Zavrieť

Porady

TZ prenajatého majetku

Nevie mi prosím náhodou niekto poradiť? Kúpili sme koberec do prenajatých priestorov, jeho OC je 43136,80 SK. Mám ho zaradiť do tej istej odpisovej skupiny ako je budova? A koľko ho mám odpisovať, ked zmluvu máme na dobu neurčitú?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Prenajatý priestor nie je Váš, preto Váš koberec nemá nič spoločné s prenajatými priestormi. Iba ak by ste sa s majiteľom dohodli, že Vám zmení nájomné alebo inak vyrovná váš náklad. Vy ste sa stali kúpou koberca jeho vlastníkom. Ako vlastník hmotného majetku, ktorého hodnota je vyššia ako 30000,00 Sk a doba použitia dlhšia ako jeden rok zaradíte tento majetok do hmotného majetku a podľa jeho číselnej klasifikácie ho zaradíte do triedy odpisovania a budete odpisovať. To znamená, že nákup tohoto koberca Vám nepôjde do nákladov účtovného obdobia v ktorom ste ho kúpili, ale podľa spôsobou odpisovania ho budete odpisovať niekoľko rokov. Zákon o účtovníctve prikazuje odpisovať toľko rokov, koľko je predpokakladaná životnosť tohto majetku, zákon o dani z príjmu taxatívne stanovuje dobu odpisovania podľa tried.
    24_1_54.gif  

    Monka_m je offline (nepripojený) Monka_m

    Monka_m
    anto
    Prenajatý priestor nie je Váš, preto Váš koberec nemá nič spoločné s prenajatými priestormi. Iba ak by ste sa s majiteľom dohodli, že Vám zmení nájomné alebo inak vyrovná váš náklad. Vy ste sa stali kúpou koberca jeho vlastníkom. Ako vlastník hmotného majetku, ktorého hodnota je vyššia ako 30000,00 Sk a doba použitia dlhšia ako jeden rok zaradíte tento majetok do hmotného majetku a podľa jeho číselnej klasifikácie ho zaradíte do triedy odpisovania a budete odpisovať. To znamená, že nákup tohoto koberca Vám nepôjde do nákladov účtovného obdobia v ktorom ste ho kúpili, ale podľa spôsobou odpisovania ho budete odpisovať niekoľko rokov. Zákon o účtovníctve prikazuje odpisovať toľko rokov, koľko je predpokakladaná životnosť tohto majetku, zákon o dani z príjmu taxatívne stanovuje dobu odpisovania podľa tried.
    Ibaze jeden problem mam, ze ten koberec je napevno malepeny na podlahe, takze si ho nebudeme moct zobrat. A neviem ci najomca mi da suhlas a potom ho od nas odkupi za zostatkovu cenu.

    Diky.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    To je stav, ktorý budete riešiť pri odchode z priestorov. Buď predajom dlhodobého majetku, alebo jeho vyradením.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Kým ste v tých prenajatých priestoroch, platí presne to, čo písal Anton. Neviete predsa, či zmluvu o nájme nepredĺžite, čo sa stane po uplynutí doby nájmu. Zatiaľ postupujte tak, ako radil Anton.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Monka_m
    Ibaze jeden problem mam, ze ten koberec je napevno malepeny na podlahe, takze si ho nebudeme moct zobrat. A neviem ci najomca mi da suhlas a potom ho od nas odkupi za zostatkovu cenu.

    Diky.
    Že ste spravili chybu už viete, lebo ste to mali prejednať s majitelom budovy, že tam idete lepiť koberec a či v prípade skončenia nájmu ho odkúpi, lebo je tam "napevno". Teraz vám môže povedať aby ste si ho vzali a vy si nemáte čo vziať, resp. nejaký znehodnotený po odlepovaní. Snáď tam budete dlho a aj ho "zoderete"

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Monka_m
    Ibaze jeden problem mam, ze ten koberec je napevno malepeny na podlahe, takze si ho nebudeme moct zobrat. A neviem ci najomca mi da suhlas a potom ho od nas odkupi za zostatkovu cenu.

    Diky.
    Ale, ak ste v prenájme a zakúpite niečo z vlastných finančných prostriedkov , resp.chcete zakúpiť , tak treba najskôr diskutovať s prenajímateľom , čo máte v úmysle a prispôsobiť k tomu aj dodatok zmluvy o nájme , stanoviť si podmienky s tým, že čo je Vaše a čo nie a na čo dostanete súhlas ,alebo nie . Inak ústna dohoda neplatná , a ešte k tomu kúpite drahý koberec čo nalepíte .

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Monka_m
    Nevie mi prosím náhodou niekto poradiť? Kúpili sme koberec do prenajatých priestorov, jeho OC je 43136,80 SK. Mám ho zaradiť do tej istej odpisovej skupiny ako je budova? A koľko ho mám odpisovať, ked zmluvu máme na dobu neurčitú?

    Dakujem
    Ten koberec je do 1 miestnosti? a k nie, Prečo ho nerozdeliť na jednotlivé miestnosti a nedať rovno do nákladov?

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Neviem síce, akú majú faktúru, ale ak majú napr. 50m2 koberce v hodnote takmer 50.000, neviem, neviem, či by bolo priechodné rozdeliť ho. Ani počítač za 40tis. predsa nemôžme rozdeliť na monitor a počítač, aby to bolo menej ako 30tis.

    Monka_m je offline (nepripojený) Monka_m

    Monka_m
    ALBO
    Ten koberec je do 1 miestnosti? a k nie, Prečo ho nerozdeliť na jednotlivé miestnosti a nedať rovno do nákladov?
    Dakujem Vam vsetky, nakoniec sme to rozdelili do viacerych miestnosti, lebo bol vacsej rozlohy a akurat sa mi to vpasovalo na metraze jednotlivych kancelarii, tak sme to rovno dali do nakladov. Dufam, ze to bude ok.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    som rada, že ste to vyriešili, len by som vám dala do pozornosti môj predchádzajúci príspevok. Možno by ste to zaradenie mali ešte raz zvážiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.