Zavrieť

Porady

Prepocet CM pri zacatocnych vydavkoch

Ahojte,
k 31.12.2005 idem zauctovat obstaravacie vydavky podnikatela z roku 2004 (jedna sa o JU). Doklady su vystavene v cudzej mene. Sumy prepocitam s kurzom k 31.12.2005 podla NBS, alebo s kurzom k datumu, kedy boli vystavene doklady tiez podla NBS????
Podla postupov uctovania par. 3 mi to nie je celkom jednoznacne. Vlastne uct. pripad nastal len vtedy, kedy o dokladoch uctujem, tj. 31.12.2005...
Poradi mi niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ja by som to účtovala kurzom-NBS dátumu na bločku, a k 31.12. by som účtovala ako uzavier.operácií cez ID.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    keri
    Ahojte,
    k 31.12.2005 idem zauctovat obstaravacie vydavky podnikatela z roku 2004 (jedna sa o JU). Doklady su vystavene v cudzej mene. Sumy prepocitam s kurzom k 31.12.2005 podla NBS, alebo s kurzom k datumu, kedy boli vystavene doklady tiez podla NBS????
    Podla postupov uctovania par. 3 mi to nie je celkom jednoznacne. Vlastne uct. pripad nastal len vtedy, kedy o dokladoch uctujem, tj. 31.12.2005...
    Poradi mi niekto?
    Natíska sa otázka, prečo sa to ide účtovať až 31.12.05? Malo sa zaúčtovať na začiatku podnikania a použiť kurz dňa zaúčtovania, tak ako je v závere príspevku uvedené.
    Keď už sa to inak nedá len 31.12.05, potom použiť kurz tohto dňa.

    keri je offline (nepripojený) keri

    keri
    Zaciatocne vydavky = som max. popletena, pretoze nikde nie je jasne napisane (aspon ja som to nikde nenasla),ze kedy vlastne sa maju zauctovat. Ci ako klasicky vydavok z pokladne hned k 1.1.2005 alebo az cez uzav.operacie k 31.12.2005... Boli na to rôzne nazory, tak som sa rozhodla, ze ja to urobim s jednym dokladom na konci uct.obdobia.Fakt nie som si ista,ze je to spravne, ale co mam robit...

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Začiatočné výdavky=zriadovacie výdavky ešte pred začastím podnikania sa účtujú :
    - ak výdavky prekročia sumu 50 tis., budeš si ich môcť do výdavkov premietnuť len prostredníctvom daň.odpisov.
    - ak výdavky nepresiahnu v úhrne sumu 50 tis. tieto výdavky sa uplatnia medzi výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpeč. a udržanie príjmov v rámci uzavierania účtov.kníh v r.2005 (uzavierková účt. operácia)

    keri je offline (nepripojený) keri

    keri
    Takze dobre robim,ak vsetko dam k 31.12.2005? Samozrejme odpisy zvlast a prev.reziu zvlast.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    áno je potrebné vychádzať z ustan.§ 4 ods.4 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnut.vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendár.roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmu začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím v ktorom začal túto činnosť vykonávať. Zriadovacie výdavky sa zaradia tak ako som už vyššie spomenula s členením či ide o materiál,zásoby, prevádz.réžia atd...

    keri je offline (nepripojený) keri

    keri
    Renca,ale ty si uviedla, ze vydavky sa prepocitaju s kurzom , co je uvedene na dokladoch tj. k ....2004 (nakolko blocky su z roku 2004 z roznych mesiacov).
    Takze podla teba to zauctujem:
    zapis k 31.12.2005
    sumy preratane na Sk s kurzom k datumu 2004?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Trochu odbočujem od základnej otázky, ale zriaďovacie výdavky určite nie sú náklady na zásoby a pod. Zriaďovacie výdavky sú výdavky súvisiace so "založením" spoločnosti alebo vybavením Živnostenského listu. Tu sa jedná o FO a dosiahnuť 50 tis. na založenie FO je asi veľké umenie a preto sa tieto výdavky považujú za výdavky spojené so začatím živnosti, tak isto ako zásoby.
    K otázke : ak sú výdavky vynaložené v roku 2004, je potrebné prepočítať ich príslušnými kurzami pre konkrétne dni roka 2004.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    keri
    Renca,ale ty si uviedla, ze vydavky sa prepocitaju s kurzom , co je uvedene na dokladoch tj. k ....2004 (nakolko blocky su z roku 2004 z roznych mesiacov).
    Takze podla teba to zauctujem:
    zapis k 31.12.2005
    sumy preratane na Sk s kurzom k datumu 2004?
    Ja som sa s takýmto prípadom nestretla , ale určite by som to prepočítala kurzom NBS k daným dňom a účtov.zápis urobila k 31.12.2005.

    keri je offline (nepripojený) keri

    keri
    Jasne, ze tzv.zriadovacie vydavky su vydavky spojene so zacatim podnikania, tak ako uviedla Johanka.(notarske poplatky, kolky a pod.) Tie su v Sk a nie je s nimi ziaden problem.
    Ale pred vydanim ZL nakupil v zahranici aj hmotny majetok (mimochodom ide o kameru a prislusenstvo - to potrebuje ku svojej cinnosti), a prave tu kameru potrebujem prepocitat na Sk, aby som ju mohla zaradit do majetku a zacat odpisovat. Samozrejme odpis bude za r. 2005 akokeby 2.rok odpisovania.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak si kúpil kameru ako fyzická osoba ( občan) , tak postupuje podľa § 25 ods.1 písm.d/. Toto ustanovenie rieši stanovenie vstupnej ceny majetku pri jeho preradení z osobného užívania do obchodného majetku. To znamená, že nebudeš účtovať o nákupe , ale v rámci uzávierkových operácií zaúčtuješ odpis v 2-hom roku odpisovania. Samozrejme vystavíš kartu majetku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.