete uplatnovať... buď kniha jázd a 100% nákladov, alebo evidencia kilometrov a 80%...

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať