Zavrieť

Porady

Poskytnutá strava vo vlastnom reštauračnom zariadení zdarma

Dobrý deň,
začínam účtovať reštauráciu, ešte som to doteraz nerobila. Potrebovala by som poradiť ako správne zúčtovať túto stravu. Ide mi o to, čo môžem dať do daňovo uznaných nákladov a ako vysporiadať DPH - teda odvádza sa vôbec DPH ak zamestnanci za stravu neplatia?
Prečítala som už okolo toho kopu príspevkov, ale som nejako z toho jeleň.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    u nás zam-ci platia.
    mala som kalkuláciu bez DPH a ich príspevok som delila na ZD do výnosov a DPH.
    Kvôli štatistike som urobila ročne aj aktiváciu 55% na účet 527.
    takže u teba si len tá aktivácia, aby si mala v účtovníctve stravu - príspevok zam-eľa

    eva.toth je offline (nepripojený) eva.toth

    rozvedená, 2 deti eva.toth
    Keď som účtovala reštauráciu /platca DPH/a konateľ určil, že zamestnanci nebudú za stravovanie platiť nič, tak som vo vnútornom predpise určila, že strava pre zamestnancov má hodnotu 3,30 Eur / podľa priemernej ceny denného menu / s DPH. Účtovala som na konci mesiaca podľa priloženej dochádzky a podľa vydaných obedov pre zamestnancov. Zo sociálneho fondu sa prispievalo na 1 obed vo výške 0,35 Eur.Vo vnútornom predpise bolo stanovené účtovanie:
    2,75 311A/604A 2,75
    0,55 311A/343A 0,55
    527A/311A 1,82 55% stravného
    472A/311A 0,35 príspevok na stravovanie
    543A/311A 1,13 darovanie

    Zostatok na účte k 31.12. na účte 543A som pripočítala k základu dane v daňovom priznaní. Nie je to uznaný náklad. Nákup tovaru do reštaurácie som klasicky účtovala na 504 a tržby z RP na 604 /spôsom účtovania B/. Popritom som viedla skladové hospodárstvo. Na konci roka inventúra, účtovanie 504A/132A PS roka
    132A/504A

    Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

    Katarína111
    Takže ak zamestnanci nič neplatia nerobí sa nijaké dodanenie DPH - dobre tomu rozumiem?

    Poskytnutá strava vo vlastnom reštauračnom zariadení zdarma

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.