Zavrieť

Porady

Dodanie služby do EÚ nezdaniteľnej osobe (osobe bez IČ DPH)

zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

Pripravujem SV a DP DPH a našla som jednu faktúru vystavenú na nezdaniteľnú osobu, bez IČ DPH. Dodávame služby podľa §15 s miestom dodania v inom ČŠ.
Sme platiteľmi DPH.

Podľa môjho názoru FA, ktorá je vystavená pre nezdaniteľnú osobu, má miesto dodania v tuzemsku (tam kde má dodávateľ služby sídlo), a preto podľa môjho názoru musí byť FA vystavená so slovenskou DPH, a DPH riadne odvedená na slovensku.

Prosím Vás aký je Váš názor na to?

Dakujem.
Naposledy upravil zk24 : 12.10.11 at 20:44
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, treba vystaviť so slov.DPH, ak tú službu posudzuješ podľa §15
a nepatrí pod §16.
Lebo píšeš ............... podľa §15 s miestom dodania v inom ČŠ.
/to je napr. práca na nehnuteľnosti.......hm?/.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

KEJKA Pozri príspevok
áno, treba vystaviť so slov.DPH, ak tú službu posudzuješ podľa §15
a nepatrí pod §16.
Lebo píšeš ............... podľa §15 s miestom dodania v inom ČŠ.
/to je napr. práca na nehnuteľnosti.......hm?/.
No, je to §15. Teda dufam
Vacsina odberatelov su zdanitelne osoby, tak vtedy je miesto dodania v inom ČŠ - lebo je tam, kde ma odberateľ sídlo. Ale kedže tento jeden odberatel je nezdanitelna osoba, tak miestom dodania je teda asi slovensko - miesto kde ma dodavatel sidlo....
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

A čo ak takúto službu poskytne nie platiteľ DPH, ale osoba registrovaná v zmysle § 7a? Musí vyfakturovať s DPH? Musí podať DP DPH a zaplatiť DPH? Veď §69 neuvádza takúto osobu ako osobu povinnú platiť daň.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

pefu Pozri príspevok
A čo ak takúto službu poskytne nie platiteľ DPH, ale osoba registrovaná v zmysle § 7a? Musí vyfakturovať s DPH? Musí podať DP DPH a zaplatiť DPH? Veď §69 neuvádza takúto osobu ako osobu povinnú platiť daň.
Takže Váš príklad:
Dodávateľ - slovenská s.r.o. registrovaná podľa §7a.
Odberateľ - nezdanietľná osoba (dajme tomu český občan)

Vychádzala by som z týchto paragrafov:

§7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

§15
(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.


Keďže v našom prípade by nešlo o dodanie služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, ale §15 ods.2, tak miestom dodania služby by bolo tuzemsko - teda miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo. Takisto český občan nemôže byť osobou povinnou platiť daň.
Z toho mi vychádza, že v tomto prípade, aj keby dodávateľ nebol registrovaný podľa §7a, táto povinnosť by mu v tejto situácii ani nevznikla.

A keďže pojde o dodanie slžuby s miestom dodania v tuzemsku, tak FA bude vystavená tak ako pre slovesnkého občana, alebo aj slovenskú firmu. Dodávateľ koná v postavení neplatiteľa DPH, a teda faktúruje bez DPH. Nepodáva ani DP DPH ani SV.

Moje úvahy. Ak má niekto iný názor, rada sa priučím.
1 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Tiež mi tak vychádza. No v tomto prípade neplatí DPH nikto. Veď obaja sú neplatitelia.
No v opačnom prípade, ak táto osba §7a príjme službu pri ktorej je povinný platiť daň, tak daň zaplatiť musí. Aj keď je neplatiteľ.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

pefu Pozri príspevok
Tiež mi tak vychádza. No v tomto prípade neplatí DPH nikto. Veď obaja sú neplatitelia.
No v opačnom prípade, ak táto osba §7a príjme službu pri ktorej je povinný platiť daň, tak daň zaplatiť musí. Aj keď je neplatiteľ.
Ak zdaniteľná osoba prijme službu, pri ktorej je povinná platiať daň, tak samozrejme daň zaplatiť musí. Áno, nie je pravidlom, že osobou povinnou platiť daň nemôže byť neplatiteľ. Byť neplatiteľom neznamená, že nikdy nebudem povinný platiť daň. Neplatiteľ iba nemá nárok na odpočítanie zaplatenej DPH.
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Veď celá problematika "služby v rámci EU a DPH" je o tom, že do platieb a povinnosti okolo DPH sú zatiahnutí aj neplatitelia. žeby bola v tomto prípade diera? To je málo pravdepodobné, keďže ide o celoeurópsku legislatívu.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Neviem, či v tom vidím dieru. Ide opredaj nezdaniteľnej osobe - občanovi. Keby išlo o slovenského občana tiež je FA vystavená bez DPH. V podstate si ani neviete overit ci ide skutocne o ceskeho obcana, nepytam si od obcana obciansky preukaz.... Hovoríme ale o službách podľa §15.

Ked si odo mna nejaky clovek objedná službu - opravu PC.... ja v podstate neviem ci je slovák alebo cech a nejako to ani neskúmam. Miestom dodania je v tomto pripade miesto kde je moje sidlo - teda Slovensko. A tym padom sa pozeram na tuto sluzbu rovnako pre ceskeho obcana a rovnako pre slovenskeho.

