Zavrieť

Porady

Vratenie sudneho poplatku

Poprosim Vas o radu,

na zaklade sudneho uznesenie okresneho sudu BA II z dna 1.10.2010 mal byt nasej spolocnosti vrateny sudny poplatok prostrednictvom danoveho uradu BAI. Do dnesneho dna nam poplatok nebol vrateny. Chcem sa poradit ako postupovat?

Dakujem za pomoc
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Frankieee Pozri príspevok
Poprosim Vas o radu,

na zaklade sudneho uznesenie okresneho sudu BA II z dna 1.10.2010 mal byt nasej spolocnosti vrateny sudny poplatok prostrednictvom danoveho uradu BAI. Do dnesneho dna nam poplatok nebol vrateny. Chcem sa poradit ako postupovat?

Dakujem za pomoc
Obrátila by som sa listom na DÚ.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ahojte poradaci, neviete niekto aky je sudny poplatok za ziadost o nahradu suhlasu druheho rodica so zmenou priezviska dietata ?
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

suzika1979 Pozri príspevok
ahojte poradaci, neviete niekto aky je sudny poplatok za ziadost o nahradu suhlasu druheho rodica so zmenou priezviska dietata ?
nikto nevie ? popripade mozem poslat na sud ziadost aj bez kolkov ? budu sa tym zaoberat a neskor ma vyzvu na zaplatenie poplatku... ??? dakujem
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

suzika1979 Pozri príspevok
nikto nevie ? popripade mozem poslat na sud ziadost aj bez kolkov ? budu sa tym zaoberat a neskor ma vyzvu na zaplatenie poplatku... ??? dakujem
je to dost surne...poradite mi ? prosim,prosim
0 0
twe twe

twe je offline (nepripojený) twe

suzika1979 Pozri príspevok
nikto nevie ? popripade mozem poslat na sud ziadost aj bez kolkov ? budu sa tym zaoberat a neskor ma vyzvu na zaplatenie poplatku... ??? dakujem

Ano. Vyzvu.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

twe Pozri príspevok
Ano. Vyzvu.
dakujem za odpoved.
fajn,tak ja tu ziadost poslem a budem cakat. nikde som sa nevedela dopatrat,kolko sa plati za vybavenie takej ziadosti. chceme s manzelom zmenit malemu priezvisko,no jeho biologicky otec/moj exmanzel/ na moje vyzvy aby dal svoj suhlas,nereaguje. samozrejme,ze ani vyzivne neplati... jemu na synovi nezalezi ani na tolko, aby mu umoznil sa volat rovnakym priezviskom ako jeho milujuca rodina. maly sa stale pyta,place ze preco sa on nevola ako jeho mama a tato... chcem to riesit. bolo mi poradene dat to na sud, ze sud moze nahradit suhlas druheho rodica
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

Mila123 Pozri príspevok
Pravdepodobne máte neuradenú inú daň...dôjde Vám zápočet
toto asi nebolo premna
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

suzika1979 Pozri príspevok
dakujem za odpoved.
fajn,tak ja tu ziadost poslem a budem cakat. nikde som sa nevedela dopatrat,kolko sa plati za vybavenie takej ziadosti. chceme s manzelom zmenit malemu priezvisko,no jeho biologicky otec/moj exmanzel/ na moje vyzvy aby dal svoj suhlas,nereaguje. samozrejme,ze ani vyzivne neplati... jemu na synovi nezalezi ani na tolko, aby mu umoznil sa volat rovnakym priezviskom ako jeho milujuca rodina. maly sa stale pyta,place ze preco sa on nevola ako jeho mama a tato... chcem to riesit. bolo mi poradene dat to na sud, ze sud moze nahradit suhlas druheho rodica
To bude v zmysle zákona o súdnych poplatkoch č. 71/1992 , príloha č. 1 sadzobník súdnych poplatkov časť 1 písm. b) 99,50 EUR.


Z návrhu na začatie konania, ak nie je ustanovená osobitná sadzba

a) z ceny (z úhrady) predmetu konania alebo z hodnoty predmetu sporu:

6 %, najmenej 16, 50 eura, najviac 16 596, 50 eura v obchodných veciach
najviac 33 193, 50 eura

b) ak nemožno predmet konania oceniť peniazmi:
99, 50 eura
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

Chobot Pozri príspevok
To bude v zmysle zákona o súdnych poplatkoch č. 71/1992 , príloha č. 1 sadzobník súdnych poplatkov časť 1 písm. b) 99,50 EUR.


