Zavrieť

Porady

Doplatok súdneho poplatku

Prosim o vysvetlenie... Zaloba, ktorú sme podali znela na zaplatenie 1139,13 eur, súdny poplatok som vypocitala ako 68 eur. Zaplatený bol kolkami. Súd nás vyzval na doplatok súdneho poplatku za podanie návrhu ( za cenu ročného plnenia zmluvnej pokuty) ktorý je 12,50 EUR (pol. č. 1 písm a Sadzobníka) Kde to zobrali? asi mi nieco unika...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    Este je tam napisane že poplatky sa vyrubuju a vyberaju v slovenskej mene, ale to mi nevadi :-)

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    No ak bola žalovaná istina 1139,13 €, výpočet súdneho poplatku je správny - 68,- €. Ale spomínate zmluvnú pokutu, takže treba zrejme popísať viac o predmete sporu, na základe napísaného sa nedá povedať, kde to našli a z čoho vychádzajú ....

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    no navrhovali sme aby sud vydal PR, v ktorom ulozi zaplatit 1139,13, uroky z omeskania a zmluvnu pokutu 0,05 % denne zo zalovanej sumy, tak ako uz milion krat a teraz toto.... vobec tomu nerozumiem ....."doplatok súdneho poplatku za podanie návrhu ( za cenu ročného plnenia zmluvnej pokuty) ". Zavolam tam, len som chcela vediet ci mi to niekto vie vysvetlit...

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    Prosim vie mi niekto povedat ODKEDY sa plati poplatok za zmluvnu pokutu, ak ju ziadam ako prislusentvo istiny z ktorej som pokutu zaplatila, navyse aj ten vypocet je divny.................rocne plnenie zmluvne pokuty...0,0005 x 1139,13 = 0,569565 x 365 = 207,89 a z toho 6 percent je 12,47, coz by malo byt zaokruhlene nadol, ako 12 eur ked uz tak nie?

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    no podla mna zmluvna pokuta nie je prislusenstvo, ale piamo zalovana suma, teda vasa pohladavka vyplyvajuca z vasej zmluvy so zalovanou stranou ... prislusenstvo je zakonny urok z omeskania alebo nahrada sudnych trov ...

    tanicka218 je offline (nepripojený) tanicka218

    tanicka218
    NO nasla som teraz toto: Právna veta: Dohodnutím zmluvnej pokuty nezaniká nárok na úrok z omeškania. Podľa názoru najvyššieho súdu zmluvná pokuta nie je príslušenstvom pohľadávky, ale samostatným majetkovým nárokom oprávneného a je ju možné samostatne vymáhať. Úrok z omeškania naopak je príslušenstvom pohľadávky.

    Spisová značka:
    4Obo/29/2008

    ale prosim Vas tak mi vysvetlite ako to ze na stole mam cca 30 - 40 platobnych rozkazov z roznych sudov na slovensku a vzdy platim poplatok zo zalovanej istiny, a pritom vzdy ziadam o zaplatenie istiny s urokmi a pokutou.

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    Ja som našiel toto :
    § 7 ods.6 zákona 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch znie :
    (6) Ak ide o zmluvnú pokutu, ktorá je opakujúcim sa plnením na neurčitý čas, za cenu plnenia sa považuje cena ročného plnenia.

    Vypočítanú hodnotu plnenia - zmluvnej pokuty 207,89 € zrejme pripočítali k istine 1139,13 € - to je celkom 1347,02 €.
    Z takto určeného základu vypočítali poplatok podľa § 7 ods.11 - 80,50 €. Zaplatili ste 68,- €, takže doplatok je 12,50 €.

    No a odpoveď, že prečo to iné súdy neuplatňujú, bude asi len tá, že si to nevšimli ....

    Doplatok súdneho poplatku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.