Zavrieť

Porady

opravné položky k pohľadávkam

Je účtovná jednotka v podvojnom účtovníctve povinná tvoriť opravné položky k pohľadávkam, alebo sa môže rozhodnúť ich netvoriť, pretože napr. nechce vykázať stratu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jaka3 Pozri príspevok
    Je účtovná jednotka v podvojnom účtovníctve povinná tvoriť opravné položky k pohľadávkam, alebo sa môže rozhodnúť ich netvoriť, pretože napr. nechce vykázať stratu?
    Áno, je.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Jaka3 Pozri príspevok
    Je účtovná jednotka v podvojnom účtovníctve povinná tvoriť opravné položky k pohľadávkam, alebo sa môže rozhodnúť ich netvoriť, pretože napr. nechce vykázať stratu?
    tvorba je povinná, pravidlá pre tvorbu sú voliteľné - treba uviesť v internej smernici. Dôvod, že nechce vykázať stratu, je ten najnesprávnejší. Účtovníctvo má vykazovať pravdivý=verný obraz o majetkovej situácii a tvariť sa že pohľadávky sú bonitné, aj ked v skutočnosti sú nedobytné, je zámerné skreslovanie slutočnosti.

    Jaka3 je offline (nepripojený) Jaka3

    Jaka3
    Pod pravidlami máš na mysli zákon o DP, tzn. 20%, 50% a 100% podľa počtu dní po splatnosti? Ďakujem pekne za odpoveď.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie - pod pravidlami mám na mysli zákon o účtovníctve a Postupy účtovania v prvom rade. Predsa som písala o vernom obraze, o tom ZDP nehovorí.

    Jaka3 je offline (nepripojený) Jaka3

    Jaka3
    Trochu ma mýli to slovo voliteľné pravidlá, myslela som že ZDP to stanovuje jasne. Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ZDP stanovuje limity pre daňovú uznateľnosť, nič viac.
    Prioritne platí to, čo som napísala predtým a vždy to aj tvrdím.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Je to podobne ako s odpismi, to čo ustanovuje zákon o dani z príjmov je daňová stránka. Účtovná stránka je od nej nezávislá a je vyšpecifikovaná v interných účtovných smerniciach danej spoločnosti.
    Prosím Vás, ako mám vyfakturovať faktúru do Lichtenštajnska my sme platcami DPH neviem či s DPH alebo bez DPH(autodoprava) Ďakujem.

    opravné položky k pohľadávkam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.