Z návrhu na začatie konania, ak nie je ustanovená osobitná sadzba

a) z ceny (z úhrady) predmetu konania alebo z hodnoty predmetu sporu:

6 %, najmenej 16, 50 eura, najviac 16 596, 50 eura v obchodných veciach
najviac 33 193, 50 eura

b) ak nemožno predmet konania oceniť peniazmi:
99, 50 eura
dakujem chobot, neni to mala suma,ale ak ma pomoct malemu sa lepsie citit,ideme do toho
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

suzika1979 Pozri príspevok
ahojte poradaci, neviete niekto aky je sudny poplatok za ziadost o nahradu suhlasu druheho rodica so zmenou priezviska dietata ?
Tato vec by mala byt oslobodena od sudnych poplatkov.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

1Dara Pozri príspevok
Tato vec by mala byt oslobodena od sudnych poplatkov.
vazne ? to by bolo super a asi by veci pomohlo,keby som mala posudok od detskej psychologicky,ze odporuca zmenu priezviska,vsak ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

1Dara Pozri príspevok
Tato vec by mala byt oslobodena od sudnych poplatkov.

To vieš, alebo si len tipuješ? Podľa zákona o súdnych poplatkoch § 4 sú nasledovné veci oslobodené od poplatku:

(1) Od poplatku je oslobodené súdne konanie vo veciach
a) opatrovníckych, starostlivosti o maloleté deti, osvojenia a povolenia uzavrieť manželstvo,
b) spôsobilosti na právne úkony,
c) zdravotného poistenia, sociálneho zabezpečenia vrátane nemocenského poistenia, dôchodkového zabezpečenia, štátnych sociálnych dávok, sociálnej pomoci3b) a poistenia v nezamestnanosti, aktívnej politiky trhu práce a garančného fondu3c) a poskytovania zdravotnej starostlivosti,
d) výkonu rozhodnutí a exekúcie na vymáhanie pohľadávok zo súdnych a notárskych poplatkov, z peňažných trestov, pokút a trov konania vymáhaných štátom,
e) plnenia záväzkov z kolektívnych zmlúv,
f) opravy chýb a odstránenia nedostatkov v zoznamoch voličov,
g) vzájomnej vyživovacej povinnosti rodičov a detí,
h) vyslovenia prípustnosti prevzatia alebo držania v ústave zdravotníckej starostlivosti,
i) nečinnosti orgánu verejnej správy,
j) ochrany pred nezákonným zásahom orgánu verejnej správy.
k) náhrady škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím orgánu verejnej moci alebo jeho nesprávnym úradným postupom.

(2) Od poplatku sú oslobodení:
a) Slovenská republika, štátne rozpočtové organizácie, štátne účelové fondy, 3aa) Slovenský pozemkový fond pri úkonoch a konaniach, ktoré vykonáva v mene Slovenskej republiky, Národný úrad práce a Sociálna poisťovňa.
b) obce a vyššie územné celky v konaní vo veciach verejného a spoločensky prospešného záujmu,
c) nadácie a charitatívne, humanitárne, ekologické organizácie a združenia pôsobiace na ochranu spotrebiteľov,
d) navrhovateľ v konaní o náhradu škody z pracovného úrazu a choroby z povolania, v konaní o určenie neplatnosti rozviazania pracovného pomeru a pri uplatnení nárokov z neplatného rozviazania pracovného pomeru,
e) navrhovateľ v konaní o určenie výživného, ako aj v konaní o jeho zvýšení,
f) nevydatá matka v konaní o príspevku na výživu a úhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom,
g) prokurátor v konaní začatom na jeho návrh a v konaní, do ktorého vstúpil,
h) maloleté dieťa v konaní o určenie alebo zapretie rodičovstva a v konaní o prípustnosti zapretia otcovstva,
ch) navrhovateľ v konaní o náhrade škody vrátane škody na veciach, ktorá vznikla v súvislosti s ublížením na zdraví,
i) navrhovateľ v konaní o náhradu škody alebo nemajetkovej ujmy, ktoré mu boli spôsobené trestným činom,
j) navrhovateľ v konaní o poddlžníckej žalobe,
k) profesionálni vojaci ozbrojených síl Slovenskej republiky, príslušníci Policajného zboru, príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky, príslušníci Národného bezpečnostného úradu a príslušníci Slovenskej informačnej služby a colníci v konaní o preskúmanie rozhodnutí služobných orgánov podľa osobitných predpisov3d),
l) navrhovateľ pri podaní návrhu na vyhlásenie konkurzu, návrhu na povolenie reštrukturalizácie a návrhu na povolenie oddlženia,
m) správca podľa osobitného predpisu, 3f)
n) navrhovateľ v konaní o vylúčení majetku zo súpisu majetku podstát podľa osobitného predpisu, 3f)
o) navrhovateľ v konaní o vylúčení majetku zo súpisu podstaty podľa osobitného predpisu, 3g)
p) navrhovateľ v konaní o vylúčení veci z exekúcie podľa osobitného predpisu, 3h)
r) navrhovateľ v konaní o určení popretej pohľadávky podľa osobitného predpisu, 3f)
s) diplomatickí zástupcovia poverení v Slovenskej republike, konzuli z povolania a ďalšie osoby, ktoré podľa medzinárodného práva požívajú výsady a imunity, a to za predpokladu, že nie sú štátnymi občanmi Slovenskej republiky a že je zaručená vzájomnosť. Toto oslobodenie sa nevzťahuje na poplatky vyberané za poplatkové úkony týkajúce sa nehnuteľností a návrhov na začatie konania (odvolaní), ak je predmetom sporu nehnuteľnosť,
t) navrhovateľ podľa § 16 ods. 1 zákona Slovenskej národnej rady č. 293/1992 Zb. o úprave niektorých vlastníckych vzťahov k nehnuteľnostiam,
u) navrhovateľ v konaní podľa zákona č. 87/1991 Zb. o mimosúdnych rehabilitáciách v znení neskorších predpisov a v ďalších konaniach, ak to ustanovujú osobitné predpisy4),
v) cudzinec v konaní o priznanie postavenia utečenca.4a)
z) navrhovateľ v konaní podľa § 5 ods. 5 zákona č. 503/2003 Z. z. o navrátení vlastníctva k pozemkom a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom v znení zákona č. 217/2004 Z. z.
za) spotrebiteľ domáhajúci sa ochrany svojho práva podľa osobitného predpisu.4aa)

(3) Od poplatku je oslobodený aj účastník, ktorému bol priznaný nárok na poskytnutie právnej pomoci podľa osobitného predpisu.4ab)


To, čo chce žalovať suzika, neviem medzi tie vymenované veci zaradiť.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

hmm,skoda... ale nevadi. nasetrime na to,chcem,aby bol maly kludny a stastny a necitil sa "cudzo" v rodine. by ste neverili,aki vedia byt ludia kruti v kolektive,napr.v skolke. nestacime s manzelom maleho ukludnovat a presviedcat,ze je nas a ze ho lubime aj ked ma ine priezvisko. teraz pojdem zhanat nejaku dobru detsku psychologicku,hadam to do porodu stihnem dakujem za pomoc a vsetkym pekny den prajem
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Chobot Pozri príspevok
To vieš, alebo si len tipuješ? Podľa zákona o súdnych poplatkoch § 4 sú nasledovné veci oslobodené od poplatku:
Pisala som "Tato vec by mala byt oslobodena od sudnych poplatkov."

(1) Od poplatku je oslobodené súdne konanie vo veciach
a) opatrovníckych, starostlivosti o maloleté deti, osvojenia a povolenia uzavrieť manželstvo,
- tu by to malo spadat

.....
To, čo chce žalovať suzika, neviem medzi tie vymenované veci zaradiť.
odpoved v texte
+ trosku som googlila: .dieta.sk/index.php?page=1&type=news&id=11&theme=1&method=ma in&art=1471&pg=0
(na zaciatok doplnit www - nemozem vkladat odkazy )
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