Ak by išlo o dodanie služby podľa §16 (trebárs viažúce sa k nehnuteľnosti) a nehnuteľnosť by sa nachádzala v ČR, tak slovenská s.r.o. sa registruje v čechách pre české IC DPH a fakturuje s ceskou DPH.

Takto tomu rozumiem ja. Snad tomu ako tak rozumiem.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Prosím vás, uvažujem správne, ak: slovenský SZČO neplátca DPH robí službu pre súkromnú osobu v Nemecku- na nehnuteľnosti:
SZČO nie je povinný registrácie podľa par.7 a nefakturuje nemeckému občanovi s DPH. Je to OK?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

valeriam Pozri príspevok
Prosím vás, uvažujem správne, ak: slovenský SZČO neplátca DPH robí službu pre súkromnú osobu v Nemecku- na nehnuteľnosti:
SZČO nie je povinný registrácie podľa par.7 a nefakturuje nemeckému občanovi s DPH. Je to OK?
Podľa mna je povinný registrovať sa pre IC DPH v Nemecku, kedze nemože preniest danovu povinnosť na prijimatela sluzby (nezdaniteľná osoba) a fakturovať s nemeckou DPH.
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Ide o §7a. Ale podľa mňa nie je povinný sa registrovať. Nedodal službu s miestom dodania podľa §15 ods. 1.
Ten môj prípad je rozdielny v tom, že už IČ DPH ako osoba 7a má
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Hm, Aký je rozdiel medzi mojím prípadom a prípadom od "valeriam"?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

V prvom prípade sme sa rozprávali o službách podľa §15. Služby viažúce sa k nehnuteľnosti sú podľa §16 a na ne sa vzťahujú iné pravidlá.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

valeriam Pozri príspevok
Prosím vás, uvažujem správne, ak: slovenský SZČO neplátca DPH robí službu pre súkromnú osobu v Nemecku- na nehnuteľnosti:
SZČO nie je povinný registrácie podľa par.7 a nefakturuje nemeckému občanovi s DPH. Je to OK?
Skúsim podložiť svoje tvrdenie:

Zdroj: http://www.kofes.sk/sk/kontakt/18-me...ia-sluieb.html


Príklad
Česká spoločnosť so sídlom a identifikačným číslom pre DPH prideleným v Českej republike vykonáva rekonštrukciu nehnuteľnosti na Slovensku. Objednávateľom služby je zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť a súčasne aj činnosti, ktoré nie sú predmetom dane. Miestom dodania služby je podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. tuzemsko. Osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ak miestom dodania služby je tuzemsko.
Ak by česká spoločnosť vykonala rekonštrukciu nehnuteľnosti pre nezdaniteľnú osobu , miesto dodania služby zostáva nezmenené, t.j. tuzemsko. Osobou povinnou platiť daň by bola česká spoločnosť, ktorá by bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 5(91) zákona o DPH Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Príklad
Česká spoločnosť so sídlom a identifikačným číslom pre DPH prideleným v Českej republike vykonáva rekonštrukciu nehnuteľnosti na Slovensku. Objednávateľom služby je zdaniteľná osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť a súčasne aj činnosti, ktoré nie sú predmetom dane. Miestom dodania služby je podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. tuzemsko. Osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ak miestom dodania služby je tuzemsko.
Ak by česká spoločnosť vykonala rekonštrukciu nehnuteľnosti pre nezdaniteľnú osobu , miesto dodania služby zostáva nezmenené, t.j. tuzemsko. Osobou povinnou platiť daň by bola česká spoločnosť, ktorá by bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 5(91) zákona o DPH Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. [/QUOTE]

V tomto príspevku sa však jedná o českú spoločnosť, platiteľa DPH. "Môj" SZČO je neplatiteľ DPH... služba nezdaniteľnej osobe v členskom štáte...som viac ako pomýlená
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Podľa mna v tomto pripade nehrá rolu ci je dodávatel platitel alebo neplatitel. V priklade sa totiz nepise ani ze ceska firma je platitelom DPH. pise sa ze je regitrovana pre IC DPH (nie ze je platitel).

Podla mna rolu hra ze dodavatelom je zdanitelna osoba, a to je rovnako platitel ako aj neplatitel. a odberatelom nezdanitelna osoba (obcan)
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Ináč tu je celkom pekne spracovaný prehľad určenia miesta dodania podľa druhu služby (dodanej zdaniteľnej alebo inej osobe), miesta dodania služby, či je fa s DPH alebo bez...

http://www.atc.sk/sk/odborne-clanky/...dodani-sluzieb
4 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nella_2 Pozri príspevok
Ináč tu je celkom pekne spracovaný prehľad určenia miesta dodania podľa druhu služby (dodanej zdaniteľnej alebo inej osobe), miesta dodania služby, či je fa s DPH alebo bez...

http://www.atc.sk/sk/odborne-clanky/...dodani-sluzieb
Túto stránku som už kedysi pozerala ale nepáči sa mi ze vobec neuvazuje o dodávkach pre zdanitelné alebo nezdaniteľné osoby, neuvazuje o registraciach v inom ČŠ a uvádza fakturáciu slovenského "platiteľa".... Mne osobne sa veľmi nepáčila tá stránka...
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

je tam rozdelené dodanie služieb zdaniteľnej osobe a inej ako zdaniteľnej osobe...
a áno, máš pravdu, je vlastne určená platiteľom DPH, nezaoberá sa registráciou podľa §7a
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

pekné, len tam nie sú uvedené situácie pre osobu § 7a
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať