Zavrieť

Porady

Nákup auta a DPH v zmysle §55

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu,
našla som tu ohľadom tohto už veľa, ale stále mi nie je jasné, že keď si s.r.o. kúpila auta pred pridelením IČ DPH cca o 10 dní skôr, tak si v zmysle §55 uplatním odpočet celej DPH, ale nerozumiem tomu, že čo mám chápať pod tým: daň k majetku, ktorá je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Nevie mi prosím niekto poradiť, až to mám v poriadku. Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nesúhasím, z čoho vychádzaš? Podľa mňa DPH zo splátok od dátumu registrácie, až firma bude mať platný splátkový kalendár s ičDPH alebo faktúru na splátky s ičDPH.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ty odpočítaš celú DPH.
    Uvedené znenie je pre prípad, že by sa sro registrovala na budúci rok, to zn. za rok 2011 by už uplatnila 1/4 odpisov a mala ZC vo výške 3/4 OC. Takže buduci rok pri registrácii by sa už mohla odpočítať DPH len vo výške 3/4, t.j. v alikvotnej výške, atď.

    Žanet je offline (nepripojený) Žanet

    Žanet
    Mám aj ja jednu otázku ohľadom novej registrácie a uplatnenia §55. Leasing od 06/2009 na nákladné auto. OC tvorí istina +poplatky v tejto sume je zaradené a odpisované. DPH zo splátok aj z 1 zvýšenej splátky bolo účtované na 548. Platcami DPH sme od 09/2011. Mňa zaujíma či si môžem uplatniť už zo zaplatených splátok v roku 2011 tj. z 8 splátok pred registráciou DPH ? Predpokladám, že nemôžem vypočítavať DPH zo zostatkovej OC, keďže DPH mi tam nevstupovalo. Budem Vám vďačná za usmernenie a radu.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Žanet Pozri príspevok
    Mám aj ja jednu otázku ohľadom novej registrácie a uplatnenia §55. Leasing od 06/2009 na nákladné auto. OC tvorí istina +poplatky v tejto sume je zaradené a odpisované. DPH zo splátok aj z 1 zvýšenej splátky bolo účtované na 548. Platcami DPH sme od 09/2011. Mňa zaujíma či si môžem uplatniť už zo zaplatených splátok v roku 2011 tj. z 8 splátok pred registráciou DPH ? Predpokladám, že nemôžem vypočítavať DPH zo zostatkovej OC, keďže DPH mi tam nevstupovalo. Budem Vám vďačná za usmernenie a radu.
    Výšku DPH z tých 8 splátok, ktoré boli realizované si uplatníš celú z tých splátok. Nasledujúce roky tak isto. DPH máš presne zrejme vyčíslenú v jednotlivých splátkach. Keby si mala úver na auto a nie leasing, odpočítaš celú DPH, pokiaľ auto bolo kupované v tomto roku, v ktorom sa vozidlo zakúpilo.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    KEJKA Pozri príspevok
    nesúhasím, z čoho vychádzaš? Podľa mňa DPH zo splátok od dátumu registrácie, až firma bude mať platný splátkový kalendár s ičDPH alebo faktúru na splátky s ičDPH.
    Dobrá poznámka. Zabudla som uviesť, že by požiadali o vystavenie splátkového kalendára s IČ pre DPH. Potom by mali riadny daňový doklad. A prehliadla som dátum 06/2009. V tomto prípade odpočet DPH zo splátok v roku 2011 od dátumu registrácie za predpokladu riadneho daňového dokladu. UFFF, ešte že si si to všimla.
    ucetni_fantozzi
    z leasingu v ziadnom pripade spatne neuplatnovat. leasing je najom, najom je sluzba a zo sluzby sa spatne DPH uplatnit nemoze

    Žanet je offline (nepripojený) Žanet

    Žanet
    Ďakujem Vám pekne za usmernenie aj za pripomenutie, že si mám vyžiadať nový splátkový kalendár. Ešte raz díky

    lupa je offline (nepripojený) lupa

    lupa
    Ak som sa stala platiteľom DPH v priebehu roka - napr. 09/2011, môžem si odpočítať DPH zo zvýšenej splátky -leasing tiež začal v príslušnom roku - napr. 03/2011?

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    lupa Pozri príspevok
    Ak som sa stala platiteľom DPH v priebehu roka - napr. 09/2011, môžem si odpočítať DPH zo zvýšenej splátky -leasing tiež začal v príslušnom roku - napr. 03/2011?
    veď odpoveď máš v príspevku 8

    lupa je offline (nepripojený) lupa

    lupa
    Ďakujem. Ale vo zvýšenej splátke nemám finančnú činnosť, nie je to služba. Len preto otázka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.