chcela som si pozriet ten link...dala som aj www na zaciatok,ale sa mi to nepodarilo a ani na dieta sk som nenasla na tuto temu nic asi zle hladam
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1Dara Pozri príspevok
odpoved v texte
+ trosku som googlila: .dieta.sk/index.php?page=1&type=news&id=11&theme=1&method=ma in&art=1471&pg=0
(na zaciatok doplnit www - nemozem vkladat odkazy )
suzika1979 Pozri príspevok
chcela som si pozriet ten link...dala som aj www na zaciatok,ale sa mi to nepodarilo a ani na dieta sk som nenasla na tuto temu nic asi zle hladam
ja som urobila to isté a otvorilo sa mi bez problémov
http://www.dieta.sk/index.php?page=1...&art=1471&pg=0
nečítala som ten článok, ak máš problém to otvoriť, tak ti ho tu priliepam celý
? „Mám veľký problém a nikoho, kto by mi pomohol. Otec mojej dcérky nás opustil, keď mala 2 mesiace. Čakala som, že nám bude platiť, ale nestalo sa to a ešte k tomu sa mi aj vyhrážal. Po jeden a pol roku som ho dala na súd kvôli výživnému, upraveniu styku, ale sudkyňa ma normálne odtiaľ vyrazila a spýtala sa ma, čo od nej chcem. Ešte dodnes mi od nej neprišla nijaká odpoveď, a to už prešlo 5 mesiacov. Povedala mi, že nemám nijaké právo o niečo žiadať po takom dlhom čase. Viete, otec mojej dcérky o ňu nemá záujem, nevidel ju, odkedy odišiel. Navyše ho hľadá polícia za nejaké podvody, nežije ani na adrese svojho trvalého bydliska, nepreberá poštu zo súdu a ani neprišiel na pojednávanie. A to vraj ja nemám nijaké právo?! Vraj si mám zistiť jeho terajšiu adresu, a potom o niečo žiadať. Ako ju mám zistiť ja, keď ho nevie nájsť ani polícia? Ako mám postupovať a čo mám robiť? Mám nárok na výživné, keď on nepríde ani na ďalšie pojednávanie? (...ak sa nejakého vôbec dočkám...) A ešte mám otázku k zmene priezviska: dá sa zmeniť dcérkino priezvisko, keď ho má po ňom a styk s ním nie je nijaký? To on ma nútil, aby som dcére dala jeho priezvisko. Nemám, žiaľ, nijaký dôkaz, že ma donútil, iba nástupný zápis v pôrodnici, že dcérka bude mať moje priezvisko (vtedy som bola na príjme iba so sestrou, bez neho). Viete, ja sa volám tak, dcérka inak a ani nevie, po kom má meno. A čo reakcie detí, keď príde napríklad do škôlky (teraz má 20 mesiacov)? Nikdy som s tým jej priezviskom nesúhlasila a je mi z toho od začiatku zle... Veď podľa mena ako keby pred úradmi a inými ani nebola moja... Viete, aký je to pocit? Je tam nejaká šanca na právnu zmenu? Mám vôbec na niečo nárok? Prosím vás o radu, o hocičo, len mi nejako pomôžte aspoň vy! Ďakujem vám!“ (Heda)
+ Pani Heda sa ocitla naozaj vo veľmi zložitej situácii, problémy, ktoré však musí sama riešiť, sú na riešenie právne a časovo náročné. V časopise Dieťa nielen rodičov sme v čísle 10 venovali pozornosť rôznym možným dávkam pre matku, ktorá je v hmotnej núdzi, a zároveň sme riešili otázku náhradného výživného a podmienky jeho vyplatenia. Niektoré z tam uvedených riešení by mohli byť vhodné aj pre našu čitateľku.
Za účelom určitej prehľadnosti riešení otázky pani Hedy by som rozdelila na niekoľko podotázok:
1. určenie výživného na maloletú dcérku,
2. úprava styku s maloletým dieťaťom – zatiaľ podľa informácií pani Hedy, myslím, že nie je potrebné tento problém riešiť, nakoľko, ako sama uvádza, otec nemá o dcérku záujem. Ak sa nebudú vedieť rodičia dohodnúť na styku s dieťaťom a otec dcérky sa bude domáhať styku, avšak zároveň svojím arogantným správaním by ohrozoval jej zdravý fyzický a duševný vývoj, potom je potrebné, aby ste sa obrátili na súd s návrhom na úpravu styku dieťaťa s dieťaťom,
3. zmena priezviska maloletej dcérky.

Poskytovanie výživného je zákonnou povinnosťou, ktorá zabezpečí osobe, ktorá je odkázaná na toto plnenie, výživu alebo životné podmienky. Vyživovaciu povinnosť upravuje Zákon o rodine. Vo väčšine prípadov je platenie výživného samozrejmosťou a chápe sa ako určitá morálna povinnosť, vo zvyšných prípadoch jej určenie a vymáhanie je potrebné riešiť cestou súdu a štátnych orgánov. Vyživovacia povinnosť rodičov vzniká narodením dieťaťa a trvá dovtedy, kým sa dieťa nemôže samo živiť.
Určenie výživného, ak sa rodičia nedohodnú, je matka odkázaná zabezpečiť si prostredníctvom súdneho rozhodnutia, ktoré, keď sa stane vykonateľným, bude sa môcť na základe tohto rozsudku domáhať núteného výkonu rozhodnutia cestou súdu alebo exekútora. Príslušný na rozhodnutie vo veci je okresný súd v mieste bydliska odporcu – otca maloletej dcérky, ak nemá bydlisko, súd, v obvode ktorého sa zdržuje (§ 85 ods. 1 O.s.p.).
Pri určení výživného súd prihliadne na odôvodnené potreby dieťaťa, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného súd prihliadne aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu. Rovnako súd prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré otec na seba berie. Súd má teda možnosť komplexne skúmať majetkové pomery otca. Právo na výživné sa nepremlčuje, možno ho však priznať pre maloleté dieťa najdlhšie na obdobie troch rokov spätne odo dňa začatia konania (podania návrhu na určenie výživného na súd), ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
Len v krátkosti uvádzam podmienky na priznanie náhradného výživného z čísla 10 /2005:
Po určení vyživovacej povinnosti súdom, po právoplatnosti takéhoto rozhodnutia súdu o výživnom, ak otec nebude sám dobrovoľne platiť, môže rodič dieťaťa, ktorému je dieťa zverené, požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska dieťaťa o náhradné výživné.

Podmienkou nároku na náhradné výživné je:
a) neplatenie výživného v plnej výške za 3 po sebe nasledujúce mesiace,
b) nemožnosť realizácie výkonu rozhodnutia počas 3 mesiacov (žiadateľ musí preukázať, že podal návrh pred 3 mesiacmi),
c) riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, ak ide o školopovinné dieťa,
d) trvalý pobyt na území SR,
e) ak príjem spoločne posudzovaných osôb (osôb žijúcich v spoločnej domácnosti s dieťaťom) nie je vyšší ako 2,2-násobok súm životného minima.

Vzor žiadosti je dostupný na každom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zmenu priezviska maloletej dcérky môže pani Heda, ak sa s otcom nebudete môcť dohodnúť (navrhujem písomne ho požiadať o súhlas so zmenou priezviska dcérky), dosiahnuť jedine cestou súdu na základe návrhu na udelenie súhlasu k podaniu žiadosti o zmenu priezviska podľa § 35 Zákona o rodine. Dôvodom je predovšetkým nezáujem o dcérku, resp. narušený vzťah, nevykonávanie rodičovských povinností, tá skutočnosť, že dcéra otca vôbec nepozná, dôvodom je určite aj reakcia okolia na odlišné vaše priezviská, čo by inak, samozrejme, neprekážalo, ak by sa otec o dcérku staral. Záujem je podporený aj tým, aby sa z tohto dôvodu dosiahlo, že budete mať rovnaké priezvisko, keďže ste jej matka a žijete s ňou v spoločnej domácnosti. Na rozhodnutie vo veci je príslušný okresný súd podľa bydliska maloletej dcérky. Určite dôvodmi na rozhodnutie o veci sú aj tie skutočnosti, ktoré uvádzate sama vo svojom liste.
Zmena priezviska maloletého dieťaťa je podstatnou vecou pri výkone rodičovskej zodpovednosti. Preto súd rozhodne podľa § 35 Zákona o rodine, ak sa rodičia na podaní žiadosti o zmenu priezviska nedohodli. Toto súdne konanie je oslobodené od platenia súdneho poplatku. Chýbajúci súhlas jedného z rodičov na podanie žiadosti o zmenu priezviska sa tak môže nahradiť výrokom súdu. O povolení zmeny priezviska potom rozhoduje matričný úrad, ktorému treba podať žiadosť spolu s rozsudkom súdu.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

dakujem pekne,kejka
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

"Preto súd rozhodne podľa § 35 Zákona o rodine, ak sa rodičia na podaní žiadosti o zmenu priezviska nedohodli. Toto súdne konanie je oslobodené od platenia súdneho poplatku. Chýbajúci súhlas jedného z rodičov na podanie žiadosti o zmenu priezviska sa tak môže nahradiť výrokom súdu. O povolení zmeny priezviska potom rozhoduje matričný úrad, ktorému treba podať žiadosť spolu s rozsudkom súdu."
tento odsek ma potesil uz som napisala navrh na sud,podam na ten obvod,kam patrim ja, ale netusim,kde byva ex, mozem uviest jeho adresu trvaleho bydliska ? tu viem.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

suzika, bola som dnes na sude vo svojej veci a potvrdili mi, ze za tvoj navrh sa sudny poplatok neplati.
Ano, uvadza sa adresa trvaleho bydliska.
1 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

dakujem dara,si strasne zlata uz to prepisujem asi 10-.ty krat,chcem aby bolo v navrhu vsetko a neboli to litanie,len fakty. je spravne ak napisem ako : VEC - Ziadost o nahradenie suhlasu druheho rodica so zmenou priezviska maloleteho ? alebo to mam pisat inak...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať